Narodiť sa 29. februára znamená mať narodeniny iba každé štyri roky. Koľko Košičanov má takýto dátum v rodnom liste, sme nezisťovali, ale našli sme jedného z mnohých, pre koho je iba každý štvrtý rok priestupný, a teda narodeninový. Podobne sú na tom nositelia mena Radomír.
KOŠICE. Títo ľudia len veľmi pomaly starnú. Sú stále mladší ako v skutočnosti vlastne sú.
„Mám vlastne desať rokov, hoci už 44. To, že som sa narodil v taký deň, mi vôbec neprekáža, nikdy som s tým nemal žiadne problémy. Je to taký istý deň ako ostatné, len sa tak často neopakuje. Aj tak každý rok oslavujem svoj sviatok. Vždy je to v piatok či už pred alebo po tomto dátume 1. marca. Neprichádzam skrátka. Nemal som s tým ťažkostí ani v detstve. Gratulovali mi stále,“ prezradil nám oslávenec Peter Slávik z Košíc.
Keď uvažuje spätne, tak svoj stále „mladý“ vek mohol využiť napríklad na zľavnený lístok na MHD. Mohol byť dlhšie dieťaťom.
„Desaťročný“ otec je rád, že je starší od svojich detí, ale onedlho ho dobehnú. Nenarodili sa totiž v taký istý deň, takže im to bude pribúdať rýchlejšie ako jemu. Majú tri a 1,5 roka.
Život berie s humorom. „Asi som nadpriemerne inteligentný, keďže mám ukončenú vysokú školu ako dieťa. Neviem aké mám IQ a ani to nechcem vedieť. Mohol by som byť sklamaný,“ zasmial sa obchodník.
Nerieši to, skôr sa čudujú iní a pýtajú sa, aké to je. Keď chce ušetriť, tak kamarátom povie, že narodeniny nemá. On s tým žije a nijako mu to neprekáža, ani neukracuje v ničom. Ľudí s rovnakým dátumom nevyhľadáva a ani nestretáva.
Iba raz v živote prišiel do kontaktu s človekom, ktorý vie, aké to je nemať každý rok narodeniny. Bol to Angličan. Nevidí na tom nič zvláštne.
Mrzí ho len jedno, že sa pri takomto tempe pribúdajúcich rokov pravdepodobne dôchodku nedožije. Keby sa držal toho, že rok trvá štyri roky, v jeho prípade by už bol riadny matuzalem a mal by skutočných takmer 250 rokov. Takže musí ešte veľmi veľa pracovať, kým si ho zaslúži.
Český kalendár to istí
Rovnako zlé ako narodeninoví oslávenci sú aj tí, ktorí dostali do vienka od rodičov meno Radomír. Ako to prežíva náš spolupracovník Radomír Mlýnek?
„Moji blízki si na mňa každý štvrtý rok spomenú, že mám meniny a vynahradia to, čo zameškali. Keď ich nemám, tak nikoho nepozývam. Nechýba mi to a je to o to vzácnejší sviatok. Môj otec bol Čech a v českom kalendári je moje meno 3. júla. Keď chcem, tak mám meniny vtedy. Nespomínam si, že by som kvôli tomu v detstve trpel. Neprekáža mi to. Nielenže je to meno chýbajúce v kalendári vždy tri roky a potom sa objaví, ale celkovo je málo frekventované,“ povedal nám muž, ktorí sa môže tešiť na štvornásobne veľké darčeky.
Oslávenec: Nie je to nič výnimočné
Aj keď má Peter Mucha niečo po štyridsiatke, dnes bude oslavovať 11. narodeniny. Jeho dňom narodenia je totiž 29. február, ktorý je reálne raz za štyri roky.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. „Nepovažujem to za výnimočnosť. Akurát si môj deň zrodu dobre pamätajú známi a nezabudnú mi vždy koncom februára pripomenúť, že som prišiel o sviatok,“ prezrádza sympatický Novovešťan.
Z metropoly Spiša dokonca pozná ďalších dvoch s rovnakým dátumom, s ktorými sa občas stretne. „Sú to moji rovesníci. Zoznámili nás naše mamky, ktoré ležali spolu v izbe v pôrodnici a priviedli nás na svet v rovnaký deň. Spolu sme ale nikdy neslávili,“ reaguje.
Ľudia sú neraz prekvapení, keď sa dozvedia jeho dátum narodenia. „Najčastejšou otázkou, s ktorou sa stretávam je: 'Kedy oslavuješ narodeniny, keď ich nemáš? ' Na záver februára, pár sekúnd po polnoci. To sa ešte prvý marec ani poriadne nezačal, odpoviem zvedavcom,“ usmieva sa.
Oslavy športom
Ak rok nie je priestupný, rodina mu blahoželá 28. februára. Milé darčeky dostáva od manželky a detí, v práci ho tiež čakajú drobné pozornosti. Je to zaužívaný zvyk, ktorý s kolegami dlhé roky udržiavajú.
„Vždy, keď má február 29 dní, oslavujem svoje narodeniny nielen s rodinnými príslušníkmi, ale aj s dobrými kamarátmi. Je to moje štvorročné jubileum a ja si tento deň intenzívne užívam. Rád športujem, tak mám v pláne pozvať zajtra gratulantov do kolkárne. Fyzickou námahou sa vyplavujú endorfíny šťastia a zábavou sa utužujú vzťahy. Verím, že sa mi to podarí a prežijeme pekný 29. február,“ dúfa P. Mucha.
Na ten ďalší si zas bude musieť poriadne dlho počkať.
ešl
Priestupný rok
Zvláštny dátum - 29. február – je v kalendári iba v priestupnom roku. Je to rok, ktorý má jeden deň navyše a pridáva sa na koniec druhého mesiaca.
Priestupným rokom sa koriguje rozdiel, ktorý vzniká medzi skutočnou dĺžkou roka a trvá o niečo dlhšie ako 365 24-hodinových dní. Zem obehne okolo Slnka za približne 365,25 dňa.
Pre jednoduchosť sa stanovilo, že rok bude mať 365 dní s tým, že každý štvrtý bude mať 366 dní, čím sa nepresnosť dorovná.
pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári