KOŠICE. Hasiči majú stav najvyššej pohotovosti. Kontrolovať nespratníkov začnú od piatka, pomáhať im tento rok bude aj štátna polícia.
Len počas uplynulých dní zaznamenali hasiči 35 výjazdov v meste a na okolí k horiacej tráve. Najhoršie to bolo na Luniku IX a v Ťahanovciach. Úradujú tam aj úmyselní podpaľači.
„Stratil sa sneh, slnko trávu presušuje a pokiaľ nezaprší a bude suché počasie, asi sa nezastavíme,“ povedal nám šéf hasičov plk. Jozef Bodnár.
Doplnil, že ľudia sa vyberajú do záhradiek páliť suchú trávu a pritom si neuvedomia, že môžu spôsobiť tragédiu. Najväčšie riziko horenia je totiž v záhradkárskych osadách či v blízkosti lesoparkov. Hasiči zdôrazňujú, že vypaľovanie trávy je protizákonné a nebezpečné. Stalo sa, že ľudia na to doplatili aj životom.
Zákaz
„Apelujeme na všetkých, že ak chcú na okolí spaľovať odpad, aby to robili opatrne, na kôpkach, ktoré majú pod dozorom a na záver zalejú,“ vysvetľuje Bodnár a dodáva, že vypaľovať porasty nesmie v zmysle zákona o ochrane pred požiarmi nikto. Firmy môžu spaľovať odpad len v prípade, že majú povolenie od hasičov. Ich povinnosťou je však dohliadnuť na to, aby nedošlo k požiaru.
„Záhradkári síce vypaľovať trávu a iné porasty nemôžu, no spaľovanie im náš zákon priamo nezakazuje. V Košiciach je však platné nariadenie mesta, ktoré spaľovanie zakazuje.“
V praxi to znamená, že mestská polícia môže previnilca pokutovať. Rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním je v tom, že sa vypaľuje porast na koreni (najčastejšie ide o vypaľovanie trávy na lúke) a spaľuje sa materiál, ktorý je zrezaný a uložený na kôpku. Záhradkár môže dostať za vypaľovanie v správnom konaní od hasičov pokutu do 331 eur, na mieste blokovú do 100 eur. Pre firmy sú prísnejšie postihy a v prípade, že dôjde k správnemu konaniu, zákon umožňuje uložiť pokutu do 16 596 eur.
Hrozia pokuty
Podľa spomínaného VZN sa netriedené spáliteľné zložky komunálnych odpadov zneškodňujú v spaľovni. Teda aj odpad zo záhradiek by mali ľudia hádzať do zberných nádob, ktoré sú v záhradkárskych lokalitách, a odviezť do spaľovne. Ak si teda chce niekto na záhrade v ohnisku opiecť klobásku, môže. Nemôže ale na záhrade spaľovať konáre alebo trávu. Mestskí policajti môžu uložiť pokutu do výšky 33 eur.
„Rokovali sme s Policajným zborom SR, ktorý nám bude pomáhať, policajti budú obchádzať problémové miesta, záhradkárske osady. Najhoršie sú víkendy, preto už týmto začíname s mimoriadnym režimom. Taktiež sme oslovili obce, ktoré majú techniku od nás či štátu, aby boli dobrovoľníci v pohotovosti.“
Medzi miesta, kde najviac horí tráva, patrí Lunik IX, lokality pod Furčou a Ťahanovcami. Na okolí je to zatiaľ Medzev a Jasov, problémové je aj okolie Vajkoviec či Turne.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári