Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky
MUZIKANT, SKLADATEĽ, TEXTÁR A SPEVÁK VAŠO PATEJDL UZNÁVA, ŽE ELÁN MAL VOĽAKEDY BLIŽŠIE K PUBLIKU

Nebude nikomu nič vysvetľovať ani sa spovedať. Žije svoj život

Muzikant, skladateľ, textár a spevák Vašo Patejdl patrí medzi stálice slovenskej populárnej hudby. Aj preto je častým hosťom na plesoch a ponuky na ne neodmieta. Vďaka účinkovaniu na jednom z nich si nedávno našiel cestu aj do Košíc. V poslednej dobe sa v

Vašo Patejdl sa o svojom súkromí nemieni nikomu spovedať.Vašo Patejdl sa o svojom súkromí nemieni nikomu spovedať. (Zdroj: Veronika Janušková)

šak záujem o jeho osobu v médiách netočí okolo muziky, ale hlavne okolo jeho vzťahu s novou partnerkou a nemanželského syna Benjamína. V rozhovore okrem iného prezradil, prečo sa zo svojho súkromného života nemieni spovedať, ale i to, čo je pre neho pri tvorbe najspoľahlivejšou inšpiráciou.

Nedávno bola jedna časť programu STV "Legendy Popu" venovaná aj V. Patejdlovi a tento spevák sa na označenie legenda rozhodne nehnevá. "Vzhľadom na to, že muziku už robím niekoľko desaťročí, tak by bolo práveže smutné, keby za mnou neboli žiadne výsledky. No a keď ma niekto pomenuje legendou, nebudem sa predsa hnevať. Istotne je to lepšie, ako keby mi niekto nadával. Legenda nie je zlé oslovenie," podotkol s úsmevom.

Vo vlastnej tvorbe, i tvorbe celého Elánu sa prehŕňal len nedávno, keď dával dohromady muzikál Ôsmy svetadiel. "Som rád, že sa nám podarilo urobiť muzikál a nie 'pesničkál'. Čiže sme za sebou nenasekali len naše hity, ale vsadili sme v prvom rade na silný príbeh." Dokonca nevyberal tie najväčšie hity Elánu, pretože mnohé notoricky známe pesničky by ste v muzikáli hľadali zbytočne. "Ešte stále nám ostala kopa materiálu a hypoteticky - ak by boli veľmi dobré ohlasy, tak by sme časom mohli zvážiť aj pokračovanie. Hitových piesní máme totiž na našom konte neúrekom. Zatiaľ je to však len taký nápad a istotne by som o tom skôr ako o dva-tri roky ani len nezačal uvažovať."

Na muzikál s pesničkami od Elánu sa čakalo dlho. Niekoľko rokov fanúšikovia márne dúfali, že po súťaži Elán je Elán, v ktorej kapela hľadala hercov do muzikálu, sa nejaký aj objaví... "V konečnom dôsledku však Ôsmy svetadiel vznikol rýchlo. Tak ako mnohé iné muzikály. Lenže dlho sa o ňom hovorilo bez toho, aby sme sa vôbec do niečoho pustili." Šou Elán je Elán totiž Markíza odvysielala ešte v roku 2008. "Vtedy proste prišla televízia s tým, že chce urobiť šou, v ktorej pôjde o našu kapelu. Pôvodne dokonca chceli, aby sa to volalo - Elán hľadá speváka. S tým samozrejme Jožo Ráž zásadne nesúhlasil! Nakoniec to bol môj nápad, aby sme v šou hľadali speváka do muzikálu, lebo už v tom čase som sa zaoberal myšlienkou raz čosi také pripraviť."

Po skončení šou najprv fanúšikovia nedočkavo čakali, čo sa bude diať, neskôr už čakať aj prestali. "Zakaždým som od novinárov dostával pri každom jednom rozhovore otázku - čo je s muzikálom? Lenže my ako kapela sme nemali podmienky na to, aby sme naškúšali muzikál. Nemáme predsa vlastné divadlo. A potom som dostal ponuku od divadla Kalich, pre ktoré som napísal Jacka Rozparovača, urobiť muzikál s pesničkami od Elánu. Dokonca som zistil, že tam nikto nevedel o šou Elán je Elán!"

Ôsmy svetadiel mieri do Kórey

Vďaka muzikálu sa ukázalo, že skladby od Elánu nie sú hitmi nadarmo. Majú čo povedať aj dnes a aj mladým poslucháčom. "Viete čo ma veľmi prekvapilo? Dostali sme totiž ponuku urobiť ten muzikál aj v Kórei. Zatiaľ je to v štádiu rokovania so spoločnosťou, ktorá už tam ponúka Jacka Rozparovača. Prišli sa pozrieť aj na Ôsmy svetadiel a páčil sa im. Pritom ja som bol presvedčený o tom, že je to výsostne regionálna záležitosť a že naším hlavným tromfom je nostalgia Slovákov a Čechov k pesničkám od Elánu. A ukázalo sa, že je jedno, od koho tie skladby sú, Kórejcov zaujala muzika a dobrý príbeh."

V. Patejdl si veľmi dobre uvedomuje úspech, aký pesničky od Elánu znamenajú. "Bez toho, aby som preháňal, musím povedať, že viem, čo za tým je - sme proste dobrí v tom, čo robíme a hlavne - sme pracovití a disciplinovaní. Nie nadarmo sa hovorí, že šťastie praje pripraveným a že každý úspech musí byť zaslúžený, aby vytrval. Človek môže byť úspešný aj náhodou, ale je to len krátkodobý úspech. Neskromne si myslím, že úspech sme si zaslúžili. Stále sme šli cieľavedome ďalej, vždy sa nám podarilo zúžitkovať to, čo sme vedeli, čo ovládame a vieme, aké máme skúsenosti. Naša hudba je hitová, ale zároveň je remeselne a kompozične dobre urobená. Nie je dielom náhody."

Naozaj si ťažko predstaviť, že by sa Elánu darilo desaťročia, keby sa spoliehal iba na náhodu. Vždy mysleli v prvom rade na fanúšikov a oni im to vždy vracali. "Doba sa mení a možno tak trochu aj to, ako nás vnímajú ľudia, no myslím si, že prejavy ich priazne sa nezmenili. Akurát, že dnes už za nami ľudia nechodia s obrovskými platňami pre podpisy. Zmenila sa hlavne technika a občas mám pocit, že práve kvôli nej už nemáme k publiku tak blízko ako kedysi. Badateľné je to hlavne na koncertoch, kde sa stráca úplný priamy kontakt. Hrávame zvyčajne v obrovských halách a medzi nami a prvým radom je umelo vytvorený koridor, ktorý strážia esbeeskári. Niekedy ma to mrzí, no na druhej strane si uvedomujem, že bez toho by to nešlo, že je to kvôli bezpečnosti. No a pravda je, že dnes už zvyčajne po koncerte oddychujeme v šatni, už nechodíme rovno medzi publikum tak ako kedysi. A po koncerte ideme priamo na hotel a spať. Čo už, sme starší páni. Už sa nám nechce do víru nočného života."

Vašo priznáva však, že pred pár rokmi sa im ešte chcelo. "Každý človek si prejde obdobím, kedy vyhľadáva spoločnosť a rád chodí medzi ľudí a chce byť obdivovaný - hlavne teda od osôb opačného pohlavia. My sme tiež mali obdobie, kedy sme sa vyhrievali v obdive fanúšikov a hlavne fanyniek. Keď je človek známy, tak je to dvojsečná zbraň. Na jednej strane sa ľahšie nadväzuje konverzácia, no niekedy je determinovaná tým, že ľudia majú voči svojim idolom bojazlivý odstup. Stávalo sa, že prišla krásna dievčina, ktorá ma chcela osloviť, no nebola schopná dostať zo seba dve súvislé vety... Alebo príde ktosi, kto vychrlí spŕšku chvály na vašu osobu. Istotne, to poteší, ale čo potom?"

Dievčatá ich obdivovali, chalani však tiež. "Poviem to rovno tak, ako to bolo - nútili nás neprimerane piť," prezradil V. Patejdl so smiechom. "Keď sme sa náhodou niekde objavili, zrazu bolo okolo nás niekoľko chlapov, ktorí si s nami chceli pripiť. Buď sme utekali kade ľahšie, alebo sme privolili. Lenže vtedy to nešlo - ostať pri jednom poháriku. Lebo ak si vypijete s jedným, musíte aj s druhým, aby sa neurazil. Takže ak človek nestihol ujsť, ostalo mu už iba jediné - vydržať čo najviac. Čo už, občas sme sa museli pre fanúšikov obetovať!"

Múzu musí občas znásilniť

Momentálne sa V. Patejdl snaží oddychovať, lebo príprava nového albumu Elánu "Anjelská daň" a muzikálu Ôsmy svetadiel ho celkom "vyžmýkali". "Odpočívam, aby som nabral nové sily, lebo v Prahe už mám rozrobený ďalší muzikál a keď sa dohodneme, že bude premiéra ešte tohto roku, tak čoskoro budem mať znovu práce vyše hlavy. Múza ma našťastie neobchádza a dúfam, že ani teraz ma nebude odmietať. Občas ju však musím znásilniť, keď ma tlačia termíny..."

Najlepšou inšpiráciou je pre Vaša systematická práca. "U mňa je to celé o pravidelnej tvorbe. Každý deň si sadnem za klavír, hľadám motívy, ktoré si ukladám do počítača. Občas sú to len také kratučké nápady, ku ktorým sa neskôr vraciam a rozvíjam ich. Nie je to tak, že by som behal bosý po lúke a nechal sa inšpirovať motýľmi a objímal stromy, aby mi vnukli nápady. Takto inšpirácia predsa nefunguje. Pre mňa je inšpiratívne všetko, čo mi prináša život, no nevyzerá to tak, že keď mám zlé obdobie, píšem smutné piesne a keď mám dobré, tak samé veselé. Jednoducho sa vo mne všetko ukladá a potom si pri klavíri hľadá cestu von..."

Spoľahlivým dobíjačom energie je v súčasnosti pre V. Patejdla jeho trojročný synček Benjamín, ktorého má s partnerkou Milušou (40). "Hovorí sa, že chlap si v staršom veku dokáže lepšie vychutnať deti a mne sa zdá, že je to pravda. Mnohé veci si človek uvedomuje inak, na mnohé sa pozerá inak vďaka tomu malému človiečikovi. V komunikácii s ním vždy prídem na iné myšlienky," prezradil 57-ročný umelec. "Hoci je pravda, že starať sa o malé dieťa je fyzicky veľmi vyčerpávajúce, psychicky sa však cítim skvele!"

Energie musí mať dosť aj preto, aby sa vysporiadal s novou životnou situáciou. Kvôli novej partnerke totiž odišiel pred časom od manželky. "Nechcem sa obhajovať a istotne je úžasné, ak dvaja ľudia spolu vydržia celý život. No nie vždy to takto dopadne a niekedy je lepšie vyriešiť svoj život inak. Neexistuje univerzálna šablóna na to, ako žiť svoj život."

V. Patejdl to má teraz o to ťažšie, že otázku jeho rozvodu s ním rieši vďaka bulvárnym novinám aj desať miliónov Čechov a päť miliónov Slovákov. "Rád by som to nebral do úvahy, aj keď úplne sa od toho odstrihnúť nedá. Svoj súkromný život beriem ako výsostne moju vlastnú záležitosť. Nebudem sa nikomu spovedať a nič vysvetľovať. Ja si predsa iba žijem svoj život," dodal na záver.

ico

Vašo Patejdl

Dátum narodenia: 10. októbra 1954
Znamenie: Váhy
Miesto narodenia: Karlovy Vary
Ukončené vzdelanie: kompozícia na VŠMU
Rodinný stav: ženatý
Relax: potápanie

kidNajčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 830
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 393
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 759
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 685
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 364
 6. Aká je chémia vôní 9 121
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 755
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 733
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 679
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 173
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Starej Ľubovni.
Trhom dominujú výrobky na vianočný stôl.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Turčanová o výbuchu: Do histórie Prešova sa tragédia navždy zapíše čiernymi písmenami

Zomrel aj syn jej šoféra.

Primátorka Andrea Turčanová počas zasadnutia krízového štábu.

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop