Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky
KLÁŠTOR PREMONŠTRÁTOV V OBCI JASOV V OKRESE KOŠICE OKOLIE OSLÁVI NA BUDÚCI TÝŽDEŇ 210. VÝROČIE ZALOŽENIA

Slúžil ako koncentračný tábor aj ústav pre mentálne postihnutých

V Jasove neďaleko Košíc leží najväčší neskorobarokový kláštor na Slovensku. Má symbolických 365 okien, 12 komínov a štyri brány. Premonštrátski rehoľníci, ktorí v ňom žijú, sa zaviazali tzv. štvrtým sľubom, že mu budú verní až do smrti.

Kláštor je zasadený do nádhernej prírody.Kláštor je zasadený do nádhernej prírody. (Zdroj: archív)

Kláštor v najbližších dňoch oslávi 210. výročie založenia. O histórii, ale aj súčasnosti života v kláštore sme sa porozprávali s jeho opátom Ambrózom Martinom Štrbákom O. Praem.

Premonštráti prišli na Slovensko v 12. storočí. Ich rád založil sv. Norbert v roku 1121 v údolí Prémontré na severe Francúzska. Víziu založenia rádu dostal v kaplnke sv. Jána Krstiteľa, preto je aj kostol v jasovskom kláštore zasvätený tomuto svätcovi. Panovník Belo IV. listinou z roku 1255 potvrdil, že v Jasove bol premonštrátsky drevený kláštor, ktorý bol neskôr prestavaný a mal tvar pevnosti s vodovodnou priekopou. Komplex kláštora, aký poznáme dnes, dal na rovnakom mieste vybudovať Andrej Sauberer v roku 1746, dokončený bol o 20 rokov neskôr.

„Je to neskorobarokový komplex," vraví opát. "Jeho architektom bol Rakúšan Anton Pilgram." Novopostavený kláštor musel prekonávať prekážky už od útleho veku. Po 21 rokoch od jeho vysvätenia ho Jozef II. zrušil. „Jozef II. žil filozofiou osvietenectva - kto nepomáha blížnemu, neprejavuje lásku a kto neprejavuje lásku, nemá právo na existenciu. Čiže Jozef II. ako panovník (na čo mal právo) zrušil mnoho kláštorov. Jasovský kláštor však plni aj funkciu notárskeho úradu, preto bol v roku 1802 znovu obnovený a premonštráti sa stali učiteľskou rehoľou."

Na kláštor doľahli azda najťažšie časy v roku 1950, keď sa stal komunistickým koncentračným táborom. Boli tu zvezení jezuiti aj premonštráti zo širokého okolia. „V roku 1951 sem zvážali aj rehoľné sestry - dominikánky, uršulínky, krížové sestry. Odtiaľto ich odvážali na nútené práce." Neskôr tu bola škola pre hluchonemé deti a od 60. rokov do roku 2004 ústav pre mentálne retardovaných. Rehoľníci sa do kláštora vrátili v roku 1990.

Dnes je kláštor opäť miestom života kanonikov. Komunita premonštrátov, ktorá patrí pod Jasov, má 14 členov. „V kláštore žijú piati kanonici. Do rehole sa nedá robiť nejaký nábor. Príde k nám len presvedčený človek, ktorý sa ide Bohu zasvätiť istým spôsobom života," vysvetľuje opát. Do kláštora môže vstúpiť len plnoletý muž, ktorý by mal mať maturitu, ale hlavne pevné presvedčenie pre komunitný život. Prvý rok, dva je taký človek v tzv. noviciáte. Spoznáva spiritualitu, dejiny a premonštrátsky spôsob života.

„Potom nasleduje obdobie, ktoré môže byť tri až deväť rokov, keď skladá jednoduché sľuby. Na určité obdobie sa zaväzuje, že bude žiť tak, ako my. Po troch rokoch má možnosť povedať - áno, tento štýl života mi vyhovuje." V opačnom prípade sa zbalí a vráti domov. "Ak sa rozhodne ostať, skladá večné sľuby. Sú nimi čistota, chudoba, poslušnosť a stabilita miesta."

Práve spomínaný štvrtý sľub - stabilitas loci, je jeden zo znakov, ktoré premonštrátov ako starú rehoľu odlišujú od mladších rádov. Kanonici sa zaväzujú, že celý život budú verní jednému miestu. Ide o dávnu tradíciu, ktorá vytvára silnú spätosť rehoľníkov k miestnym ľuďom, ktorých sprevádzajú počas celého života. Staré rehole boli navyše zakladané s tým, že mali fundáciu majetkom. „Ten, kto ich zriadil, im musel dať niečo, z čoho budú žiť. My žijeme z toho, že máme istý počet hektárov lesa. Je to pozostatok pôvodného majetku, ktorý sme dostali od Bela IV. Prenajímame niektoré svoje budovy a z lesov predávame drevo. Problém je v tom, že ako kláštor s majetkami štát vyvlastnil, už ich nevrátil v pôvodnom stave. Niektoré veci nechal schátrať."

Komunisti nepoškodili kláštoru len tým, že formálne zrušili rehoľu. Siahli aj na majetok rehoľníkov. „Keď komunisti zrušili všetky rehole, vytvorili jednu ustanovizeň, ktorá sa volala Slovenský náboženský fond. Ten spravoval majetok reholí do roku 1958. V roku 1959 zanikol. Tento fond majetok reholí delimitoval a dával napríklad do muzeí, galérií a do sociálnych zariadení. Niečo z toho ostalo pre školu, ktorá tu prišla, niečo pre rehoľné sestry. Po roku 1989 sa začalo žiadať o navrátenie." Nie všetko sa však dostalo na pôvodné miesto a v pôvodnom stave. Z 500 obrazov, ktoré vlastnili premonštráti, dostali len 80. Ich reštaurácia si vyžiada mnoho rokov práce.

K jasovskému kláštoru patrí aj park, ktorý nemožno prehliadnuť. Je to jedinečný kolorit, zmenšenina parku versaillského zámku. Po jeho stranách kedysi mnísi pestovali ovocie a zeleninu. K najväčším klenotom však patrí historická knižnica. Ohromí veľkosťou aj unikátnymi kúskami. Našťastie, predchádzajúci režim knižnici veľmi neublížil, keďže práve ona slúžila ako zberné miesto pre knihy z ostatných reholí. Tie sa postupne vracajú späť svojim majiteľom.

„Dnes má naša rehoľa približne 100 000 kníh. Z nich 45 000 je v tejto historickej miestnosti. Ide hlavne o teologickú literatúru, ale aj historické knihy a učebnice, z ktorých kňazi kedysi učili v gymnáziách predmety ako história, geografia, matematika, fyzika. Máme napríklad aj celú zbierku Schillerových básní." Knižnica má aj niekoľko kníh od Karla Maya v nemčine, ako napríklad ešte v slovenskom jazyku nepreložená kniha Pomaranče a datle. Najstaršie sú zemepisné atlasy, niektoré pochádzajú až z roku 1750. O elektronickú katalogizáciu kníh sa stará archivárka Martina. Oprášiť a zaevidovať všetkých približne 90 000 kníh s potrebnými údajmi jej bude trvať naozaj dlho. „Nebude na to sama. Ešte niekoho priberieme. Hlavne treba povedať, že toto nie je práca na úkol - práca na dobu určitú. Práca knihovníka je poslanie."

Kláštorný komplex síce nie je bežne otvorený pre verejnosť, ale v letných mesiacoch tade návštevníkov prevedie sprievodca. „Keď sa v zime niekto prihlási, že chce prísť, tak mu to vieme umožniť." Aj keď Jasov má turistom rozhodne čo ponúknuť, niektorých od návštevy odrádza rómska väčšina, ktorá býva neďaleko kláštora. Z 3 000 obyvateľov Jasova je totiž neoficiálne až 2 200 rómskej národnosti. „Aby sa dali zvládnuť, musí sa im niekto venovať. Pracovať s Rómami pritom nemôže hocikto. Na to treba mať dar - charizmu," tvrdí opát.

Premonštrátski kanonici majú pevný denný program. Rannú svätú omšu o siedmej spojenú s rannými chválami. Spoločne sa modlia aj poobede o štvrtej. „Spolu raňajkujú, obedujú a večerajú. Tí, ktorí sú kňazi, potom vychádzajú do svojich farností. U nás sú všetci v pastorácii. Každý z našich kňazov sa stará o svoju farnosť."

Verejnosť má o rehoľníkoch často skreslené predstavy, že žijú asketickým spôsobom života, odrezaní od každodennej reality. „To nie je pravda," tvrdí opát. "Sme úplne normálni ľudia. Čítame noviny, pozeráme televízor, máme mobily aj internet a sledujeme dianie vo svete. Pokojne si večer pozrieme aj film. Moderné technológie nie sú zlo. Treba využívať všetko, čo je dobré. A čo je zlé, tomu sa treba vyhýbať."

Jasovskí premonštráti sa nevyhýbajú ani športu. Niektorý z tzv. bratov bicykluje, iní chodia radi na prechádzky do okolitej prírody. Jeden je srdcom poľovník, takže chodí rád do lesa sledovať prírodu a poľovať. Ďalší brat je knihovník a jeho záľubou je byť zahĺbený v archívoch. A či im nechýba rodina? „Niekedy áno, ale my nežijeme ako samotári. Každý deň máme nejakú prácu, stretávame sa s ľuďmi a vytvorili sme si takú duchovnú premonštrátsku rodinu." Aj spoločné stravovanie má rodinný charakter.

Na budúci týždeň čaká kláštor oslava 210. výročia založenia. „V utorok 20. marca sa uskutoční vedecká konferencia na tému Jasovskí premonštráti v premenách času. Šiesti historici budú prednášať o tom, čo Jasov znamenal, čo sa tu všetko odohralo a aký má význam v histórii. Poobede by malo byť stretnutie všetkých piatich premonštrátskych opátov z Česka a Slovenska."

Na druhý deň, 21. marca, presne v deň, keď bola vydaná bula, ktorou cisár nanovo zriadil opátstvo, bude slávnostná svätá omša, na ktorej zaznie omša D-dur Ľudovíta Skalníka. Bol to premonštrát a omšu D-dur napísal práve pre tento chrám a ľudí, ktorí tu žili ešte pred rokom 1824.

Ambróz Martin Štrbák je druhým opátom v Jasove od nežnej revolúcie. „Keď vo mne dozrelo rozhodnutie, že chcem byť kňazom, tak som vedel, že chcem byť rehoľný kňaz," vraví 39-ročný muž. "Nechcel som žiť sám, lebo samému je mi smutno. A okolnosti môjho života ma doviedli do Jasova. Som tu od septembra 1991 a opátom som sa stal v roku 2009."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 895
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 339
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 344
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 546
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 298
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 842
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 624
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 431
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 164
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 934
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop