KOŠICE. Sobotňajšie voľby boli v porovnaní s minulosťou nezvyčajne pokojné. Svedčia o tom hlásenia z celého Slovenska, ale aj skúsenosti z košického Lunika IX a z Keceroviec (okres Košice - okolie).
Korupčné správanie niektorých strán sa síce ani teraz nedá úplne vylúčiť, nič ale nenasvedčuje o nekalom masívnom získavaní hlasov, ktorým sa v minulosti snažili prekročiť brány parlamentu.
„Nezaznamenali sme žiadne signály, že by sa u nás kupčilo s hlasmi. Dôkazom je aj mimoriadne nízka účasť,“ povedal pre denník SME predseda komisie v 1. okrsku na Luniku IX Matúš Lemeš.
Na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku s takmer 7 000 obyvateľmi prišlo k urnám len necelých 5,6 percenta voličov. Nepredstavuje to ani desatinu z celoslovenských údajov. Z takmer 3 500 voličov v dvoch volebných okrskoch volilo len 194.
„Zrejme zabrala novela trestného zákona, podľa ktorého je kupovanie hlasov od 1. septembra 2011 trestným činom,“ myslí si Lemeš.
Bez vína a klobás
Na rozdiel od predchádzajúcich volieb, keď niektoré strany údajne uplácali obyvateľov aj počas moratória alkoholom a potravinami a tí potom stáli v dlhých radoch pred volebnou miestnosťou, vládol na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku v sobotu absolútny pokoj.
„Vtedy rozdávali ľuďom víno, klobásy, slaninu, teraz nič,“ hovorí dôchodca Milan Horváth.
Na slnko sa vyhrievala Lenka Daniová, 24-ročná matka dvoch detí: „Nebola som voliť a ani nepôjdem. Veď nemám koho, neverím už nikomu.“
Na sídlisku nebola podľa obyvateľov ani žiadna predvolebná kampaň. „Strany neprejavili záujem o naše hlasy, akoby im na tom ani nezáležalo,“ hovorí členka komisie Eva Žigová.
Pred dvomi rokmi dosiahla volebná účasť na Luniku takmer 23 percent. Suverénne zvíťazil Most-Híd s viac ako 40 percentami.
V sobotu vyhral na Luniku s veľkým náskokom Smer-SD.
Najpokojnejšie voľby
V Kecerovciach žije približne 3 000 obyvateľov, z toho odhadom 2 650 Rómov.
V minulosti bolo počas volieb v osade veselo, alkohol tiekol prúdom, ľudí zvážali k volebnej miestnosti osobnými autami, voliči vynášali z miestnosti volebné lístky, za ktoré údajne dostávali peniaze.
„Sú to najpokojnejšie voľby, aké si pamätám,“ konštatuje Anna Bombarová, predsedníčka volebnej komisie v okrsku č. 1, bývalá starostka, ktorá má s voľbami bohaté skúsenosti.
„Nemyslím si, že by tu niekto kupoval hlasy. Určite tomu napomohla novela trestného zákona.“
Na priebeh volieb v Kecerovciach celý čas dohliadali posilnené policajné hliadky, ľudia z kriminálky, poriadkoví policajti z Košíc i z obvodného oddelenia, striedali sa každú polhodinu, monitorovali aj osadu.
„Budí to rešpekt, navyše, aj strany si zrejme uvedomili, že kupovanie hlasov je trestný čin, za ktorý môže ísť niekto do väzenia,“ myslí si predseda okrskovej volebnej komisie č. 2 Pavol Kováč.
„Teraz zažívame konečne poctivé voľby,“ hovorí súčasný starosta Miroslav Galas-Zaufal. „Chodia voliť väčšinou Rómovia zo slušných, civilizovaných rodín, teraz nikto nezváža ľudí z osady, ktorí nevedia čítať a písať, ale zase veľmi dobre vedeli, koho majú voliť. Nech vyhrá ktorákoľvek strana, bude to, podľa mňa, konečne spravodlivé.“
Z 1 752 voličov prišlo v sobotu voliť 657, teda viac ako 37 percent. Víťazom sa stal Smer-SD s 363 hlasmi (viac ako 55 percent).
Pred dvomi rokmi v Kecerovciach, rovnako ako na Luniku IX, vyhral Most – Híd, aj keď v obci nežije ani jeden občan maďarskej národnosti. Účasť bola viac ako 58-percentná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári