Korzár logo Korzár Košice

V pamäti divákov najviac rezonuje detská spevácka relácia Zlatá brána

Košické televízne štúdio si zajtra pripomenie 50. výročie svojho fungovanie. Práve 25. februára 1962 sa začalo vysielanie z Košíc, v ten istý deň sa na obrazovkách prvýkrát objavil aj znak štúdia, ktorého autorom bol arch. M. Brezina, prvý raz zaznela aj

Duo MC Erik a Barbara, program: Správny kľúčDuo MC Erik a Barbara, program: Správny kľúč

zvučka štúdia od skladateľa J. Mayera.

Pohľad do minulosti svedčí o tom, že tvorcovia z Košíc nehrali na vtedajšom televíznom trhu druhé husle. Na magnetických nosičoch je v súčasnosti uložených vyše 13-tisíc relácií a 15-tisíc spravodajských šotov. Na filmových pásoch je 5 112 publicistických a dokumentárnych programov a 20-tisíc spravodajských šotov. Veľkú hodnotu má najmä 1 520 hraných filmov a umeleckých programov.

Prvé vysielanie z Košíc sa uskutočnilo zo štúdia na Timonovej ulici. Neskôr mala košická televízia k dispozícii veľké priestory na Rampovej ulici. Z tých sa však presťahovala do súčasného štúdia na Rastislavovej ulici. Tento priestor má v priebehu tohto roka prejsť výraznou modernizáciou a poskytnúť priestory aj košickému rozhlasovému štúdiu.

Štúdio Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Košice si tento rok pripomína tri výročia - 85 rokov rozhlasového vysielania z Košíc, 50 rokov vysielania z televízneho štúdia v Košiciach a 20 rokov národnostného televízneho vysielania. "V súvislosti s oslavami sa na druhú polovicu apríla pripravuje galakoncert, ktorý z veľkého hudobného štúdia na Moyzesovej ulici v priamom prenose odvysiela Rádio Regina. 50 rokov televízneho vysielania z Košíc pripomenieme divákom v spravodajských reláciách, 26. februára venujeme tomuto výročiu reláciu Noc v archíve na Dvojke, ako aj publicistický dokument o histórii štúdia," prezradil riaditeľ košického štúdia RTVS Juraj Hidvéghy.

Košické televízne štúdio je súčasťou Štúdia RTVS Košice a v rámci organizačnej zložky RTVS - Slovenská televízia realizuje výrobu a vysielanie spravodajských, publicistických, národnostných, náboženských a hudobných programov. Zabezpečuje výrobu dokumentov, hranej tvorby, dabingu ako aj záznamy a priame prenosy z kultúrnych a športových podujatí a bohoslužieb. "Počas svojej existencie vyprodukovalo mnoho zaujímavých programov a prešlo viacerými priestorovými dislokáciami. V stave zamestnancov v priebehu pol storočnice evidovalo viac ako 1 800 pracovníkov v rôznych profesiách," pokračuje J. Hidvéghy.

Už od začiatku svojej existencie prinášalo košické štúdio spravodajské informácie, ale už v prvom roku fungovania odvysielalo prenos divadelného predstavenia zo Štátneho divadla Košice - divadelnej hry Jána Kákoša 'Vietor do tvárí'. Rýchly technologický rozvoj štúdia potvrdili aj priame prenosy z Medzinárodného maratónu mieru (1962) a z medzinárodných cyklistických Pretekov mieru (1963). "Výrazne sa rozvíjala aj dokumentárna tvorba, či tvorba pre deti - od rozprávok a večerníčkov až po Zlatú bránu. S históriou košického televízneho štúdia sú späté aj známe projekty ako Správny kľúč, Drišľakoviny, Talentárium či Klipmánia."

Dnes je štúdio plnoformátové a okrem značného objemu spravodajstva, publicistiky a národnostného vysielania vyrába v rámci hranej tvorby detskú reláciu Maškrtníček a obľúbené Táraninky s Mariánom Čekovským. Veľkej diváckej obľube sa teší relácia Kapura s ľudovými pesničkami. V dokumentárnej tvorbe vyrába cyklus Encykolopédia slovenských obcí a Necelebrity, vyrába a vysiela kontaktovú reláciu Fokus. Participuje na výrobe magazínu krajín V4 s názvom Kvarteto a pripravuje sa na výrobu nového programového typu s pracovným názvom Vidiecka adresa. "Hlavným prínosom košického štúdia pre slovenských divákov je to, že aktívne mapuje dianie v regióne, svojou produkciou obohacuje programovú ponuku Slovenskej televízie a v neposlednom rade dáva priestor na realizáciu televíznym tvorcom, hercom, umelcom z regiónu."

Za 50 rokov existencie tu vzniklo množstvo zaujímavých programov - Zlatá brána, ktorá dodnes rezonuje v pamäti divákov. Vznikli tu ale aj iné programy pre deti ako Talentárium, Lastovička, Eniki-beniky, Abeceda Daniela Heviera, Fany či Vandrovali hudci. Z filmovej produkcie treba spomenúť projekty - Nepokojná láska - päťdielny televízny film z obdobia 70. rokov či Bocianie hniezdo - šesťdielny televízny seriál z počiatkov socializácie východoslovenskej dediny. Zabudnúť nemožno na film Právom lásky - mapujúci osudy cigánskeho dievčaťa a mladého partizána v období 2. svetovej vojny a krátko po jej skončení, tiež film Sivá húska - poetický príbeh siroty z obdobia vojny či Život a smrť pastiera Jána - Baladický príbeh dedinského pastiera Jána o jeho vzťahu k dvom ženám.

"K vyrobeným inscenáciám patria Belisa - inscenácia na motívy erotickej feérie Frederica Garciu Lorcu Láska Dona Perlimplina s Belisou v jej záhrade, Oneskorené kvety, Čierne diery - televízna inscenácia, ktorej hlavnou témou je morálka jednotlivca, hodnotená v kritickej životnej situácii. Tiež Vtáčia princezná - rozprávka na motívy rozprávok Tisíc a jednej noci, o čom inom ako o chamtivosti, dobre a zle a napokon o láske, Dary Malej víly - klasická rozprávka z prostredia orientu s motívmi starých rozprávok či Kráľovská hra - v réžii Martina Hollého. Úspešnými boli aj zábavné programy - Správny kľúč, Detský kľúč, Drišľakoviny, Kaviareň Slávia, Varím, varíš, varíme."

V rámci dokumentárnej tvorby sa košické štúdio orientovalo prevažne na výrobu prírodopisných filmov a krátkych dokumentov mapujúcich históriu i súčasnosť. "Za všetky spomeniem cyklus Huby, cyklus Kvety, Stromy a kry Slovenska, 66 sezón, Klenotnice ľudového folklóru, či Mlyny na Slovensku. Vyrobili sa aj cykly krátkych dokumentov - Poklady Slovenska, Slovensko nepoznané, Slovenské miniatúry, Chránené pamiatky a cyklus dokumentov o kostolíkoch na východnom Slovensku."

Spomedzi osobností, ktoré sa v košickom štúdiu za tie roky premleli, treba spomenúť Milana Štelbaského - kameramana a režiséra dokumentárnych filmov či cyklu Vaše naše hobby, ale i Petra Hudáka, režiséra Kapury, Kaviarne Slávia, Táraniniek, Drišľakovín. "Vynechať netreba scénografa Emila Spišáka či režiséra programov Varenie, Urob si sám a dabingového režiséra Štefana Hudáka. Dušan Davidov pôsobil ako režisér a dramaturg, Ladislav Šidelský ako kameraman. Jarmila Uhríková bola dramaturgička, Alžbeta Šebová prvou hlásateľkou."


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 19 863
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 434
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 651
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 041
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 220
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 656
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 512
  1. Timotej Opálek: Mumford & Sons - Rushmere
  2. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  3. Eva Záhorská: Katastrofa menom Slintačka a krívačka
  4. Aleksander Prętnicki: Bratislavský Expres - Vlna tieňov
  5. Adrián Néma: Kde zmizla láska?
  6. Dušan Piršel: Vojna je ničota a strata ľudskosti
  7. Ondřej Havelka: Nahé dredaté krásky, ultimátní svoboda a posvátné konopí. Rastafariánství v JAR
  8. Ján Škerko: Sedem minút v nebi. Čo sa to včera stalo
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 894
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 389
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 455
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 744
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 436
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 12 378
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 041
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 777
  1. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  2. Tupou Ceruzou: Businessman
  3. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  4. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  5. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Timotej Opálek: Mumford & Sons - Rushmere
  2. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  3. Eva Záhorská: Katastrofa menom Slintačka a krívačka
  4. Aleksander Prętnicki: Bratislavský Expres - Vlna tieňov
  5. Adrián Néma: Kde zmizla láska?
  6. Dušan Piršel: Vojna je ničota a strata ľudskosti
  7. Ondřej Havelka: Nahé dredaté krásky, ultimátní svoboda a posvátné konopí. Rastafariánství v JAR
  8. Ján Škerko: Sedem minút v nebi. Čo sa to včera stalo
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 894
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 389
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 455
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 744
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 436
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 12 378
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 041
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 777
  1. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  2. Tupou Ceruzou: Businessman
  3. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  4. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  5. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu