Po pokutách stavebného úradu, žalobe mesta o vypratanie pozemku sa niekoľkoročný spor samosprávy a súkromnej spoločnosti pre nelegálne bilbordy pravdepodobne skončí prenájmom mestského pozemku.
KOŠICE. Na Festivalovom námestí pri amfiteátri stoja už od roku 1998 dva bilbordy. Majiteľom reklamných plôch je spoločnosť BigBoard Slovensko, no keďže stoja na mestskom pozemku bez akéhokoľvek vzťahu, radnica ich eviduje ako nelegálne - čierne stavby.
Prenájom
Na stránke mesta sa teraz v zámeroch predaja a prenájmu majetku mesta objavila aj parcela na Festivalovom námestí.
Spoločnosť mala nájomnú zmluvu do roku 2008, keď ju mesto vypovedalo. Napriek tomu v tomto roku postavila dve nové stavby bez povolenia stavebného úradu.
Radnica novú nájomnú zmluvu neuzavrela, nepáčilo sa jej totiž, že namiesto dvoch menších bilbordov postavila firma konštrukčne väčší bigbord a dvojitý bigbord. Útvar hlavného architekta vtedy rozhodol o nevhodnosti takýchto veľkých konštrukcií v tejto lokalite.
Pokuty a súd
Mesto ako stavebný úrad uložilo firme BigBoard za dve nelegálne stavby spolu šesť pokút (za každú tri) v celkovej výške približne 33-tisíc eur. Prvá pokuta bola za nepovolené umiestnenie stavby, druhá za nerešpektovanie rozhodnutia o zastavení prác a tretia za nepovolené užívanie stavby.
Ešte slovami exviceprimátora Mikuláša Čečka (KDH) mesto hovorilo, že využije všetky právne možnosti, aby boli obe čierne stavby odstránené. Ako vlastník pozemku preto magistrát podal žalobu o vypratanie pozemku.
Radnica: Bezdôvodne sa obohatili
„Mesto Košice podalo žalobu voči spoločnosti BigBoard na zaplatenie bezdôvodného obohatenia za užívanie pozemku a na vypratanie pozemku a súčasne uložilo, ako stavebný úrad, spoločnosti BigBoard za umiestnenie reklamných zariadení bez právneho dôvodu v správnom konaní dve pokuty, ktoré boli zo strany spoločnosti zaplatené,“ informovala hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová.
Tým mesto využilo všetky možnosti dané stavebným zákonom a preto sa obrátilo na súd.
Zástupcovia spoločnosti však v priebehu súdneho konania navrhli mestu mimosúdne usporiadanie, s tým, že zaplatia mestu celý nárok uplatnený v súdnom konaní a požiadajú o uzavretie nájomnej zmluvy.
Tá je momentálne v schvaľovacom procese a bude uzavretá po úhrade všetkých nárokov mesta spoločnosťou BigBoard.
„Uzatvorenie tejto nájomnej zmluvy je poslednou náležitosťou, ktorú musí spoločnosť preukázať v konaní o dodatočné povolenie stavby,“ hovorí Viktorínová.
„Týmto postupom mesto získa príjem z bezdôvodného obohatenia za užívanie pozemku v jeho vlastníctve v minulosti a do budúcnosti zabezpečí právne relevantný režim užívania pozemku a príjem z takéhoto užívania.
Priamy prenájom plochy 26 m2 je navrhovaný na sumu 7 800 eur ročne na dobu neurčitú. Mesto dostane ako kompenzáciu za ušlý zisk viac ako 10–tisíc eur.
Firma: Vyhral zdravý rozum
Spoločnosť BigBoard Slovensko je spokojná s vyriešením situácie. Problém sa podľa nej pohol po nástupe nového vedenia na magistráte.
„Predchádzajúce vedenie mesta bolo nečinné. Žiadali sme mesto Košice o podpísanie zmlúv, mali sme podané žiadosti od r. 2008 a nič sa v tejto veci nekonalo. Bolo by zbytočné, aby sa reklamné zariadenia odmontovali, keď z toho môže mať mesto príjem. Sú to slušné peniaze za prakticky 3 m2 pozemku. Mesto si spočítalo, že je to výhodné a my sme spokojní, že sa to takto uzavrelo,“ hovorí technický riaditeľ spoločnosti Pavol Čery.
Súvislosť s Ficom odmietajú
V súčasnosti je na jednej z reklamných plôch predseda Smeru Robert Fico. Súvislosť medzi dohodou, prenájmom a novým vedením magistrátu odmieta mesto i spoločnosť.
„Smer–SD rieši mediálna agentúra, ktorá si objednáva reklamný priestor v rôznych reklamných spoločnostiach po celom Slovensku,“ reagovala spoločnosť.
Magistrát zdôrazňuje, že BigBoard musí mestu zaplatiť výrazne vyššiu sumu, ako bola žalovaná v minulosti.
Poznámka
Čierne stavby? Zlegalizovať!
S čiernymi stavbami je v našej krajine problém. Akoby kompetentní poznali len jedno riešenie: nelegálne haciendy, prístavby, terasy či bilbordy dodatočne zlegalizovať.
Postaviť si dve reklamné zariadenia napriek nesúhlasu majiteľa pozemku (a tvrdeniu architektov, že také veľké stavby tu nepatria) a plochy roky prenajímať, vyzerá ako dobrý biznis.
Samozrejme, až na to obťažovanie s pokutami za nepovolené umiestnenie stavby, za nerešpektovanie rozhodnutia o zastavení prác či za nepovolené užívanie stavby.
Poslednou možnosťou samosprávy bola žaloba o vypratanie pozemku.
Mimosúdna dohoda znamená, že mesto získa peniaze za prenájom i ušlý zisk, no zároveň požehnáva takýto spôsob podnikania. Povedať, že mesto z toho mohlo urobiť exemplárny prípad, že takto sa postupovať nemá, by bolo mlátenie prázdnej slamy.
Z čiernej stavby sa momentálne usmieva predseda Smeru (Fico). Aká náhoda, poviete si pri pohľade na smerácke vedenie mesta. Koniec–koncov, veď aj podpredseda Smeru (Paška) BÝVA ako bežní ľudia – v NEBYTOVOM dome s trvalou adresou Mestský park 1.
P. S.: Ľudia si zaslúžia istoty. Len či aj tie, že čierne stavby sa zlegalizujú...
Jana Ogurčáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári