Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) urobí bezplatnú analýzu vzoriek vod zo studní pre obyvateľov.
KOŠICE. Udeje sa tak v rámci Svetového dňa vody, ktorý bude 22.3. „Ide o obyvateľov regiónu, ktorí nie sú napojení na verejný vodovods VVS, ktorí dostanú príležitosť overiť si, akú vodu pijú. Analyzovať budeme prítomnosť dusičnanov, ktoré sú zdraviu škodlivé,“ vysvetľuje generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.
dodal, každý rok analýzy dokazujú, že mnohé studne obsahujú nebezpečné dusičnany. Hovorí, že voda z nekontrolovaných zdrojov by mala byť analyzovaná, čo však ľudia nerobia z finančného hľadiska.
„Okresy na východe krajiny majú najhoršiu kvalitu vody v rámci spoločnosti. Vzorky prinášajú každý rok aj tí istí ľudia, hoc im vychádzajú zlé výsledky, nič s tým nerobia, aj keď majú možnosť sa napojiť na verejný vodovod. Riskujú zdravie, potom chodia k lekárovi. Jeden rozbor vyjde na 135 eur, kde sa analyzujú len tie najhlavnejšie zložky, ak chce niekto poznať len pomer dusičnanov, vyjde ho to na 5,10 €,“ vraví Hreha.
Najhoršie na východe
Podľa Hrehu nie je voda z vodovodu drahá, ak niekto porovná výdavky na výkop studne, čerpadlo a analýzy, tak to vyjde podstatne drahšie ako z verejného zdroja.
„Priemerná spotreba v EÚ je 100 litrov vody na osobu a deň, my na východe však spotrebujeme ani nie polovicu a stále to klesá. Ak sme to prerátali, tak to pre 4-člennú rodinu vyjde na 9 eur mesačne.“
Záujemcovia o rozbor môžu svoju vodu zo studne otestovať presne vo Svetový deň vody. Vzorku vody treba doručiť v čistej uzavretej sklenenej alebo PET fľaši s minimálnym množstvom 0,3 litra, odobratej v ten istý deň, do zákazníckeho centra príslušných závodov VVS. Urobiť tak treba v čase od 8. do 14. hodiny.
„Jedna osoba môže doniesť maximálne tri vzorky. Ukazuje sa, že najhoršia voda je v okresoch Trebišov (69,94 % nevyhovujúcich vzoriek pri poslednej analýze) a Michalovce (46,23 %),“ povedal nám výrobno-technický riaditeľ VVS Rudolf Kočiško.
Nebezpečné dusičnany
Dostávajú sa do vody hnojením, únikom odpadových vôd zo žúmp a septikov. V tráviacom trakte sa menia na nitrosoamíny, ktoré spôsobujú rakovinu žalúdka, čriev i pečene. U dojčiat môže prekročenie normy dusičnanov spôsobiť dokonca udusenie. Hygienická norma povoľuje 50 miligramov a pre dojčatá dokonca len 10 miligramov na liter vody.
Medzi obce s nevyhovujúcimi vzorkami v okolí Košíc dlhodobo patria Čaňa, Valaliky, Košice-mesto, Nižný Klátov, Zdoba, Malá Ida, Geča, Janík, Byster.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári