KOŠICE. Niektorých možno nečakaná inštalácia šokuje, iných nadchne, no rozhodne zaujme. A práve to je cieľom múzea, ktoré na seba mieni pri príležitosti 140. výročia založenia čo najviac upriamiť pozornosť.
Reinštalovanú ikonu už v týchto dňoch nájdete v priestoroch VSM na Hviezdoslavovej 3. Po nej prejdú výtvarnou premenou aj ďalšie z najvzácnejších zbierkových predmetov múzea. „Oslovili sme pána Helmuta Bistiku, pretože keďže bohužiaľ nemáme peniaze na nové expozície a naše sú už výrazne za morálnym zenitom, tak v nich preinštaluje časť zbierok,“ objasňuje riaditeľ Robert Pollák, ktorý ako prvý vybral ikonu „Posledný súd“ od Pavla Mušinského, ikonopisca z mesta Muszina v Malopoľskom vojvodstve.
Výtvarník: „Povedia si, že som prišiel o rozum“
Výtvarník H. Bistika priznáva, že bol atypickou ponukou práce spočiatku zaskočený. „Trvalo mi pomerne dlho, kým som pochopil, čo sa odo mňa očakáva. Potom som nad tým dlhšie uvažoval, ako to celé realizovať. Dostal som objekt a musel sa ním zaoberať. Keď to uvidí nejaký kunsthistorik, povie si: Aha, Helmut prišiel o rozum. A je to tak. Lebo si neviem predstaviť, čo o mne ľudia povedia, keď to uvidia. Hneď som vedel, že to bude poriadny cirkus. Nechcel som však šokovať, takto to skrátka cítim.“
Ikone, ktorá je od roku 1992 súčasťou stálej expozície Storočia v umení, vdýchol moderného ducha. Podľa častí originálu nechal vyrobiť pohľadnice, ktoré potom mozaikovo polepil a vytvoril akýsi „koberec“ predstavujúci peklo, po ktorom každý z nás kráča. „Pripomína modernú ikonu. Dominujú v nej čertíci, ktorí akoby na nás číhali a čakali na náš chybný krok. Po pekle vlastne chodíme celé dni a len občas máme to šťastie stretnúť aj anjelov, ktorí tých najlepších z nás vezmú do raja. V ikonách vždy ide o dobro a zlo, peklo a nebo a vlastne o nás, ľudí.“
Perie z mamkinho vankúša
Pódium z papiera je postriekané krvou, ako symbolikou miesta, kde sa o človeka trhajú pekelné bytosti. „Vytvoril som však aj raj s anjelmi a perím, ktoré je z mamkinho vankúša,“ dodáva umelec, ktorý verí, že jeho reinštaláciu bude verejnosť vnímať ako inšpiratívnu. „Možno to zaujme a prinesie to nový pohľad na umenie i každodennú realitu. Celé som to poňal ako hru.“
Reinštalácia ikony je doplnená o textovú časť, ktorá predstavuje jej „príbeh“. Pôvodný kostolík v Jedlinke neďaleko Bardejova, z ktorého ikona pochádza, už totiž neexistuje. Kostolík v Kožuchovciach z roku 1741, ktorý v súčasnosti stojí na nádvorí múzea, ju mal vo svojom mobiliári (bola súčasťou jeho zariadenia - pozn. red.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári