Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Dvom pacientom voperovali lekári prístroj, ktorý dokáže samostatne nastaviť správnu činnosť srdcových komôr. Doteraz to po vyhodnotení testov robili odborníci.
KOŠICE. Humenčan Ján Pošefka čakal včera vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb na operačný zákrok, ktorý mu môže zmeniť život. Vo veku 55 rokov má za sebou štyri bypasy. Zdravotné problémy ho trápia 12 rokov.
„Som na invalidnom dôchodku, pretože nevládzem robiť náročnú prácu. Zadýchavam sa, už len keď idem do kopca. Čakám, že teraz to bude lepšie“ vraví bývalý kúrenár.
Je prvým z dvoch ľudí, ktorým bol špeciálny defibrilátor zavedený. Košický kardioústav je z okolitých krajín prvé zdravotnícke zariadenie, kde tento typ zákroku uskutočnili.
Jedinečný senzor
Prístroj vyrába elektrické impulzy, ktoré pomocou elektród zavedených do srdcových komôr zosúladia ich sťahy. Vďaka tomu srdce pracuje výkonnejšie.
Súčasťou defibrilátora je jedinečný senzor, ktorý vyhodnocuje údaje snímané zo srdca. Presnejšie vyhodnocuje činnosť srdca a nastaví dôležité parametre automaticky. Doteraz lekári všetky informácie o činnosti komôr zisťovali zložitými vyšetreniami.
Tie boli podľa prednostu kliniky kardiológie Branislava Stančáka časovo náročné.
„Testy sme pacientom robili, keď v pokoji ležali. Vhodnejšie je, ak sú monitorovaní pri chôdzi, pri fyzickej práci alebo inej námahe, čo tento defibrilátor robí.“ Lekári môžu sledovať činnosť srdca na diaľku. Defibrilátor posiela pravidelné informácie do počítačov lekárov.
Hradí poisťovňa
Prístroj poslúži ľuďom po prekonaní infarktu, ak majú vážne poškodenú funkciu ľavej komory, alebo ak sú jej sťahy nekoordinované.
Zákrok vrátane defibrilátora hradí poisťovňa. Vek pacienta nie je rozhodujúcim faktorom. Po operácii absolvuje pacient pravidelné kontroly raz za tri až šesť mesiacov.
Foto: TASR/František Iván
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári