Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
HEREC, SPEVÁK, MODERÁTOR A ZABÁVAČ PETER MARCIN RÁD NECHÁVA VECIAM PRIRODZENÝ VÝVIN

Vôbec sa nezblázni z toho, ak sa neobjaví v nejakom seriáli

Herca, speváka, moderátora a komika Petra Marcina do Košíc zaviali pracovné povinnosti spojené s moderovaním plesu. Po tom, čo sa blysol v tanečnej šou Let´s Dance, sa z neho stal doslova multifunkčný plesový zabávač. Dokáže ho totiž odmoderovať, zaspieva

P. Marcin tvrdí, že za nič sa nemusí hanbiť.P. Marcin tvrdí, že za nič sa nemusí hanbiť. (Zdroj: Judita Čermáková)

ť na ňom, ponúknuť nejakú komickú vložku ale i zatancovať. Pred jedným z košických plesov si našiel čas na krátky rozhovor, v ktorom prezradil aj to, prečo sa vôbec nepotrebuje denno-denne objavovať na televíznych obrazovkách.

P. Marcin nie je dobrým sústom pre bulvár. Nevyrába žiadne škandály v práci ani v súkromí. Už viac ako 30 rokov žije v spokojnom manželstve. "Snažím sa o to, aby sme sa obaja vo vzťahu cítili dobre. Inak však máme úplne bežné manželstvo, v ktorom sa občas aj pohádame. Ale to je podľa mňa normálne. Nikdy by som si však nedovolil robiť niečo, čo by nás mohlo rozdeliť," prezradil P. Marcin. "Iste, mám isté zásady, ktoré sa snažím v manželstve dodržiavať, rozhodne to však nie je tak, že by som teraz denno-denne uvažoval nad tým, čo robiť, aby nám to vydržalo. Nerobíme z toho veľkú vedu. Niekedy je lepšie veci nechať na prirodzený vývin."

Na prirodzený sled udalostí sa spolieha nielen v súkromí, ale aj v práci. "V našej branži je však istý problém v tom, že ste odkázaný na milosť a nemilosť iných ľudí. V inej profesii to funguje tak - aspoň by malo - že keď ste pracovitý, šikovný a talentovaný, tak máte šancu postupovať ďalej v hierarchii, zlepšovať sa, rásť. Ale keď sa v šoubiznise znepáčite programovému riaditeľovi nejakej televízie a on si povie, že vás na obrazovke nechce, máte smolu. Je to nevďačná pozícia. Mne sa však aj napriek tomu v tomto biznise darilo, darí a dúfam, že to ešte chvíľku potrvá."

Fungovať však s vedomím toho, že stačí sa niekomu znepáčiť a je po kariére a aj po pravidelnom prísune peňazí, nie je bohviečo... "Nie je to žiadna sranda. Viem, o čom hovorím, lebo celý život som na voľnej nohe, takže sa musím sám obracať. Nikdy som nebol nikde zamestnaný, vždy som pristupoval k tomu, čo som robil aj autorsky, dramaturgicky, alebo režijne. A ísť na trh s vlastnými vecami - to je ešte ťažšie. Na druhej strane je to o to krajšie, keď sa dostaví výsledok. Vždy ma to bavilo - robiť veci práve takýmto spôsobom. Čím som však starší, tak je to čoraz ťažšie a ťažšie fungovať s vedomím neistoty. Predsa už len nemám toľko energie ako pred 20-mi rokmi. Uvidím, dokedy ma to bude baviť," podotkol s úsmevom.

Nemusí byť na obrazovke

Je síce pravda, že s pribúdajúcimi rokmi nemá už P. Marcin toľko energie pasovať sa s úskaliami šoubiznisu, na druhej strane mu však vek priniesol schopnosť urobiť si odstup. "To rozhodne áno. Ja si spokojne môžem povedať, že už na obrazovke nemusím byť každý deň. V podstate na nej nemusím byť už vôbec. Nemusím sa hanbiť za nič, čo som doposiaľ urobil a to je dôvod na spokojnosť. Nikdy som nešiel do ničoho s tým, že chcem, aby to zo mňa urobilo hviezdu. Jednoducho som túžil po tom, aby moja práca bola robiť zábavu. Nikdy som nechcel byť vážny herec a vôbec sa nezbláznim z toho, ak sa neobjavím v nejakom seriáli."

Keď sa však hlásil na VŠMU, musel rátať s tým, že herec tu nie je len pre zábavu... "No, ono je pravda, že boli isté snahy zo strany mojich pedagógov urobiť zo mňa univerzálneho herca, ale ja som statočne odolával týmto snaženiam," smeje sa. "Hovorí sa, že komik vie odohrať vážnu rolu, ale naopak to nejde. Ja sa nechcem nikoho dotknúť, ale pravda je taká, že každý komik má v sebe aj tragické srdce. Ale máloktorý tragéd má v sebe srdce komika."

P. Marcin tvrdí, že bol typický príklad triedneho šaša, ktorému každý predpovedal budúcnosť komedianta. "Od malička som bol stredobodom pozornosti. V škole som bol triedny organizátor všemožných spoločenských podujatí. Robil som večierky, diskotéky. Popri tom som vymetal všetky recitačné súťaže, aké existovali. Chodil som na hudobnú, moderoval som všetko, čo bolo treba na škole odmoderovať." Že sa uberá práve týmto smerom, rodičom vôbec neprekážalo. "My sme boli totiž vždy veľmi veselá rodina a rodičia boli zmierení s tým, že lekár zo mňa nikdy nebude. A ja sám som nikdy ani len neuvažoval nad tým, že by som sa mal rozhodnúť pre nejaké 'vážne' povolanie."

Brigádoval v pekárni

Keďže vždy túžil zabávať ľudí, videl sa v divadle v rôznych komédiách. Po skončení VŠMU však prišiel na to, že až také jednoduché to nebude... "Nerád by som bol, aby to vyznelo tak, že teraz tvrdím, že socializmus bol lepší. Ale pravda je taká, že vtedy si človek nemusel robiť ťažkú hlavu s budúcnosťou. Status nezamestnaného nebol prípustný, takže hladom by ste neumreli. Ja som však bol práve revolučný ročník. Takže keď som skončil školu, vôbec som netušil, čo so mnou bude. Zo dna na deň - a to doslova - sa prestali nakrúcať filmy, televízne inscenácie a seriály."

Nastalo obdobie hluchoty a rozbiehalo sa to veľmi pomaly. "Bol som však mladý a vravel som si, že všetko sa dá zvládnuť. Ktovie, keby som bol v obdobnej situácii dnes, asi by ma to zaskočilo a neviem, či by som mal dosť energie pasovať sa s tým. Vtedy som však bol o pekných pár rokov mladší a z ničoho som si nerobil ťažkú hlavu. Peniaze sme proste potrebovali, tak som ich musel zohnať. V noci som robil ako brigádnik v pekárni, dopoludnia som umýval vagóny a večer, ak ma zavolali do dabingového štúdia, tak som daboval. Prežiť sme prežili a aspoň bola sranda."

O pár rokov už P. Marcin rozhodne nebol odkázaný na umývanie vagónov. S Andym Krausom sa stali veľmi populárnou dvojicou. Zaslúžila sa o to najprv rozhlasová relácia Twister, neskôr televízny Uragán či Hurikán a samozrejme seriál Susedia. P. Marcin má na konte 13 ocenení OTO a TOM! V posledných rokoch divákov zabával v reláciách Chodili sme spolu či Minitalent šou. "Za žiadnym projektom, ktorý skončil, mi nie je smutno. Všetko malo svoj prirodzený začiatok a aj koniec. Navyše - ani mi nemá kedy byť smutno, veď Markíza a Doma opakujú nielen Susedov, ale aj Hurikán a STV pravidelne opakuje Uragán. Takže sa k týmto reláciám dostanú aj mladí fagani. Teraz ma na ulici zastavujú 15-roční chalani, ktorí mi hovoria, ako sa im to páči. To ma fascinuje. Na druhej strane musím povedať, že sme sa s Andym vždy snažili robiť nadčasový humor, ktorý je trvácny."

Momentálne P. Marcin venuje veľkú časť energie aj divadelným predstaveniam. "V SND sme mali na Silvestra premiéru operety 'Netopier', v nitrianskom divadle som začal skúšať s Evou Večerou tragikomédiu 'Korepetítor'. Autorsky vždy pripravujem aj niečo pre televízie. Momentálne to je námet na jeden seriál pre firmu OREO. Vždy sa niečo deje. To, že nie som denne na obrazovke ako pred pár rokmi, neznamená, že mám menej práce."

Organizátorom plesov sa oplatí

Práce mal začiatkom roka aj vďaka plesovej sezóne viac než dosť. "Ja sa teraz organizátorom plesov oplatím," vraví P. Marcin so smiechom. "Keď si ma pozvú, tak im vlastne už iného netreba, lebo ja si to odmoderujem, ľudí zabavím nejakou scénkou, zaspievam pár skladieb a najnovšie si môžem strihnúť nejaký pekný tanec. Keď aj nie je po ruke Ivanka Surovcová, s ktorou som tancoval v Let´s Dance, tak si poradím s inou peknou babou..."

Ak si popri množstve pracovných povinností nájde čas oddýchnuť, tak v poslednej dobe je jeho obľúbenou spoločníčkou cigara. "Fajčiť som začal už ako pubertiak, no potom som prestal a kvalitným cigarám som prišiel na chuť len nedávno. Mám priateľa, ktorý mi nosí kvalitné - kubánske. Uvažujem vážne aj nad tým, že by som si v Bratislave otvoril exkluzívny cigarový klub."

Cigaru rád vymení aj za spoločnosť priateľov, hlavne manželky a syna. "No, so synom je to trochu komplikované. Má 24 rokov, takže iné záujmy... Ale s manželkou, ak máme čas, radi chodíme na výlety a dovolenky. V poslednej dobe sa z nás stali poznávacie typy. Nechodíme však po typických historických pamiatkach. Skôr sa pokúšame nasať atmosféru mesta. V Londýne sme napríklad šli na muzikál a na futbal. A Westminsterské opátstvo sme obišli vo veľkom oblúku. Dali sme sa však zlákať do múzea voskových figurín Madame Tussaud. Oľutovali sme to, lebo sme celé hodiny stáli na lístky..."

Syn P. Marcina sa párkrát objavil aj na televíznych obrazovkách. Či už v humoristických reláciách alebo v Susedoch. "Končí manažment a sám nevie, akým smerom sa uberať. Ale vyzerá to, že umelecká činnosť ho láka. Dal dokopy dievčenskú skupinu Girls, vydal im cédečko, manažuje im vystúpenia a celkom sa mu darí. Takže k umeniu celkom pričuchol..."

Nikdy však nebol v situácii, že by vážne uvažoval nad tým, že by aj on chcel byť hercom. "Keď sa aj občas niekde mihol na javisku, tak to bral ako čistú zábavu. Vyrastal v hereckej rodine, bolo mu to blízke, navyše - ja som ho často brával do divadla, na nakrúcania. Nikdy teda z takýchto vecí nemal ostych a rovnako to nevnímal ako atraktívne povolanie, ktoré by ho lákalo. Nakoniec - som rád, lebo viem, čo všetko by to obnášalo, keby sa rozhodol pre herectvo," dodal P. Marcin na záver.

ico

Peter Marcin

Dátum narodenia: 27. marec 1966
Znamenie: Baran
Miesto narodenia: Ružomberok
Ukončené vzdelanie: VŠMU
Rodinný stav: ženatý, syn Peter
Relax: cigary

kidNajčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Aj matematika sa dá skrotiť
 7. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 648
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 811
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 591
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 231
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 395
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 247
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 070
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 983
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 718
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 611
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky pri Kolmanovej záhrade mesto neodkúpi

Súd rozhodol. Vlastníci nemajú nárok na náhradu škody.

Pozemky v lokalite Holá hora.

Spokojní sú Polaček aj Hreha. Parlament zakázal privatizáciu vodární

Primátor Košíc by privítal i povinné zverejňovanie zmlúv.

O hrozbe skrytej privatizácie VVS debatovali starostovia i primátori na pracovnom stretnutí akcionárov v Košiciach koncom augusta.

Polaček stráca podporu poslancov. Odišiel už aj Saxa

Rusnák: Nie sme hlasovacie stroje. Špak nevylučuje nový klub.

Saxa (vľavo) odchádza z klubu Fungujúce Košice, Rusnák (vpravo) hovorí, že poslanci nie sú hlasovacie stroje na želanie.

Legendárnu kaviareň chceli zrušiť. Po tlaku verejnosti ostáva

Personál však končí. Rozlúčia sa s nimi zapálením sviečok.

Maďarský konzulát potvrdil kúpu budovy pre diplomatov. Informoval, že reštauračné zariadenia zachová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.
V Argentíne, a nielen v Argentíne, sa lúčia s Diegom Maradonom.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop