"Pred časom som si kúpila topánky na zimu," zavolala nám naša čitateľka. „Boli v akcii za dobrú cenu, nie však najlacnejšie. Mala som ich však možno 3 či 4 razy a praskli mi šnúrky. Tie sú zložené z dvoch častí a tá vrchná látková sa roztrhla a začalo sa to olupovať. Vyzeralo to hrozne. Keďže platí dvojročná záruka, topánky som zbalila a šla ich reklamovať. Mladík v obchode mi však povedal, že na šnúrky sa nevzťahuje reklamácia. Lebo je to spotrebný tovar. Ozaj je to tak? Ale to je potom dosť smiešne, veď topánky predávajú spolu so šnúrkami, malo by sa to teda brať ako celok. Nepredávajú predsa topánky bez šnúrok. Samozrejme, že som také isté šnúrky nikde nekúpila a musím si zháňať nové. Ako to teda je? Naozaj sú šnúrky spotrebným tovarom a nereklamujú sa s topánkami? Veď sú ich súčasťou."
Každý spotrebiteľ má právo na výrobky a služby v bežnej kvalite, na uplatnenie reklamácie, náhradu škody, vzdelávanie, informácie, ochranu svojho zdravia, bezpečnosti a ekonomických záujmov, na podávanie podnetov a sťažností orgánom dozoru. Povinnosti predávajúcich v reklamačnom konaní upravuje Občiansky zákonník. Na tovar predaný odo dňa 1. apríla 2004 platí zákonná záručná lehota 24 mesiacov. Za kvalitu predávaného tovaru voči spotrebiteľovi právne zodpovedá predávajúci. Táto zodpovednosť je objektívna, t. j. predávajúci sa jej nemôže nijako zbaviť. Zodpovedá aj za chyby, o ktorých nevedel. Nie je rozhodujúce, či ide o chyby zjavné alebo skryté, ktoré sa prejavia až pri používaní veci.
„Uplatnenie reklamácie sa vzťahuje na všetok predávaný tovar, to znamená, že aj na súčasti, ako sú v tomto konkrétnom prípade šnúrky," hovorí Danuša Krkošová, hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI). „Ak predávajúci neprijal reklamáciu spotrebiteľa, porušil zákon. Odporúčam uplatniť reklamáciu u predávajúceho ešte raz, a to písomne s upozorňujúcim listom doporučene tak, aby bolo preukázané, že ide o chyby, ktoré sa vyskytli v rámci záručnej lehoty; samozrejme, poslať reklamovaný výrobok kompletne, teda topánky aj so šnúrkami."
Ak predávajúci nechce prijať reklamáciu, resp. ju nevybavil v zákonom stanovenej lehote do 30 dní, spotrebiteľ sa môže obrátiť s podnetom na kontrolu na príslušný inšpektorát SOI v územnej pôsobnosti, kde sa prevádzka nachádza, a to aj s dokladmi: doklad o kúpe, upozorňujúci list s doporučeným lístkom; stačí vo forme fotokópií na účely preverenia postupu pri vybavovaní reklamácie. Kontakty inšpektorátov sú uverejnené na web. stránke www.soi.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári