KOŠICE. Dôvod ich výskytu je oveľa poetickejší. Ide o súčasť výstavy „Priestor identity“, v rámci ktorej predstavuje tvorbu slovenská výtvarníčka Ilona Németh. Výstava potrvá do 15. apríla.
Najväčšej pozornosti sa tešia proti sebe postavené „hľadiská“. „V historickej sále bývalého župného domu umiestnila autorka industriálne stupňovité, proti sebe postavené hľadiská, zložené z veľkého počtu stoličiek, ktoré odkazujú na absenciu tribúny, zmnoženie javísk či na masovosť na politickej, mediálnej a zákulisnej scéne,“ naznačil kurátor Vladimír Beskid.
Výstava celkovo prináša aktuálny pohľad na prepojenie a presakovanie veľkých dejinných zmien a mikrorodinných príbehov, poukazuje na neustále zasahovanie politiky a moci do kultúrneho diania.
„Ilona Németh, ktorá sa programovo pohybuje v oblasti objektov, inštalácií a nových médií, zámerne obsadila nevýstavnú časť galerijných priestorov vo vstupnom historickom krídle a posilnila tak vyznenie politicko-kultúrnej roviny.“
Zaoberá sa aj postavením žien
Autorka pripravila aj ojedinelú prezentáciu šiestich videí, série fotografií a objektov. Divák napríklad za paravánom môže sledovať príbeh, v ktorom svetoznáma filozofka rozpráva o svojej starej mame, ktorá ako prvá žena – študentka na viedenskej univerzite koncom 19. storočia bola oddelená zástenou od ostatných študentov.
„Video tak otvára otázky slobody a kultúry, rodové otázky a postavenie žien v spoločnosti v minulosti aj dnes.“
Ilona Németh pochádza z Dunajskej Stredy, študovala na Maďarskej vysokej škole úžitkových umení v Budapešti a v roku 2007 bola habilitovaná na docentku. Od roku 2004 je vedúcou Ateliéru „IN“ na VŠVU v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári