Zníženie tohto počtu spôsobili v sobotu voliči ako aj už dávnejšie známa skutočnosť, že Ladislav Lazár (Smer) a Vinco Lukáč (SNS) sa rozhodli nekandidovať.
KOŠICE. Voliči vystavili „stopku“ Markovi Vargovčákovi a Jarmile Tkáčovej (obaja SDKÚ) ako aj Štefanovi Tomčovi (SaS) a Igorovi Sidorovi z Most-Híd.
Len zhruba 700 preferenčných hlasov chýbalo dlhoročnej poslankyni Márii Sabolovej (KDH), aby sa z nezvoliteľného 77. miesta prekrúžkovala až do parlamentu.
Ak by o jeho zložení nerozhodovali stranícke centrály, ale výlučne len preferenčné hlasy, stretla by sa tam aj s krajským šéfom KDH Jánom Dečom.
Keďže to tak nie je, košické KDH nebude v NR SR zastupovať nik z mesta a ani z kraja, čo sa stalo vôbec prvýkrát v histórii.
Naopak, historicky najvyšší počet poslancov z Košíc budú mať v Smere (Pavol Paška, Richard Raši, Peter Žiga, Jozef Burián, Jozef Buček, Oto Brixi, Milan Géci) a ako náhradník sa tam môže dostať zo 103. miesta aj starosta Ploského František Petro. Úplne z hry nie je ani starosta Furče Jozef Andrejčák zo 119. (!) miesta.
Novotný: SDKÚ potrebuje zmenu lídra
Opozíciu bude v NR SR zastupovať len jediný Košičan - doterajší predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný. Keby mu nepomohlo vyše 10 134 preferenčných hlasov, nie je v parlamente ani on.
„Chcem poblahoželať víťaznému Smeru a poďakovať všetkým našim voličom, že si na mňa spomenuli a prejavili mi svoju dôveru. Je to pre mňa taká satisfakcia za dlhoročnú prácu v politike. Mrzí ma, že máme tak málo poslancov a musím, žiaľ, povedať, že SDKÚ ako aj celá pravica utrpela výsledkom 67:83 obrovský debakel. Som sklamaný a veľmi smutný. Strana potrebuje vážnu sebareflexiu a zmenu na pozícii lídra. Voliči nám vystavili vysvedčenie, klamali by sme sami seba, že to je len kvôli Gorile. Neudržali sme koaličnú vládu, hoci sme v nej boli najsilnejší subjekt a nechali sme odísť zo strany premiérku Radičovú. Navyše Dzurinda je jeden z najmenej populárnych lídrov, a aj to boli dôvody, prečo sme mali tak málo percent.“
Lenártová nezvolením potešila rodinu
Bez svojho človeka v NR SR bude aj Most-Híd. Košická viceprimátorka Renáta Lenártová tak môže byť spokojná len s celkovým výsledkom Mostu.
„Vzhľadom na okolnosti a rôzne tlaky z Maďarska je náš výsledok relatívne uspokojivý. Ja som krúžkovala štyroch Košičanov vrátane seba. Počet tých mojich hlasov je vcelku dobrý, bolo ich o skoro 300 viac ako predtým. Na veľkú radosť rodiny tak naďalej zostávam v Košiciach a nebudem musieť cestovať až do Bratislavy,“ uviedla.
Raši ostáva primátorom
Na magistráte sa aj naďalej bude stretávať so svojím šéfom Richardom Rašim, ktorý na kandidátke Smeru získal úctyhodných 90 265 hlasov. To je takmer 3-krát toľko, čo aktuálny košický primátor dostal v parlamentných voľbách 2010.
„Doteraz som z toho v šoku. Neviem si vysvetliť takú podporu, zrejme sa ľuďom po celom Slovensku pozdávalo moje pôsobenie na čele ministra zdravotníctva. Prekvapili ma aj výsledok Smeru, tipoval som 41,1 a to som si myslel, či to veľmi nepreháňam s optimizmom. Je to pre nás obrovský záväzok voličom, ku ktorému sa musíme zodpovedne postaviť, hoci to zrejme nebude ľahké splniť. Trochu sme to potom v bratislavskej centrále oslávili, no keďže som skoro ráno šoféroval späť do Košíc, dal som si za celý večer len 2 poháre vína. Čo sa týka skĺbenia mojej poslaneckej a primátorskej práce, zatiaľ sa nič nemení. Zostávam v Košiciach a svoj poslanecký plat z NR SR budem ako doteraz dávať združeniu Spolu pre východ,“ uviedol pre náš denník primátor.
Tomčo: SaS nebola pripravená na vládnutie
Po vyše pol druha roku sa pobyt v NR SR predčasne skončil aj pre poslanca SaS Štefana Tomča, ktorý ocenil len to, že jeho strana aspoň zostala v parlamente.
„To je však len slabá náplasť. Chcem poďakovať všetkým voličom, ktorí došli na koniec našej kandidátky a zakrúžkovali ma. Náš výsledok beriem ako zaslúžený neúspech. Žiaľ, SaS nebolo pripravené na vládnutie, na popularite nám nepridali ani kauzy našich nominantov napr. aj tu v teplárni. Aj naši čelní predstavitelia mali viacero kaúz, ktoré nemuseli vôbec byť. A keďže sme nesplnili ani viaceré sľuby voličom, nezískali sme takmer žiadnych nových a nezvládli sme ani kampaň, výsledok vidíte aj sami,“ dodal Š. Tomčo, ktorý po odchode z NR SR chce opäť začať podnikať v obchodnej činnosti.
Preferenčné hlasy
Najpopulárnejší politici z Košíc a okolia
Najviac preferenčných hlasov z Košičanov získal Pavol Paška zo Smeru pred svojím kolegom a primátorom Košíc Richardom Rašim. Eleonóra Mojsejová dostala prekvapujúco viac krúžkov ako viacerí starí matadori v politiake.
1. Pavol Paška (Smer) - 273 540
2. Richard Raši (Smer) - 90 265
3. Eleonóra Mojsejová (SSS-NM) - 22 525
4. Peter Žiga (Smer) - 11 575
5. Viliam Novotný (SDKÚ) - 10 134
6. Mária Sabolová (KDH) - 6 065
7. Jozef Burian (Smer) - 5 520
8. László Köteles (SMK) - 5 173
9. Jozef Buček (Smer) - 5 095
10. Ján Dečo (KDH) - 5 051
11. Jozef Konkoly (Zmena zdola) - 4 905
12. Otto Brixi (Smer) - 4 397
13. Renáta Lenártová (Most - Híd) - 3 569
14. Marek Kažimír (OĽaNO) - 3 423
15. Igor Sidor (Most-Híd) - 3 026
16. Michal Kočiš (KDH) - 2 407
17. Alexander Barna (SaS) - 2 232
18. Marek Vargovčák (SDKÚ) - 2 167
19. František Petro (Smer) - 2 156
20. Milan Géci (Smer) - 2 066
21. Jozef Andrejčák (Smer) - 1 936
22. István Zachariaš (SMK) - 1 895
23. Štefan Tomčo (SaS) - 1 796
24. Marek Mitterpák (Smer) - 1 743
25. Róbert Helcmanovský (OLaNO) - 1 681
26. Vladimír Vágási (Most-Híd) - 1 662
27. Eduard Adamčík (KDH) - 1 602
28. Jozef Holečko (SSS-NM) - 1 365
29. Radoslav Rerko (SSS-NM) - 1 285
30. Jarmila Tkáčová (SDKÚ) - 1 281.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári