Pocta Eugenovi Krónovi ponúka 80 kresieb a grafík a 15 plagátov. Galéria si týmto počinom pripomína nielen 130. výročie narodenia významného grafika a pedagóga, ale aj 60. výročie svojho založenia.
KOŠICE. Okrem ukážok tvorby Eugena Króna z jeho najplodnejšieho a najtvorivejšieho obdobia čaká návštevníka aj pohľad na diela jeho najznámejších žiakov. Výstava patrí k tým, ktoré sa oplatí vidieť a urobiť tak môžete do 25. marca.
Ako hovorí samotný názov, výstava Košické roky (Eugen Krón a jeho škola) je zameraná na obdobie, keď našiel svoj štýl a témy, ktoré neskôr rozvíjal po celý život. Náhodná zastávka v Košiciach sa vďaka stretnutiu s vtedajším riaditeľom Východoslovenského múzea Josefom Polákom zmenila na vyše sedemročný pobyt.
„Polákovou zásluhou tu založil svoju kresliarsku školu, z ktorej vyšlo množstvo výtvarníkov. Medzi najvýznamnejších patria Koloman Sokol, Ľudovít Feld, Július Jakoby, Béla Nemessányi-Kontuly, Juraj Collinásy, Imrich Oravecz a Jozef Fabini,“ naznačila kurátorka Helena Němcová.
Podľa nej vystavené diela dokumentujú prechod Eugena Króna od secesných intímnych a realistických sociálnych motívov k symbolickému podaniu abstraktného, univerzálneho ľudstva.
Prezentované diela najznámejších Krónovych žiakov približujú náplň kresliarskej školy zameranej najmä na portrét, akt, krajinu a kompozíciu.
Súčasťou sú dobové dokumenty
Diela pochádzajú predovšetkým zo zbierok Východoslovenskej galérie a doplnené sú o práce z Považskej galérie umenia v Žiline, Múzea Vojtecha Löfflera a od súkromných majiteľov.
„Návštevníci majú tiež možnosť po prvý raz uvidieť dobové dokumenty spojené s činnosťou Krónovej školy zapožičané zo spisového archívu Východoslovenského múzea.“
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári