Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Ako bývajú poslanci parlamentu z východu

Ako bývajú východniarski poslanci parlamentu, ktorých nájdete aj medzi kandidátmi v nastávajúcich voľbách.

(Zdroj: TASR)

Ako bývajú východniarski poslanci parlamentu, ktorých nájdete aj medzi kandidátmi v nastávajúcich voľbách.

Ako bývajú košickí kandidáti

Košickí poslanci NR SR, ktorí by radi zasadli do poslaneckých lavíc aj v budúcom volebnom období, zrejme nemajú z politiky až taký dobrý biznis. Viacerí z nich síce bývajú v rodinných domoch, no poväčšine ich obývali ešte v čase, keď politiku sledovali len prostredníctvom médií. Do „nového“ domu sa v posledných rokoch z paneláku presťahoval len bývalý košický viceprimátor Marek Vargovčák (SDKÚ) a súčasný primátor Richard Raši (Smer).

Skryť Vypnúť reklamu

Viliam Novotný býva v mezonete na Furči

Šéf zdravotníckeho výboru NR SR Viliam Novotný (SDKÚ) sa nám priznal, že vo svojom trvalom bydlisku na Humenskej 25 už osem rokov nežije.

Spolu s manželkou a troma deťmi obýva 4,5-izbový mezonetový byt na Krosnianskej 87 (má tam aj vikier s výhľadom na mesto - pozn. red.), ktorý ho dokopy aj s garážou a nákladmi na jeho prestavbu z holobytu vyšiel na vtedajších 2,9 milióna Sk.

Menšiu časť financoval zo svojho poslaneckého platu a stavebného sporenia, zvyšok stále spláca 30-ročnou hypotékou.

novotny_furca1_judy-r357_res.jpgnovotny_humenska_judy-r504_res.jpg

Viliam Novotný vlastní mezonet na Furči. Trvalé bydlisko má na Terase, na Humenskej však nežije.

Peter Žiga má byty v Bratislave a v Košiciach

Krajský šéf Smeru Peter Žiga trávi najviac času v Bratislave, kde vlastní štvorizbový byt pri Palisádach v Starom Meste.

Skryť Vypnúť reklamu

V Košiciach má trvalý pobyt v rodičovskom byte na Magurskej 1 na Kuzmányho sídlisku, kde býval do roku 1992. V metropole východu vlastní trojizbový byt na Havlíčkovej 35, ktorý kúpil od kamaráta v roku 1999 za cenu 900 000 vtedajších korún.

Ak už je v Košiciach, býva v dome svojich rodičov pri botanickej záhrade, keďže tam má podľa vlastných slov plný „rodičovský“ servis.

Peter Žiga má byt na Havlíčkovej, na bratislavskej ulici Palisády má štvorizbový byt.

Mária Sabolová má v Košiciach dva byty

Momentálne najdlhšie slúžiaca košická poslankyňa NR SR Mária Sabolová (KDH) vlastní v Košiciach dva byty, bývanie v rodinnom dome ju zatiaľ neláka.

Momentálne býva s mamou v rodičovskom byte na Triede SNP 21, ktorý je prepísaný na ňu a jej rodina tam bývala už od roku 1965.

Skryť Vypnúť reklamu

Trvalé bydlisko má naďalej na Palárikovej 3, kde vlastní od roku 1983 byt. Ten si ako družstevný odkúpila v roku 1998 za zostatkovú hodnotu 25 000 Sk.

Byt na Triede SNP, kde Mária Sabolová býva. Vlastní ešte podobný byt vo vežiaku na sídlisku Juh, kde má trvalé bydlisko.

Pavol Paška platí za prenájom 2 000 eur mesačne

Bývalý šéf slovenského parlamentu Pavol Paška (Smer) sa po 20 rokoch bývania v troizbovom byte na KVP presťahoval pred zhruba štyrmi rokmi do kontroverznej rezidencie v Mestskom parku.

S manželkou majú mezonetový byt s plochou asi dvesto štvorcových metrov, pričom mesačne zaň platí nájomné 2 000 eur na účet vlastníka celého komplexu, ktorým je košický City Park Club.

Voľné dni trávia Paškovci aj v novovyzerajúcom rodinnom dome v Úhornej, ktorý si prerobili z bývalej chalupy. Paška nám aj napriek prísľubu na otázky o svojom bývaní neodpovedal.

paska_parkjudy-r149_res.jpgpaska-uhorna-eva-soltisova-r966_res.jpg

Luxus v parku si Paška užíva napriek tomu, že dom nie je bytový. Relaxuje na vidieku, v Úhornej si zrekonštruoval chalupu .

Marek Vargovčák o dome v Sokoli nerozpráva

Poslanec Marek Vargovčák (SDKÚ) si ako svoje trvalé bydlisko uvádza vežiak na Palkovičovej 7 pri poliklinike Sever, no v skutočnosti býva aj s manželkou Andreou a ich troma deťmi v rodinnom dome v obci Sokoľ.

Kuriozitou je, že ich dom sa nachádza na jednej ulici s domom košického viceprimátora Ladislava Lazára.

Krajský šéf SDKÚ nám na žiadne otázky o tom, ako dlho býva v dome ako aj koľko stál, neodpovedal. V majetkovom priznaní má uvedené, že vlastní hájovňu a ornú pôdu v Sokoli.

vargovcak_sokol1veja-r133_res.jpgvargovcak_palkovicova1_judy-r243_res.jpg

O dome v Sokoli Vargovčách nechce hovoriť. Trvalé bydlisko má poslanec na sídlisku Sever.

Sidor má pri dome aj squashový kurt

Bývalý spolumajiteľ košickej VODS Igor Sidor (Most-Híd) si postavil rodinný dom v Barci už v roku 1998, jeho náklady odhadol na 9 miliónov vtedajších korún.

Momentálne tam býva s partnerkou Patríciou, ich dvoma deťmi ako aj ďalšími dvoma deťmi z predchádzajúceho manželstva.

Väčšinu prefinancoval zo svojich podnikateľských príjmov, na časť domu zobral hypotéku, ktorú onedlho splatí. Vo svojom dome si pochvaľuje najmä veľkú záhradu a squashové centrum.

Na tej istej Abovskej ulici, no o 200 metrov ďalej, býva aj R. Raši, ktorému poslanec vyčíta, že ho ešte nikdy neprišiel pozrieť a nezplatil ani „prískočné“ po príchode na dedinu.

Dom poslanca Sidora sa nachádza v Barci.

Raši si pochvaľuje nový dom v Barci

Primátor a poslanec Richard Raši (Smer) sa minulé leto presťahoval do nového domu v Barci, kde pribežne ešte robí úpravy v interiéri ako aj v záhrade.

Bývanie si pochvaľuje, lebo je to taká „dedinka v meste“ a každé ráno o šiestej ho prebúdzajú zvony z blízkeho kostola.

Náklady na dom aj s pozemkom vyčíslil na 380 000 €. Ako nám povedal, celé to financoval zo svojich a manželkiných úspor, dvoch hypoték a 200-tisícovej pôžičky, ku ktorým sa pridalo aj pár tisíc eur ako nenávratná finančná výpomoc od jeho a manželkinej rodiny.

Vlastní aj byt v novostavbe a paneláku na Pražskej 16 na košickej Terase, kde doteraz býval a ktorý plánuje predať.

rasi_blok1_jav-r818_res.jpgrasi_judy-r661_res.jpg

Zo sídliska Terasa sa Raši presťahoval nedávno. Dom v Barci stál podľa Rašiho slov 380-tisíc eur.

Jozef Burian má v dome fitnes s vinotékou

Expodnikateľ Jozef Burian (Smer) si postavil dom na Suchodolinskej 44 ešte pred vstupom do politiky v roku 2001.

Do domu nad Čermeľským údolím sa presťahoval z mezonetu na sídlisku KVP. Býva v tichej štvrti, pochvaľuje si dobrú polohu a fitnesovú miestnosť a vinotéku, ktorú si zriadil.

Celý dom ho dokopy vyšiel na vtedajších 4,5 milióna Sk. Časť financoval z úspor, zvyšok doplatil z 20-ročnej hypotéky, ktorá sa mu skončí v roku 2021.

Poslanec Burian býva v tichej štvrti Čermeľa v dome s vinotékou.

Ako bývajú prešovskí kandidáti

Situácia poslancov Národnej rady SR z Prešova, ktorí majú reálnu šancu svoj mandát obhájiť, sa za pol druha trvania volebného obdobia príliš nezmenila. Aspoň čo sa týka ich nehnuteľností. Sťažovať sa však rozhodne nemôžu.

Stanislav Kubánek (Smer–SD)

Pod číslom 13 na kandidátnej listine favorita volieb Smer-SD sa nachádza Stanislav Kubánek.

Krajský líder ficovcov a riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja býva v štvorizbovom byte v tichom prostredí prešovského Sídliska III.

Byt je napísaný na manželku. V minulosti žil vo Veľkom Šariši.

Stanislav Kubánek býva na Sídlisku III v štvorizbovom byte.

Ondrej Matej (SDKÚ)

Rovnaké poradové číslo 13, ale na kandidátke zatiaľ najsilnejšej stredo-pravej strany SDKÚ-DS má krajský šéf dzurindovcov Ondrej Matej.

Býva s rodinou od roku 2009 v novom nepodpivničenom bungalove s úžitkovou plochou 350 m2 vrátane garáže na začiatku Sídliska Šváby. Zaujímavosťou je ihrisko na petanque, ktoré si postavil pri dome.

Ondrej Matej býva s rodinou v novom nepodpivničenom bungalove na začiatku Sídliska Šváby.

Štefan Kužma (SDKÚ)

Za tú istú stranu kandiduje pod číslom 22 Štefan Kužma.

Poslanec za SDKÚ-DS býva 14 rokov v radovej zástavbe na Sídlisku II. Dvojpodlažný dom je 6 metrov široký a osem metrov dlhý.

Štefan Kužma býva v radovej zástavbe na Sídlisku II.

Martin Fecko (Obyčajní ľudia)

Za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti kandiduje pod číslom 148 Martin Fecko. Pod rovnakým číslom sa prekrúžkoval aj v minulých voľbách na kandidátke SaS.

Ako je známe, matovičovci stavili na obrátené poradie, takže ich líder kandiduje zo 150. miesta. Podľa prieskumov by mohli byť úspešní, vrátane štyroch súčasných poslancov.

Fecko býva v Prešove - Nižnej Šebastovej v podpivničenom dvojpodlažnom dome, ktorý skolaudoval v roku 1990. Má rozmery približne 10 x 10 metrov a šesťárový pozemok.

Fecko býva v Prešove - Nižnej Šebastovej v podpivničenom dvojpodlažnom dome.

Ako bývajú kandidáti zo Zemplína a Spiša

V nadchádzajúcich voľbách o hlasy Zemplínčanov bojujú aj doterajší poslanci Národnej rady SR. Mnohí ich rodáci a voliči môžu o ich majetkoch a ročných príjmoch len snívať. Kým oznámenia o majetkových pomeroch poslancov Roškovej, Vaľovej a Martináka sa počas ich funkčného obdobia výrazne nemenili, sú roky, v ktorých Pado s Lukšom priznali to, že sa vedia „rozšupnúť“.

Roškovej majetok sa skoro nemení

Michalovčanka Ľubica Rošková (Smer–SD) vo svojich oznámeniach o majetkových pomeroch od roku 2005 uvádza, že vlastní dom, záhradu a auto.

Za vlaňajšok priznala „prírastok“ v podobe garáže a bankového účtu.

Rodinný dom patrí Ľubici Roškovej.

Vaľovej majetkové pomery sa nemenili

V podobnom duchu sa nesú aj oznámenia o majetkových pomeroch poslankyne Jany Vaľovej (Smer–SD) z Humenného.

Od roku 2005 v nich priznáva rodinný dom, záhrady, garáž, pozemky - záhrady, auto a bankový úver.

Poslankyňa Jana Vaľová v majetkovom priznaní figuruje len jej rodinný dom, záhrady, auto a garáž.

Pado má rodinný dom a pozemky

Poslanec Martin Pado (SDKÚ–DS) z Michaloviec, ktorý bol v roku 2005 štátnym tajomníkom, má rodinný dom v tichej lokalite Michaloviec.

Dom s rozsiahlou záhradou stojí na Farskej ulici. V jeho oznámení figuruje vlastníctvo dvoch zastavaných plôch, záhrad, podielové listy a stavebný úver.

Dom v Michalovciach. Takto býva poslanec Pado.

Martinák má len byt a garáž

Podobne vyzerá priznaný majetok v oznámeniach poslanca Ľuboša Martináka (Smer–SD) z Medzilaboriec . Od roku 2005 v nich priznáva len vlastníctvo bytu, garáže a zariadenia bytu.

Lukša sa v roku 2010 „rozšupol“

Michal Lukša (Smer–SD) zo Sniny vstupoval do politiky ako konateľ dvoch spoločností s ručením obmedzeným. Ročný príjem za rok 2005 mal na podnikateľa viac ako skromný a to len viac ako 155-tisíc korún.

Za tento rok sa priznal k vlastníctvu garáže, bytového domu, zastavaných plôch a nádvorí a troch záhrad. V roku 2006 k nim pribudli dva podiely v obchodných spoločnostiach a úspory v banke.

V roku 2009 k nim pribudla nová garáž. V roku 2010 sa Lukšov majetok rozrástol aj o dva pozemky ornej pôdy, ovocné sady, rodinný dom, úspory v banke. Priznal aj podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným.

Lea Grečková vlastní lukratívny byt a polovicu domu

Lea Grečková kandiduje za Smer–SD, na kandidátnej listine je na 64. mieste. Niekdajšia poslankyňa Národnej rady je dnes zástupkyňou primátora v Spišskej Novej Vsi. Pôvodným povolaním je učiteľka. Predtým, ako vstúpila do politiky, sa živila podnikaním.

Na margo svojich majetkových pomerov uviedla: „Moje majetkové priznania sú zverejnené na stránke NR SR a to od roku 2006 až doteraz. Vlastním dvojizbový byt, polovicu rodinného domu a osobné auto značky Ford.“

Komunálna politička býva v byte v blízkosti centra, ide o novostavby. Je to bývanie, ktoré patrí medzi najkrajšie v meste. Ako nám povedala, za meter štvorcový zaplatila približne 800 eur.

Predtým bývala v spišskej obci Smižany, dodnes tam vlastní polovicu rodinného domu.

Lea Grečková býva v modernej novostavbe.

Foto k článku: Veronika Janušková, Judita Čermáková, Eva Šoltísová, Anna Kornajová, Erika Karasová, Michal Frank, tasr.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 9. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 2. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 3. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 4. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 9. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 10. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 956
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 831
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 769
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 197
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 145
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 004
 7. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 813
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 802
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 655
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 392
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop