Korzár logo Korzár Košice

Za smrť novorodenca nikto nemôže

Kým lekárka čakala na ďalšie vyšetrenie, protilátky v tele tehotnej pacientky zničili jej plod. Podľa znalcov nepochybila.

Tehotná pacientka. Látky ničiace jej plod lekári neodstavili, hoci na to dlho existuje liek.Tehotná pacientka. Látky ničiace jej plod lekári neodstavili, hoci na to dlho existuje liek. (Zdroj: Ilustračné foto: sita)

KOŠICE. V októbri 2004 v Košiciach hneď po pôrode zomrelo dieťa na chorobu, o ktorej súčasná medicína tvrdí, že sa v praxi takmer nevyskytuje. Dôvodom, prečo je zriedkavá, má byť dobre prepracovaný systém starostlivosti o tehotné ženy. V prípade 27–ročnej Adriany ale zlyhal a vinu za to prokuratúra pripisovala lekárke Márii O. (62) z ambulancie pre rizikové tehotenstvo pri vtedajšej fakultnej nemocnici.
Jej pacientka mala Rh faktor krvi negatívny, plod bol Rh pozitívny. V takýchto prípadoch organizmus ženy reaguje tvorbou protilátok, ktoré spôsobujú rozpad červených krviniek plodu. Predísť tomu sa dá pomerne jednoducho - podávaním antiDglobulínu, ktorý protilátky v tele matky vyviaže. Dostupný je už vyše štyridsať rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ústup prokurátora a oslobodenie

Adrianu jej obvodný gynekológ poslal za Máriou O., lebo krvné testy potvrdili „prítomnosť vysoko pozitívnych antilátok“. Podľa záverov policajného vyšetrovania sa lekárka dopustila nedbanlivosti, keď potom ohrozenie plodu nediagnostikovala presnejšie a nestanovila vhodnu liečbu.
V roku 2008 Okresná prokuratúra Košice II podala na lekárku obžalobu z ublíženia na zdraví s následkom smrti. Na poslednom pojednávaní prokurátor vyhlásil, že od obžaloby ustupuje. Súd v takom prípade musí obžalovaného oslobodiť.
Prokuratúra to odôvodňuje znaleckým posudkom, ktorý na príkaz súdu spracovala martinská lekárska fakulta. Jeho úlohou bolo odstrániť rozpory medzi dvoma skoršími posudkami znalcov zo zdravotníctva.
Jozef Višňovský a František Štuller z lekárskej fakulty dospeli k záveru, že hoci pacientka bola pre nesúlad Rh faktorov odoslaná do rizikovej ambulancie, smerodajné mohli byť pre ňu až výsledky tretieho odberu krvi, ktoré jednoznačne potvrdzovali prítomnosť protilátok.

SkryťVypnúť reklamu

Znalci: Mala konať aj nie

Gynekologička ich ale podľa zdravotnej dokumentácie k dispozícií nemala. Že za ňou s nimi do ambulancie prišla samotná pacientka, ako na súde vypovedala Adriana aj jej otec, lekárka poprela. Aj keby ich podľa znalcov poznala, mala stále dve možnosti.
„Urobiť kontrolné vyšetrenie protilátok o štrnásť dní, ako to odporúčal v poslednom vyšetrení hematológ, alebo odoslať pacientku na niektorú gynekologicko – pôrodnícku kliniku. Z medicínskeho pohľadu na základe skutkového stavu boli oba postupy správne,“ napísali v posudku.
Keď ale Mária O. sama odporučila vyšetrenie protilátok, pacientka už ležala v nemocnici, kam sa pre neprestávajúce bolesti rozhodla ísť aj bez odporúčania gynekologičky. Na druhý deň hospitalizácie lekári zistili ťažký opuch plodu a vybrali ho cisárskym rezom. Dieťa zakrátko zomrelo.

SkryťVypnúť reklamu

Otázky bez odpovedí

„Znalci jednoznačne vyhodnotili postup lekárky ako lege artis,“ tvrdí František Šenkýr, vedúci oddelenia dozoru v trestnom konaní Krajskej prokuratúry v Košiciach. Dodáva, že rozhodnutie ustúpiť od obžaloby a nenechať posúdenie dôkazov na súd, odobril v rámci svojej kompetencie. „Prokurátor po obdržaní najnovšieho posudku usúdil, že v danej dôkaznej situácii je tento postup namieste, je odôvodnený, správny a zákonný,“ hovorí.
Advokát Ivan Vanko, ktorý v procese zastupoval Adrianu, to vidí inak. „Postup obžalovanej a ďalších lekárov bol podľa znalcov správny. Odpoveď na otázku, čo potom zapríčinilo smrť dieťaťa, som však nedostal. Rovnako mi nebolo zodpovedané, aký význam majú rizikové poradne, keď v nej pre pacientku neurobili nič viac, ako v bežnej gynekologickej ambulancii,“ povedal.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 877
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 452
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 216
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 413
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 156
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 780
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 499
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu