Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
MARTIN CHODÚROVI SA PODARILO PREHUPNÚŤ Z POZÍCIE TELEVÍZIOU VYROBENEJ CELEBRITY DO POZÍCIE PLNOHODNOTNÉHO SPEVÁKA

Niekoľko článkov ho naštvalo, ale vie, že tiež majú svoj účel

Vďaka plesovej sezóne si cestu do Košíc našlo počas niekoľkých týždňov pomerne veľké množstvo spevákov. Nechýbal medzi nimi český spevák - víťaz prvej série súťaže Československo hľadá SuperStar - Martin Chodúr.

Martin od súťaže dozrel z chlapca na mladého muža.Martin od súťaže dozrel z chlapca na mladého muža. (Zdroj: Judita Čermáková)

V rozhovore prezradil, ako sa mu darí zbavovať nálepky víťaza reality show, ale i to, prečo sa mu niekedy nedarí spievať tak dobre, ako by sám chcel.

Plesovú sezónu má M. Chodúr rád, lebo mu ponúka možnosti zaspievať si inak, než na zvyčajných koncertoch. "Je to trochu iné, lebo na koncert prídu ľudia s očakávaním umeleckého zážitku, kým na plese sa chcú hlavne baviť. Vtedy nezáleží na pesničkách - či hráte nové alebo osvedčené, vlastné alebo prevzaté. Vtedy závisí všetko od speváka, ako dokáže ľudí strhnúť, či ich bude vedieť zabaviť. Pre mňa osobne je to výzva a ja mám výzvy rád. Je príjemné vidieť ľudí, ako sa bavia, tancujú a užívajú si hudbu."

Hoci má M. Chodúr počas plesovej sezóny pomerne veľa pracovných povinností, vždy si nájde čas aj na to, aby sa na nejaký šiel zabaviť s priateľkou - podnikateľkou Ivonou Selníkovou. "Radšej však idem na ples spievať, ako si zatancovať," podotkol so smiechom. "Jednak tanec nepatrí medzi moje silné stránky a keď počujem hudbu, najradšej by som vybehol na pódium a tiež spieval."

Už počas SuperStar vzbudzovali tanečné kreácie M. Chodúra veľký záujem. "Nuž, nezlepšilo sa to," smeje sa. "A pritom mi už viacero ľudí povedalo, že mám vlohy na tanec, no chcelo by to, aby ma niekto viedol... Zatiaľ nemám pocit, že by bolo treba zamerať sa na tanec, vystačím si na pódiu aj so spevom. Netvrdím však, že raz sa do toho nepustím, lebo uznávam, že pohyb na javisku je pre speváka tiež dôležitý."

Chystá nový album

Tohto roku by mal M. Chodúr vydať nový album, už na ňom pracuje, takže svetlo sveta uzrie čo nevidieť. "Na jeseň potom chystám turné koncertov so zbrusu novým repertoárom, s 11-člennou kapelou. Chcem ľudí presvedčiť vlastnou muzikou." Martinovi sa darí zbavovať sa nálepky víťaza SuperStar... "Som rád, že ma v prvom rade ľudia berú ako speváka a že sa pomaly zabúda, že som vyšiel z reality šou. Veľmi si to vážim."

Od počiatku vzbudzuje M. Chodúr zvedavosť aj u novinárov. Najprv ako nevšedný zjav v SuperStar, ktorý dosť vytŕčal medzi ostatnými súťažiacimi, dnes aj vzťahom, keďže jeho priateľka je od neho o 15 rokov staršia a patrí medzi úspešné české podnikateľky. "Moja priateľka je mojou súčasťou a beriem to tak, že je prirodzené, že novinári majú záujem aj o informácie o mojom vzťahu. Chápem, že bulvárne noviny to majú v popise práce. Práveže ak by sa tým nezaoberali, tak by to bolo divné... Som rád, keď sa o mne píše, lebo nič nie je horšie pre speváka, ako keď je okolo neho úplné ticho. Samozrejme, pár článkov ma aj naštvalo, ale tie tiež plnia svoj účel. Hlavne si uvedomujem, že to nie je nič osobné a že nepravdy nepíše niekto preto, že ma nemá rád, ale že by tak písal o komkoľvek. Snažím sa s novinármi spolupracovať, nebránim sa žiadnym otázkam a žiadnym témam. To je zrejme tá správna cesta."

Najmä vďaka médiám dnes M. Chodúr netuší, čo je to anonymita a úplné súkromie. "Tušil som, že ak postúpim v SuperStar, tak sa veci okolo mojej osoby zmenia. No netušil som, že to bude až taký veľký zásah do môjho života. Ak sa nedostanete do takejto pozície, tak ani len netušíte, aký je to veľký tlak. Chvíľku mi trvalo, kým som si na to všetko zvykol a naučil sa žiť si svoj bežný život..."

Našťastie si M. Chodúr už počas SuperStar uvedomoval, že to, čo sa deje okolo neho v tejto šou, nemá s realitou nič spoločné. "Vedel som, že je to veľká nafúknutá bublina a že to síce má prívlastok reality show, ale s reálnym životom to nemá nič spoločné. Bolo to kľúčové k tomu, aby som to prežil v dobrom zdraví," podotkol s úsmevom. "V istom zmysle je táto šou presným opakom života. Lebo keď sa vám nevydarí nejaké kolo, tak ľudia si povedia - pomôžeme mu, pošleme mu hlasy. Ale keď potom po súťaži prídu ľudia na koncert a spevákovi nevyjde, druhú šancu mu už nedajú. Ak by medzi tým bolo 10 rokov, tak OK, ale keď tieto dve diametrálne odlišné situácie nasledujú po sebe v priebehu pár mesiacov, tak to dokáže s človekom riadne zamávať."

Ide si svojou cestou

S M. Chodúrom to priveľmi nezamávalo. Očividne sa mu darí stáť pevnými nohami na zemi a ísť si v kariére svojou cestou. "Podarilo sa mi prehupnúť z pozície niekoho, kto je len televíziou vyrobená celebrita, do pozície plnohodnotného speváka. Zrejme to bolo dané aj tým, že som mal veľké šťastie na ľudí, ktorí sa okolo mňa od skončenia SuperStar pohybujú." Víťazstvo v nej mu prirodzene otvorilo mnohé dvere. "Zažil som neuveriteľné stretnutia s úžasnými ľuďmi, o akých sa mi pred troma rokmi ani len nesnívalo. Stretol som sa s Tomom Jonesom, Václavom Klausom, Luckou Bílou, Michalom Davidom..."

Na druhej stane sa mu otvorili také možnosti, ktoré mu nie sú práve po chuti. "Samozrejme, v šoubiznise to proste takto funguje. Priznám sa, že som mal dosť naivné predstavy, ktoré som musel prehodnotiť. Každý mladý človek si môže myslieť, že keď sa bude snažiť byť najlepší, tak sa mu jednoducho bude dariť. Lenže ono to tak vôbec nie je. Zistil som, aký dôležitý je manažment. Lebo so spevákom je to ako s dobrou čokoládou. Môžete vyrábať tú najlepšiu na svete, ale ak ju nedáte do pekného obalu a niekto ju nebude propagovať a predávať, tak si ju nikto nekúpi..."

Pohybovať sa v šoubiznise občas znamená aj robiť veci, ktoré sú mu proti srsti. "Nie je vôbec jednoduché ubrániť sa tlakom na to, aby som robil hudbu, ktorá by bola komerčná a ľahko predávaná, hoci ja sám s ňou nie som stotožnený. Našťastie som však veľmi tvrdohlavý a nedám sa! Nemôžem robiť niečo, o čom nie som presvedčený, lebo v tej sekunde sa mi prestane dariť. Ak ma niekto núti niečo zaspievať, čo sa mi nepáči, tak to jednoducho zaspievať neviem! Už v súťaži si tvorcovia šou uvedomili, že na mňa nemôžu tlačiť, lebo by som jednoducho 'prestal fungovať'. Musím si chrániť svoje ja, lebo inak je to pre mňa veľmi deštruktívne."

Deštruktívna by pre M. Chodúra bola aj skutočnosť, keby sa nemohol venovať hudbe. "Je pravda, že šoubiznis je veľmi vratký, no ja si neviem predstaviť, že by som sa venoval niečomu inému ako muzike. Verím tomu, že ak by aj pominula sláva a ponuky, tak by sa mi predsa len nejako darilo živiť sa spevom. Ak predsa len nie, tak vlastne ani neviem, do čoho by som sa pustil - jedine ak učiť angličtinu..."

Ženy sú najväčšou múzou

Momentálne však na zadné dvierka myslieť nemusí, lebo sa mu v muzike darí dobre. "Som spokojný. Robím to, čo ma baví a mám za to aj celkom dobre zaplatené. Spokojný som aj v súkromnom živote, čo je pre mňa veľmi dôležité, lebo si neviem predstaviť, či by som dokázal tvoriť bez stabilného zázemia. Keď nemám doma pokoj, nič sa mi nedarí. Navyše, moja priateľka je pre mňa aj tá najsilnejšia inšpirácia, čo je prirodzené - veď ženy boli odjakživa tou najväčšou múzou."

Priateľka Ivona je aj prvou poslucháčkou, ktorá si vždy vypočuje nové Martinove piesne. "Keď mi niečo napadne, zvyčajne si to nahrám aj s gitarami a bicími, aby to znelo ucelene. Potom jej to pustím. Nie vždy ma pochváli. Neraz mi povedala, že je to hrozné... Je to však aj tak dobre, lebo niekedy môže umelec skĺznuť do prílišnej komplikovanosti, keď chce poslucháčov prekvapiť niečím novým. Ona je však dobrý lakmusový papierik na to, či to bude alebo nebude na ľudí fungovať."

Keď si spolu chcú oddýchnuť, tak ďaleko od spoločenských povinností a podľa možnosti bez muziky. "Ja veľmi rád čítam. Nedávno som dočítal Umberta Eca, pustil som sa do knihy o sionistickom hnutí. S priateľkou radi trávime čas doma len tak, leňošením, alebo sa vyberieme na prechádzku. Radi chodíme tam, kde si nás nikto nevšíma. Musím však povedať, že miera záujmu u nás nie je až taká vysoká, ako by sa mohlo zdať. Neraz sa nám podarí stráviť deň v Prahe bez toho, aby si niekto vyžadoval našu pozornosť."

Našťastie, extrémny záujem o Martinovu osobu opadol, už sa nekonfrontuje s davom kolabujúcich fanúšičiek ako počas SuperStar. "Dodnes sa stane, že nejaká slečna odpadáva, keď ma zbadá. Je to pre mňa dosť nepochopiteľný fenomén, lebo si neviem predstaviť, čo by sa muselo stať, aby som ja pri pohľade na niekoho odpadával... Veď som sa stretol s Tomom Jonesom, ktorý je mojím veľkým idolom a rozhodne som nemal pocit, že odpadnem. Priveľmi som sa na to tešil, aby som si to takto pokazil. Asi by to bolo dosť trápne, keby som sa zviezol na zem, nie?," dodal so smiechom.

ico

Profil

Dátum narodenia: 24. 11. 1989
Znamenie: Strelec
Miesto narodenia: Ostrava
Rodinný stav: slobodný
Relax: hudba

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 6. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 568
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 469
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 284
 4. Aká je chémia vôní 11 021
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 407
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 833
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 772
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 243
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 795
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 936
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Návrat detí do škôl je podľa Mikasa riziko, Gröhlingovi dochádza trpezlivosť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 106-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 868 obetí.

Minister Gröhling pred zasadnutím krízového štábu.
Práve sa stalo.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Prokurátorská zápcha

Vedenie koalície sa zdá nefunkčné. Využíva to opozícia.

Peter Schutz
Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop