Je to už 85 rokov rozhlasového vysielania z Košíc, 50 rokov vysielania z televízneho štúdia v Košiciach a 20 rokov národnostného televízneho vysielania.
KOŠICE. Prvýkrát sa z televízneho štúdia v Košiciach vysielalo 25. februára 1962. V ten istý deň sa na obrazovkách prvýkrát objavil aj znak štúdia, prvýkrát zaznela aj jeho zvučka.
„V súvislosti s oslavami na druhú polovicu apríla pripravujeme galakoncert, ktorý z Veľkého hudobného štúdia na Moyzesovej ulici v priamom prenose odvysiela Rádio Regina. V nedeľu si výročie pripomenieme reláciou Noc v archíve na Dvojke, ako aj publicistickým dokumentom o histórii štúdia,“ prezradil riaditeľ košického štúdia RTVS Juraj Hidvéghy.
Ponúkali priame prenosy
Košické televízne štúdio počas svojej existencie vyprodukovalo mnoho zaujímavých programov a prešlo viacerými priestorovými dislokáciami. V stave zamestnancov v priebehu pol storočnice evidovalo viac ako 1 800 pracovníkov v rôznych profesiách.
„Od začiatku svojej existencie prinášalo spravodajské informácie, ale už v prvom roku fungovania odvysielalo prenos divadelného predstavenia zo Štátneho divadla Košice - divadelnej hry Jána Kákoša Vietor do tvárí. Rýchly technologický rozvoj štúdia potvrdili aj priame prenosy z Medzinárodného maratónu mieru a z medzinárodných cyklistických Pretekov mieru. Výrazne sa rozvíjala aj dokumentárna tvorba, či tvorba pre deti.“
Viac ako 1 500 filmov
Na TMZ nosičoch je v súčasnosti uložených vyše 13-tisíc relácií a 15-tisíc spravodajských šotov. Na filmových pásoch je 5 112 publicistických a dokumentárnych programov a 20-tisíc spravodajských šotov. Veľkú hodnotu má najmä 1 520 hraných filmov a umeleckých programov.
S históriou košického televízneho štúdia sú späté aj známe projekty ako Správny kľúč, Drišľakoviny, Kaviareň Slávia, Talentárium či Klipmánia.
„Pre deti sa tu vyrábalo Talentárium, Lastovička, Abeceda Daniela Heviera a samozrejme, legendárna Zlatá brána. Z ďalšej tvorby treba spomenúť film Nepokojná láska či seriál Bocianie hniezdo. Vzniklo tu aj množstvo inscenácií a rozprávok a veľké množstvo kvalitných dokumentov.“
Dnes vyrábajú Táraninky i Maškrtníček
Dnes je štúdio plnoformátové a okrem značného objemu spravodajstva, publicistiky a národnostného vysielania vyrába v rámci hranej tvorby detskú reláciu Maškrtníček a obľúbené Táraninky s Mariánom Čekovským.
„Veľkej diváckej obľube sa teší relácia Kapura s ľudovými pesničkami. V dokumentárnej tvorbe vyrába cyklus Encykolopédia slovenských obcí a Necelebrity, vyrába a vysiela kontaktovú reláciu Fokus. Participuje na výrobe magazínu krajín V4 s názvom Kvarteto a pripravuje sa na výrobu nového programového typu s pracovným názvom Vidiecka adresa,“ dodal J. Hidveghy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári