Rodičia vysokoškoláčky Zuzany Kolarčíkovej z Prešova, ktorú v autobuse košickej MHD polial žieravinou zatiaľ neznámy páchateľ, podali trestné oznámenie. Zo skutku sú zhrození. Policajti zistili, že dievča bolo poleptané hydroxidom sodným.
KOŠICE/PREŠOV. Zuzanini rodičia sa o tom, čo sa prihodilo v Košiciach ich dcére-študentke TU Košice, dozvedeli o deviatej ráno. Dcéra im zavolala, čo sa jej stalo. Nevedela totiž, čo má robiť.
„Poradili sme jej, aby zavolala na stodvanástku. Záchranári prišli až o hodinu, odviezli ju do nemocnice na Triede SNP,“ povedala nám matka Jana Kolarčíková. Zdravotníci prišli po mladú ženu do školy.
„Ona vlastne v autobuse zistila, že má niečo mokré. Poutierala si to hygienickou vreckovkou a išla na hodinu. Vtedy ešte necítila žiadnu bolesť, nič. Až na prednáške cítila, že ju niečo páli. Preto si vyzula čižmu a zistila, že má na nohách niečo čierne. A vtedy nám zavolala a pýtala sa, čo má robiť. Mala oblečené šaty, preto ju to zasiahlo od kolien dole. Tá tekutina jej stekala do čižiem, čo ona necítila,“ dodala matka.
Opísala, že na dcérinej čižme sa po tekutine vyzrážala biela hmota. „Vyzeralo to tak, ako keď sa v zime na čižmách vyzráža soľ.“
Lekári sledujú zranenia
Najprv boli Zuzanini rodičia zhrození. Nevedeli, čo sa deje. Či niekto útočil na ňu, alebo či to bola náhoda. „A to nevieme doteraz.“
Na otázku, či si myslí, že niekto mohol úmyselne číhať v autobuse na svoju obeť, matka zraneného dievčaťa uviedla: „Je to možné. Lebo ona si nevšimla nikoho. Nikto ju neoslovil. Nevieme, či si niekto z cestujúcich niečo všimol.“
Jana Kolarčíková zatiaľ nevie, či jej dcéru čaká operácia. „Momentálne sa čaká, zrejme do pondelka, ako sa rana bude hojiť.“
Tento nepochopiteľný skutok si nevie vysvetliť: „Je to strašné. Hlavne by bolo vhodné upozorniť ľudí, že ak sa im niečo podobné stane, treba to rýchlo umyť vodou. Lebo ona keby to vedela a tie veci si dala dole a poumývala vodou, zneutralizovala by to a nemuselo sa to dostať do takéhoto štádia.“
Asi ostanú trvalé následky
„Ide o hlbokú poleptaninu na oboch lýtkach dolných končatín, ktorá bola spôsobená neznámou žieravinou, ktorú pacientke niekto vlial do čižiem. Dostala sa teda do priameho kontaktu s kožným povrchom a došlo k poleptaniu,“ vysvetľuje primár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie nemocnice v Košiciach-Šaci MUDr. Peter Lengyel.
Poleptanina na dvoch percentách tela je hlboká a pravdepodobne tam zostane nejaká stopa či trvalý následok.
„Liečba prebieha konzervatívne, v prípade, že by sa to nehojilo, budeme musieť pristúpiť k chirurgickému zákroku. Čo sa týka prognózy, určite to vyliečime, ale istý čas liečba trvať bude. Nezistili sme, o akú žieravinu ide, ideálne by bolo urobiť rozbor z čižiem. Prípad vyšetruje polícia,“ uzavrel MUDr. Lengyel.
Polícia: Nič také tu ešte nebolo
„Doposiaľ neznámy páchateľ v stredu okolo 7.00 hod., počas cestovania autobusom MHD linky č. 19 v úseku trasy Staničné námestie-Letná ulica, polial obe dolné končatiny neznámou látkou 21-ročnej mladej žene z okresu Prešov,“ uviedla včera na margo prípadu košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
„Polícia už začala trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví (trestná sadzba tri mesiace až dva roky). Taktiež zaistila obuv a oblečenie poškodenej dievčiny, boli zaslané na expertízne skúmanie. Podľa predbežných výsledkov ide o hydroxid sodný, ktorý je voľne dostupný v maloobchodných predajniach. V Košiciach ide o ojedinelý prípad, doposiaľ sme niečo obdobné nezaznamenali.“
Policajti na prípade ďalej intenzívne pracujú, v danej veci vykonávajú potrebné vyšetrovacie úkony a opatrenia k vypátraniu páchateľa tohto neuveriteľného skutku.
DPMK pomáha polícii ako môže
Dispečing košického dopravného podniku (DPMK) nemá žiadny záznam o prípade v linke č. 19. Podľa hovorkyne DPMK Michaely Karaffovej dozvedeli sa o tom až z médií.
„DPMK disponuje technickými prostriedkami, ktoré môžu napomôcť polícii pri objasňovaní prípadu,“ zdôraznila Karaffová. „Počas dnešného dňa (rozumej včera) sme poskytli polícii dostupné informácie. V minulosti sme totožné prípady nezaznamenali.“
V DPMK sme sa opýtali, či v budúcnosti nerátajú s možnosťou umiestniť kamery aj v košickej MHD, ako je to v Bratislave.
„V súčasnosti je ich inštalácia z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov nereálna. Do budúcnosti ale nevylučujeme ich osadenie. Prepravný poriadok DPMK zakazuje prepravu takýchto vecí,“ reagovala Karaffová.
Psychológ: Útok môže zopakovať
Za „kyselinovým“ útokom na študentku môže byť osobný motív alebo prejav siláctva. Za konaním človeka, ktorý polial dievčinu v autobuse, netreba hľadať psychickú chorobu, myslí si psychológ Ľudovít Beleš z I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Za týmto skutkom sú podľa neho sklony k agresívnemu správaniu.
„Agresivita a hrubosť je za posledných dvadsať rokov symptomatická pre túto spoločnosť. “
Nevylúčil, že za konaním útočníka je osobný motív ako prejav pomsty. Za činom môže podľa odborníka stáť aj skupina mladých ľudí alebo jednotlivec, ktorí sa takto chceli pred ostatnými ukázať.
„Možno to, čo spravili, aj zverejnili niekde na internete a teraz sú pre zvyšok partie hrdinami.“
Ak sa páchateľ vyhne trestu, je podľa odborníka pravdepodobné, že sa podobný útok zopakuje, prípadne sa ešte vystupňuje. Doktor vysvetľuje, že u ľudí s agresívnymi prejavmi správania chýba pocit viny.
„Najmä mladšie ročníky denne dostávajú v médiách návod na bezohľadné a vulgárne správanie. Vidia to na každom kroku pri rôznych kriminálnych prípadoch, u politikov.“
U obete útoku sa podľa psychológa môže dostaviť trauma. V takom prípade sú podľa neho pripravení pomôcť odborníci.
Zuzana Kolarčíková študuje v 2. ročníku geoturizmus na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií TU Košice.
Kancelár rektora Adrián Harčár včera uviedol, že na žiadosť rodiny poškodenej sa univerzita k danému prípadu vyjadrovať nebude.
Čo je hydroxid sodný
Hydroxid sodný je známy aj pod starším názvom: lúh sodný. Patrí medzi najsilnejšie zásady, za normálnych podmienok je to biela pevná látka leptajúca pokožku. Vo vodnom roztoku sa správa ako silná zásada. Používa sa v chemickom priemysle, pri výrobe celulózy, papiera, textilu, pitnej vody či mydiel. Najpoužívanejšia zásada v chemických laboratóriách, v domácnostiach ako suchý čistiaci prostriedok. Používa sa na čistenie upchatých odtokov umývadiel, vaní, toaliet alebo na čistenie kotlov.Autor: sam, tim, krs, kag, lnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári