Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
VĎAKA KONÍČKU, KTORÝM JE CESTOVANIE, NAVŠTÍVIL WHISKY, LÍDER KAPELY SLOBODNÁ EURÓPA, 53 KRAJÍN SVETA

Pri pomyslení, že by mu mobil zhasol, takmer "pustil do gatí"

Navštívil 53 rôznych krajín, no typické turistické atrakcie ho nezaujímajú. Fascinuje ho príroda a každodenný život ľudí. Pre speváka kapely Slobodná Európa Whiskyho je cestovanie prudko návykové.

Výhľad zo štvortisícovky Mt. Kinbalu na Borneu.Výhľad zo štvortisícovky Mt. Kinbalu na Borneu. (Zdroj: archív)

Na konte má množstvo zaujímavých zážitkov, o ktorých neobyčajne pútavo rozpráva na svojich cestovateľských prednáškach po celom Slovensku. Nedávno navštívil aj metropolu východu a svoje fotky premietol v zaplnenej Tabačke.

Mnohí nevedia, že líder Slobodnej Európy by si okrem spevu, lietania a občasného účinkovania vo filmoch mohol písať ako povolanie pokojne aj cestovateľ. Do sveta chodí totiž Whisky pravidelne a často. Ako sám vraví, "už po pár mesiacoch doma sa mrvím a rozmýšľam, kam zase vyrazím. Myslím si že túžba spoznať planétu, na ktorej momentálne žijem, je prirodzená. Už od detstva ma to lákalo." Po prvýkrát si batoh zbalil ešte v osemnástich. Ako pomocník vtedy vyrazil na turné s jednou slovenskou kapelou do Afganistanu. "Bola to náhoda. Išlo o nejakú kultúrnu výmenu. Vtedy tam boli ešte Rusi a bol to pre mňa silný zážitok."

Odvtedy Whisky navštívil viac ako 50 krajín na všetkých kontinentoch sveta. Cestuje väčšinou, sám pričom samota mu veľakrát pomáha vyjasniť si vlastné myšlienky. "Je vždy poučné stráviť sám so sebou zopár mesiacov. Okrem spoznávania cudzích svetov si robím poriadok aj vo vlastnej hlave. Okrem toho, pobytom mimo západnej civilizácie človek nadobúda iný pohľad na svet a na život. Napríklad keď vidím niekde v Indonézii alebo Nepále ľudí, ktorí žijú z 15 eur na mesiac, majú štyri deti a napriek tomu stoja pred svojou polochatrčou s úprimným šťastným úsmevom, tak zrazu začínam vidieť život v úplne iných súvislostiach. Začínam chápať, že šťastie vyplýva úplne z iných vecí, ako sa nám snaží vnútiť naša konzumná spoločnosť."

Na druhej strane, keď potom príde domov, váži si veci, ktoré mnohí u nás považujú za samozrejmosť. Tečúcu vodu z vodovodu, dostatok kvalitného jedla alebo kúrenie nie sú inde bežnou súčasťou života. Samota má pre Whiskyho aj praktické využitie. Pred troma rokmi strávil tri týždne na odľahlých plážach v štáte Goa, v Indii, počas ktorých sa zároveň pripravoval na letecké skúšky. "Každý deň som sa venoval štúdiu učebnice pilota, keďže na jar som mal robiť papiere na lietadlo a tam som mal na to úplne skvelé podmienky. ‚Klíked', žiadne zvoniace telefóny a pokojnú myseľ."

Aj keď cestovanie do krajín ako India, Nepál či Filipíny pôsobia pre nezainteresovaných ako destinácie pre bohatých, život tam je neuveriteľne nízkonákladový. "Napríklad Nepál je jedna z najzaostalejších krajín na svete, všetko je tam neuveriteľne lacné. V Kathmandu som si niekoľkokrát dal beefsteak v slávnom Everest steak house, kde majú najlepšie steaky, aké som kedy jedol, slovenské najlepšie steakhousy sa môžu strčiť. Štyristogramový steak vtedy vyšiel na približne 100 korún, a to bola najdrahšia kathmandská reštaurácia, ktorú vlastnil Nepálec, ktorý vyhral veľa súťaží o najlepší steak v Európe. Alebo na Filipínach, celodenný výlet loďou na ostrov ma spolu obedom stál 250 korún." Okrem lacného jedla si Whisky v Kathmandu nakúpil aj rôzne trekové veci za desatinnú hodnotu ich ceny na Slovensku.

Cestovanie je pre muzikanta aj možnosť spoznať najrôznejšie "jedálničky" sveta. Popri "bežných" plnených kalamároch alebo krevetách si už stihol pochutnať naozaj na všeličom. "Jedol som už morské prasa, ktoré je v Peru národným jedlom, mäso z ťavy na Sahare, klokana v Austrálii, hady na Filipínach, jaka v Nepále, vysmážané chrobáky v Laose. Odmietol som len raz. Boli to akési údené netopiere aj s tými koženými krídlami."

Pri otázke na hraničné situácie alebo jeho najextrémnejšie zážitky Whisky spresňuje. "Ja nie som cestovateľ takého levelu ako Paľo Barabáš, Becko alebo Rudo Svaříček... Extrémne veci sú väčšinou otázka peňazí, pretože sa realizujú teamovo, expedičným spôsobom. Potrebujete podporu, nosičov, ťažné zvieratá, vrtuľníky, satelitné telefóny, špeciálne povolenia od vlády alebo armády a čo ja viem čo ešte. Ja som zameraný skôr na také samotárske cesty. Ale vtipné bolo, keď ma z nejakých neznámych dôvodov v Sikkime obliekli do kráľovského rúcha a posadili na trón. Tie veci nemal nikto na sebe, odkedy zmizol kráľ, teda asi 20 rokov. Členovia kráľovskej rodiny mali vraj nejaké vnuknutie, keď ma zbadali."

Napriek tomu Whisky už zažil rôzne dych berúce situácie. Keď v roku 2009 cestoval po Filipínskych ostrovoch, presne na ostrove Luzon chodil po starých pohrebných jaskyniach. "V Sagade som každý deň pochodil po okolitých ryžových terasách a animistických pohrebných jaskyniach, kde v starodávnych truhlách ležali ďaleko od civilizácie buď iba tak v jaskyni, alebo zavesení na neprístupných miestach mŕtvoly miestnych animistických kmeňov. Sem-tam sa dala zahliadnuť nejaká-tá lebka alebo iná časť kostry, ale najväčší zážitok som mal z toho, že som dosť hlboko v džungli objavil veľkú jaskyňu, do ktorej vtekala rieka."

Vybral sa teda do podzemia, čo je podľa Whiskyho perfektné, že môže človek natrafiť na takéto veci v divočine, lebo u nás by tam dávno vyberali vstupné a bolo tam parkovisko. "Svietil som si iba telefónom, lebo čelovka bola v ruksaku v penzióne a postupoval som čím ďalej do jaskyne. Samé netopiere a úplná tma. Keďže som mal nepremokavé trekingové topánky, pomerne ľahko sa mi postupovalo po širokej podzemnej rieke. Neviem koľko som mohol prejsť pod zemou, ale asi 1,5 km, keď som v diaľke zbadal akési šero a ucítil prievan a s radosťou som zistil, že tam asi bude druhý východ, a aj bol - akurát bolo treba preliezť asi osem metrov vysokú, úplne šmykľavú kolmú skalu. Ale podarilo sa, a tak som sa ocitol na druhej strane v divokom kaňone a asi dve hodiny som hľadal cestu z neho von. Inak, aby som zo seba nerobil nejakého hrdinu, musím priznať, že som sa uprostred tej tmy a netopierov pri pomyslení, že by mi telefón padol do vody a zhasol, skoro pos..."

Priame nebezpečenstvo si Whisky na cestách neuvedomuje. Obozretný sa snaží byť stále. Napríklad keď sa v džungli rozhodol kúpať v jazere, vedel, že vo vode ho môže čakať čokoľvek. "Jazierko bolo plné príjemnej chladnej vody, tak som sa rozhodol ignorovať fakt, že v ňom môžu byť smrteľne jedovaté hady, pijavice, baktérie a čo ja viem čo ešte, a už som v ňom aj plával. O pár minút prišla veľká opica, zvedavo si ma zvrchu premeriavala ľudskými očami a zo stromov okolo škrečali farebné papagáje. Raz som stál zoči-voči dvom rozzúreným nosorožcom, vyštartoval proti mne obrovský jak, niekoľkokrát som bol na dosah smrteľne jedovatých hadov, skoro na mňa zaútočil veľký varan v džungli na Borneu, ale inak pohodička," smeje sa cestovateľ.

Stáva sa, že vysoký spevák je v niektorých krajoch neprehliadnuteľný. Napríklad dorazil na Sulawesi do zapadákova Palu. "Zistil som, že bus do Ampany, odkiaľ som sa chystal vyplávať na Togiánske ostrovy, ide až na druhý deň, a tak som sa poflákal po meste a bol som veľmi príjemne prekvapený. Bol som pre domorodcov úplná atrakcia, všetci ma z veľkej diaľky zdravili, pozývali ma na jedlo, za ktoré ani za svet nechceli peniaze, každá druhá motorka pri mne zastavila a chcela ma odviezť, akurát škoda, že tu nikto nehovoril anglicky. Bolo to, ako keby do Svidníka prišiel Michael Jackson."

Pri cestovaní a pobytoch v krajinách nachádza nové kamarátstva a spoznáva odlišné mentality. Zachmúrení Slováci by sa mohli inšpirovať napríklad Thajčanmi. Majú zásadu za žiadnu cenu takzvane nestratiť tvár, to znamená, že za žiadnu cenu nie sú ochotní sa rozčúliť alebo zvýšiť hlas. To je jednoducho neprijateľné pre ich náturu, a táto zásada sa neuveriteľne prejavuje ich milým, dobráckym správaním. Ďalšiu zásadu majú, že každá činnosť, ktorú robia, musí byť nejakým spôsobom príjemná a zábavná, inak by to bolo trápenie, a také veci oni nie sú ochotní robiť. Prejavuje sa to tak, že ani pri práci nikdy nie sú zamračení, stále nejakým spôsobom žartujú a smejú sa.

Keď padne téma na Whiskyho obľúbené destinácie alebo krajiny, len ťažko hľadá tú najbližšiu. "Prešiel som 53 krajín všetkých kontinentov a je nemožné povedať o jednej krajine, že tá je naj. Ale najlepšie sa cítim v krajinách juhovýchodnej Ázie, ako Indonézia, Filipíny alebo Laos. Ale aj Južná Amerika má svoje čaro. A najčastejšie sa vraciam do Indie a Nepálu. Z vyspelých krajín mám najradšej asi Austráliu a krajiny južnej Európy."

Klasickým miestam sa však neustále vyhýba. Nemá rád miesta, ktoré pod náporom turistov postrácali autentické čaro. Napríklad v Indii bol 13-krát, ale ani raz nenavštívil Taj Mahal. Snaží sa hľadať miesta nedotknuté civilizáciou, zachované pôvodné kultúry a etnika. A čo pre je Whiskyho zakaždým najťažšie? Návrat do civilizácie. "Človek by mal cestovať, aby si rozšíril uhol pohľadu. A okrem toho je to popri všetkých útrapách, ktoré to prináša, obrovská pasia."

To, čo Whisky zažil na cestách, mnohí nezažijú za celý život, vravia mu na prednáškach ľudia, ktorí sa k cestovaniu len odhodlávajú. On im obvykle povie: Choďte aj vy, nič vám nebráni. Stačí si kúpiť letenku, potom už budete nútení urobiť všetko ostatné, aby ste mohli odletieť. Keď si budete iba stále opakovať dôvody, ktoré vám v tom bránia, nikdy sa nikam nedostanete.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 8. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 9. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 10. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 787
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 967
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 780
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 683
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 281
 6. Aká je chémia vôní 9 264
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 634
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 622
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 059
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 648
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Monika Jankovská.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop