zvučka štúdia od skladateľa J. Mayera.
Pohľad do minulosti svedčí o tom, že tvorcovia z Košíc nehrali na vtedajšom televíznom trhu druhé husle. Na magnetických nosičoch je v súčasnosti uložených vyše 13-tisíc relácií a 15-tisíc spravodajských šotov. Na filmových pásoch je 5 112 publicistických a dokumentárnych programov a 20-tisíc spravodajských šotov. Veľkú hodnotu má najmä 1 520 hraných filmov a umeleckých programov.
Prvé vysielanie z Košíc sa uskutočnilo zo štúdia na Timonovej ulici. Neskôr mala košická televízia k dispozícii veľké priestory na Rampovej ulici. Z tých sa však presťahovala do súčasného štúdia na Rastislavovej ulici. Tento priestor má v priebehu tohto roka prejsť výraznou modernizáciou a poskytnúť priestory aj košickému rozhlasovému štúdiu.
Štúdio Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Košice si tento rok pripomína tri výročia - 85 rokov rozhlasového vysielania z Košíc, 50 rokov vysielania z televízneho štúdia v Košiciach a 20 rokov národnostného televízneho vysielania. "V súvislosti s oslavami sa na druhú polovicu apríla pripravuje galakoncert, ktorý z veľkého hudobného štúdia na Moyzesovej ulici v priamom prenose odvysiela Rádio Regina. 50 rokov televízneho vysielania z Košíc pripomenieme divákom v spravodajských reláciách, 26. februára venujeme tomuto výročiu reláciu Noc v archíve na Dvojke, ako aj publicistický dokument o histórii štúdia," prezradil riaditeľ košického štúdia RTVS Juraj Hidvéghy.
Košické televízne štúdio je súčasťou Štúdia RTVS Košice a v rámci organizačnej zložky RTVS - Slovenská televízia realizuje výrobu a vysielanie spravodajských, publicistických, národnostných, náboženských a hudobných programov. Zabezpečuje výrobu dokumentov, hranej tvorby, dabingu ako aj záznamy a priame prenosy z kultúrnych a športových podujatí a bohoslužieb. "Počas svojej existencie vyprodukovalo mnoho zaujímavých programov a prešlo viacerými priestorovými dislokáciami. V stave zamestnancov v priebehu pol storočnice evidovalo viac ako 1 800 pracovníkov v rôznych profesiách," pokračuje J. Hidvéghy.
Už od začiatku svojej existencie prinášalo košické štúdio spravodajské informácie, ale už v prvom roku fungovania odvysielalo prenos divadelného predstavenia zo Štátneho divadla Košice - divadelnej hry Jána Kákoša 'Vietor do tvárí'. Rýchly technologický rozvoj štúdia potvrdili aj priame prenosy z Medzinárodného maratónu mieru (1962) a z medzinárodných cyklistických Pretekov mieru (1963). "Výrazne sa rozvíjala aj dokumentárna tvorba, či tvorba pre deti - od rozprávok a večerníčkov až po Zlatú bránu. S históriou košického televízneho štúdia sú späté aj známe projekty ako Správny kľúč, Drišľakoviny, Talentárium či Klipmánia."
Dnes je štúdio plnoformátové a okrem značného objemu spravodajstva, publicistiky a národnostného vysielania vyrába v rámci hranej tvorby detskú reláciu Maškrtníček a obľúbené Táraninky s Mariánom Čekovským. Veľkej diváckej obľube sa teší relácia Kapura s ľudovými pesničkami. V dokumentárnej tvorbe vyrába cyklus Encykolopédia slovenských obcí a Necelebrity, vyrába a vysiela kontaktovú reláciu Fokus. Participuje na výrobe magazínu krajín V4 s názvom Kvarteto a pripravuje sa na výrobu nového programového typu s pracovným názvom Vidiecka adresa. "Hlavným prínosom košického štúdia pre slovenských divákov je to, že aktívne mapuje dianie v regióne, svojou produkciou obohacuje programovú ponuku Slovenskej televízie a v neposlednom rade dáva priestor na realizáciu televíznym tvorcom, hercom, umelcom z regiónu."
Za 50 rokov existencie tu vzniklo množstvo zaujímavých programov - Zlatá brána, ktorá dodnes rezonuje v pamäti divákov. Vznikli tu ale aj iné programy pre deti ako Talentárium, Lastovička, Eniki-beniky, Abeceda Daniela Heviera, Fany či Vandrovali hudci. Z filmovej produkcie treba spomenúť projekty - Nepokojná láska - päťdielny televízny film z obdobia 70. rokov či Bocianie hniezdo - šesťdielny televízny seriál z počiatkov socializácie východoslovenskej dediny. Zabudnúť nemožno na film Právom lásky - mapujúci osudy cigánskeho dievčaťa a mladého partizána v období 2. svetovej vojny a krátko po jej skončení, tiež film Sivá húska - poetický príbeh siroty z obdobia vojny či Život a smrť pastiera Jána - Baladický príbeh dedinského pastiera Jána o jeho vzťahu k dvom ženám.
"K vyrobeným inscenáciám patria Belisa - inscenácia na motívy erotickej feérie Frederica Garciu Lorcu Láska Dona Perlimplina s Belisou v jej záhrade, Oneskorené kvety, Čierne diery - televízna inscenácia, ktorej hlavnou témou je morálka jednotlivca, hodnotená v kritickej životnej situácii. Tiež Vtáčia princezná - rozprávka na motívy rozprávok Tisíc a jednej noci, o čom inom ako o chamtivosti, dobre a zle a napokon o láske, Dary Malej víly - klasická rozprávka z prostredia orientu s motívmi starých rozprávok či Kráľovská hra - v réžii Martina Hollého. Úspešnými boli aj zábavné programy - Správny kľúč, Detský kľúč, Drišľakoviny, Kaviareň Slávia, Varím, varíš, varíme."
V rámci dokumentárnej tvorby sa košické štúdio orientovalo prevažne na výrobu prírodopisných filmov a krátkych dokumentov mapujúcich históriu i súčasnosť. "Za všetky spomeniem cyklus Huby, cyklus Kvety, Stromy a kry Slovenska, 66 sezón, Klenotnice ľudového folklóru, či Mlyny na Slovensku. Vyrobili sa aj cykly krátkych dokumentov - Poklady Slovenska, Slovensko nepoznané, Slovenské miniatúry, Chránené pamiatky a cyklus dokumentov o kostolíkoch na východnom Slovensku."
Spomedzi osobností, ktoré sa v košickom štúdiu za tie roky premleli, treba spomenúť Milana Štelbaského - kameramana a režiséra dokumentárnych filmov či cyklu Vaše naše hobby, ale i Petra Hudáka, režiséra Kapury, Kaviarne Slávia, Táraniniek, Drišľakovín. "Vynechať netreba scénografa Emila Spišáka či režiséra programov Varenie, Urob si sám a dabingového režiséra Štefana Hudáka. Dušan Davidov pôsobil ako režisér a dramaturg, Ladislav Šidelský ako kameraman. Jarmila Uhríková bola dramaturgička, Alžbeta Šebová prvou hlásateľkou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári