Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky
KOŠIČAN IVAN HAJDU SPOMÍNA NA ZÁŽITKY, KTORÉ NAZBIERAL POČAS POBYTU NA EXOTICKÝCH HAVAJSKÝCH OSTROVOCH

Do vĺn sa hádzali dovtedy, kým si ich nevšimli plavčíci

Košičan Ivan Hajdu patrí k pravidelným prispievateľom do našej cestárskej rubriky. Po tom, čo si v niekoľkých pokračovaniach zaspomínal na Indonéziu či Thajsko, odštartoval sériu z USA. Postupne sa podelil o zážitky zo Chicaga a západného pobrežia USA, dn

Spomienka na stretnutie J. Jágrom.Spomienka na stretnutie J. Jágrom. (Zdroj: archív)

es to budú atraktívne Havajské ostrovy.

Havaj bol pre tých skôr narodených dlhé roky synonymom neuveriteľnej a nedosiahnuteľnej exotiky. "Dokonca až takej, že za predchádzajúceho režimu som sa nikdy, ani len žartom, nezaoberal myšlienkou, že by som sa tam mohol raz pozrieť," priznáva I. Hajdu. "Havaj, to bol sen o azúrovom oceáne, belostných pieskových plážach, polonahých tanečniciach a vôni diaľok. Nuž ale, ako povedal niekto múdry, 'snívaj a želaj si a bude ti dopriate'. Mne sa tento sen vyplnil, a hneď trikrát, toľkokrát som navštívil Havajské ostrovy, počas môjho pobytu v USA. Pravda, ak ste už raz v Amerike dlhodobo, ako som bol ja, Havajské ostrovy nemožno obísť."

Keďže Havajské ostrovy sú štátom USA (patrí im posledná, 50. hviezda na vlajke USA - za členský štát USA boli prijaté v roku 1959), k ich návšteve turista nepotrebuje žiadne špeciálne doklady. Stačí našetriť si peniaze a nasadnúť na správne lietadlo. Platí len jedno obmedzenie. Na ostrovy sa nesmú dovážať žiadne potraviny ani rastliny, kvôli obavám z prenosu chorôb do jedinečnej havajskej flóry a fauny.

"Pri pristávaní som sledoval ostrovy z lietadla a zdali sa mi akési zhnednuté. Až som sa zľakol, či tam nevládnu nejaké suchá. Ale bol to len klam." I. Hajdu pristál na medzinárodnom letisku v Honolulu na ostrove Oahu. Honolulu je najväčšie, ale zároveň jediné mesto na ostrovoch, má asi 1,3 milióna obyvateľov. "Po výstupe z lietadla sme sa všetci zaradili na imigračné a colné odbavenie. Mňa si colníci pozvali nabok a veľmi dôkladne prehľadali moju batožinu, dokonca skúmali aj kameru. Neviem, či hľadali tie cudzie mikroorganizmy alebo drogy. Každopádne, nenašli jedno ani druhé a mohol som pokračovať." Po príchode do letiskovej haly sa pri Košičanovi zjavili mladé Havajčanky a zavesili mu, aj všetkým ostatným, okolo krku náhrdelník z kvetov. Volá sa lei a väčšinou ho tvoria orchidey. Je to starý havajský zvyk, ktorým vítajú návštevníkov ostrovov.

Havajské ostrovy sa nachádzajú v Severnom Pacifiku, pod obratníkom Raka, asi 3 200 km juhozápadne od kontinentálnej Ameriky. Ostrovy prišli po prvýkrát do kontaktu s belochmi v roku 1 778, keď tu pristál známy moreplavec James Cook, ktorý ich nazval Sandwichove ostrovy. Pri jeho druhej návšteve ostrovov ho v potýčke zabili domorodci, ale nič už nemohlo zastaviť prílev prisťahovalcov z celého sveta. Pôvodnými obyvateľmi ostrovov sú Polynézania, dnes ale tvoria len asi 10 percent z celkového obyvateľstva. Okrem nich tu žije 39 percent Ázijčanov, 24 percent belochov a iné rasy a ich miešanci. Štát, ktorý sa v origináli nazýva Hawaii, je tvorený šnúrou sopečných ostrovov, z ktorých najvýznamnejších je päť: Oahu, Hawaii (najväčší), Maui, Kauai a Molokai. Hlavným ostrovom je Oahu, kde je sústredená správa, ekonomika, turizmus... Hlavným mestom je Honolulu. Ide o typické americké veľkomesto, akurát že je zasadené do nádherného prostredia.

Po ubytovaní v hoteli sa Košičan tešil na nasledujúci deň. Bol zvedavý, nakoľko sa jeho predstavy budú zhodovať so skutočnosťou. "Ráno viedli moje prvé kroky na známu pláž Waikiki, ktorá bola často v minulosti považovaná za najkrajšiu na svete. Nachádza sa v centre mesta a z prevažnej časti ustúpila hotelovej výstavbe až do tej miery, že jej šírka nepresahovala v blízkosti hotelov vari ani 10 metrov. Kto sa chce prejsť po pláži, musí kľučkovať pomedzi natlačené telá turistov. Ale Američania sú pohodlní a chcú mať všetko čo najbližšie. Jediným plusom pre mňa bolo, že som tam stretol českého hokejistu Jaromíra Jágra. Nemal som práve so sebou fotoaparát, tak som poprosil okoloidúceho turistu, ktorý mi urobil pár snímok na polaroide. Tiež sa mi podpísal na tričko, ktoré som kúpil v butiku. Keď sa ma miestni pýtali, kto je a ja som im to vysvetlil, len nevedome krútili hlavami. Nuž nečudo, Havajské ostrovy a hokej si nie sú veľmi blízke."

Na druhý mal deň I. Hajdu pláže dosť. Nečudo, že v posledných prieskumoch už nefiguruje ani medzi desiatimi najkrajšími plážami ostrovov. V hoteli si prezrel reklamné letáky a rozhodol sa, že navštívi niečo iné. Na Oahu je výhodou to, že ostrov je relatívne neveľký a všade sa dá dostať rýchlo aj hromadnou dopravou. Na druhej strane od Waikiki, za výbežkom, ktorý sa volá Diamond Head, sa nachádza záliv Hanauma Bay s prekrásnou plážou. Tiahne sa v polkruhovom tvare a je lemovaná palmami. More vytvára plytkú lagúnu s množstvom rýb, ktoré možno vidieť pri šnorchlovaní. "Mne sa podarilo naraziť na korytnačku, skoro som sa jej mohol dotknúť," pochválil sa I. Hajdu.

Ostrovy sú známe aj vďaka ideálnym podmienkam na surfovanie. Najmä na severnom pobreží (North Shore) sú miesta, kde vlny dosahujú bežne 5-6 metrov, najmä v zimných mesiacoch. "Pri jednom z pobytov, keď som tam bol so synom aj dcérou, sme sa rozhodli, že si to vyskúšame. Požičali sme si dosky a poďho na pláž s vidinou, že sa dostaneme do povestného lievika, ktorý vlny vytvárajú. Išli sme na jednu málo navštevovanú pláž, vlny boli celkom sľubné. No z nášho surfovania nakoniec nič nebolo - ono to vôbec nie je jednoduché. Keď sa nám ani po mnohých pokusoch nepodarilo ani len vystúpiť na dosku, nieto sa na nej ešte udržať, vzdali sme to. Radšej sme sa zabávali vrhaním do vysokých vĺn, ktoré nás tak vyobracali, že sme nevedeli, kde je dno a kde hladina. Bolo to dosť nebezpečné. Nakoniec si naše kaskadérske kúsky všimli plavčíci a zavolali si nás k sebe. Aj im sa zdala naša forma zábavy nebezpečná a poradili nám, že ak nechceme skončiť so zlomenými krkami, nech to rýchlo necháme. Dali sme si poradiť..."

Na severnom pobreží Oahu sa nachádza jedna z hlavných atrakcií ostrova - Polynézske kultúrne centrum, kde možno sledovať bohatý program z mnohých kútov Polynézie. Rôzne tance mužov i žien, ohňovú šou, vystúpenia bubeníkov alebo aj preteky kanoe. Kto chce spoznať tradičné zvyky, oblečenie, tance a veľa iného z celej Polynézie na jednom mieste, určite by nemal vynechať návštevu tohto miesta. Predsa len, civilizácia zasiahla aj do týchto kútov zemegule a tak vidieť tieto veci už len v predstaveniach pre turistov.

"Mimochodom, na cestách po ostrovoch som mal možnosť vidieť aj štýl života obyvateľov na vidieku a musím povedať, že žijú zväčša skromne. Možno je to len môj subjektívny dojem, ale podobný pocit, aký som mal pri návšteve Indiánov, som mal aj pri potomkoch pôvodných obyvateľov na ostrovoch - prejavovali priateľstvo, ale keby záležalo od nich, nechceli by nás tam - turistov a prisťahovalcov. Volajú nás 'haole', čo znamená prenesene 'cudzinec'." Pôvodne toto slovo označovalo človeka 'bez dychu', pretože cudzinci nepoužívali pozdrav dotýkaním nosmi a doslova „zdieľaním dychu" a preto ich považovali za ľudí bez ducha.

Po obhliadke ostrova Oahu sa I. Hajdu rozhodol, že využije služby domácej turistickej agentúry, ktorá ponúkala dvojdňovú tour s prehliadkou Oahu a najväčšieho havajského ostrova Hawaii. K dispozícii mali mikrobus s havajským sprievodcom. "V prvý deň sme sme si urobili túru po pralese, ktorá sa končila pod vodopádom, kde sme sa vykúpali. Na obed sme navštívili dedinu Waimanalo, kde býval aj náš sprievodca. Volal sa Kaui a celkom sme sa spriatelili. Bol to typický havajský fešák - vysoký, svalnatý a samozrejme vyzdobený tradičnými havajskými tetovaniami. Živil sa ako sprievodca a natáčal aj reklamy pre surfistov. Poobede sme sa vyviezli k vodopádom Akaka, kde voda padá z výšky vyše 100 metrov."

Na druhý deň si urobili výlet na najväčší havajský ostrov Hawaii, kam sa presunuli malým lietadlom. Pristáli v najväčšom mestečku na ostrove, Hilo. "Ako som už spomenul, ostrovy sú sopečného pôvodu a je tam stále veľa aktívnej sopečnej činnosti. Najznámejšia aktívna sopka je Kilauea a v čase, keď sme navštívili ostrov, akurát chrlila lávu do oceána. Nemali sme však dovolené priblížiť sa viac, kvôli bezpečnosti. V minulosti sopka vychrlila lávu až do vnútrozemia ostrova a mali sme možnosť vidieť, ako horúca láva odrezala miestnu cestu."
Na ostrove Košičan ešte navštívil svetoznámu plantáž a továreň na spracovanie ananásov Dolé a predajňu perál.

Po návrate na Oahu I. Hajdu navštívil pamätník útoku na Pearl Harbour. Je postavený na potopenej vojnovej lodi Arizona, ktorá sa po japonskom útoku stala hrobom pre 1 177 námorníkov. Američania sa Japoncom kruto pomstili a na ďalšej vojnovej lodi v prístave, Missouri, podpísali napokon Japonci kapituláciu.

Samozrejme, ostrovy ako svetoznáma turistická destinácia ponúkajú ešte omnoho viac atrakcií. "Vyskúšal som si plavbu ponorkou, let vetroňom, paragliding. Pred odchodom som rozmýšľal, čo by som si odniesol z ostrovov na trvalú pamiatku. Kúpil som si zopár populárnych havajských košieľ, nejaké sošky a podobne, ale nakoniec som sa rozhodol aj pre tradičné havajské tetovanie. Nechal som si ho urobiť v dedinke Wahiawa. Túto spomienku už budem mať navždy."

Napokon nastal čas na rozlúčku s ostrovmi. "Na letisku sa s nami rozlúčili typickým miestnym pozdravom 'Aloha' a pozvaním 'Príďte zas'. Aj keď som sa ešte chcel vrátiť a navštíviť aj iné ostrovy, nejako to už nevyšlo..."


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 273
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 620
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 949
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 782
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 786
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 137
 7. Aká je chémia vôní 8 784
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 565
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 386
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 061
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľka s dvomi platmi brala dotácie na mŕtve duše. Polícia: Žiadny podvod

Vyšetrovateľ: Žiakmi sú aj deti, ktoré do školy nechodia.

Súkromná škola čelí podozreniu z podvodu, polícia stále koná.

Odchovanec domova: Plánoval som normálny život, ale prišiel pád

Okúsil ulicu i drogy, verí, že bude lepšie.

Adam Oračko po od odchode z detského domova zažil rôzne životné peripetie vrátane života na ulici a drog.

Prešovská župa je s kúpenými sypačmi spokojná, sú o státisíce lacnejšie

Košické prirovnanie k octavii v základnej výbave nekomentujú.

Nové sypače značky Tatra z flotily SÚC PSK.
Rozhovor

Vyrastal v domove: Odchod od rodičov bola cesta z pekla do neba

Do bežného života vstupoval s odchodným a jednou taškou.

Keď prišiel do domova, tešil sa z teplej vody, oblečenia, jedla a výletov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.

Dubček veril v socializmus s ľudskou tvárou.
Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

Dánsky herec Mads Mikkelsen.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop