Pomocou voličských preukazov mohlo v sobotu voliť aj vyše 150 pacientov lôžkovej časti nemocnice na Terase. Trojčlenná volebná komisia postupne navštívila viaceré oddelenia a do urny zbierala jednu obálku za druhou. Neplánovane sa zastavila aj na oddelení komatóznych stavov, kde pôvodne nemala vôbec namierené.
"S kolegami si to neviem doteraz vysvetliť, ale v sobotu ráno sa nám prebral z kómy 39-ročný pacient Tomáš R.," informoval nás primár oddelenia MUDr. Milan Zaspatý. "Išlo o muža, ktorý ležal v kóme 24 rokov potom, ako vo februári 1988 havaroval s autom na Jahodnej. Všetky pokusy prebrať ho doteraz zlyhali, no keďže si príbuzní neželali odpojiť ho od prístrojov, vďaka nim žil až doteraz." Z ničoho nič sa však v sobotu prebral a začal živo zaujímať o dianie okolo seba.
"Keď sa dozvedel, že práve prebiehajú voľby, bez rozmýšľania prejavil záujem zúčastniť sa," pokračuje primár. "Zavolali sme teda mobilnú volebnú komisiu s urnou, ktorá bola zhodou okolností iba o poschodie nižšie na psychiatrii. Všetko šlo v pohode až do chvíle, keď pacient začal medzi volebnými lístkami hľadať taký, ktorý tam vôbec nebol. Konkrétne s kandidátmi za Komunistickú stranu Československa."
Márne sa mu lekári aj komisia snažili vysvetliť, že taká do národnej rady nekandiduje, pán Tomáš tomu nechcel uveriť. "Bolo to pochopiteľné," pripúšťa MUDr. Zaspatý. "Odkedy po nehode upadol do kómy, udiala sa revolúcia v roku 1989, o ktorej nemal ani šajnu. Podobne tak aj o iných udalostiach, ktoré sa na Slovensku za tých vyše 22 rokov stali. Nepoznal mená ako Mečiar či Slota, ba ani Dzurinda a Radičová. Matne si spomenul iba na meno Fico, lebo s takým vraj v roku 1987 vstupoval do strany."
Pán Tomáš napriek prelistovaniu dennej tlače, ktorú mu personál oddelenia promptne zabezpečil, stále nechcel uveriť, že všetko nové, čo sa dozvedel, je pravda. Dookola opakoval, že on sa od ŠtB nachytať nedá a neustále rukou siahal pod posteľ, či tam nie sú prichytené mikrofóny. Tvrdil, že jeho eštebáci k spolupráci neprinútia a že radšej bude ďalej robiť kuriča, akoby mal zradiť svoje ideály.
"Presvedčiť ho, že sa prebudil do slobodnej krajiny, v ktorej vládne demokracia, bolo veľmi ťažké," pokračuje primár komatózneho oddelenia. "Napokon sa nám to podarilo a pán Tomáš horko-ťažko vsunul do obálky lístok s kandidátmi za KSS. Vsunúť do urny ho však chcel posediačky a požiadal nás, aby sme ho posadili. My sme súhlasili, a to bola chyba..."
Vo chvíli, keď pán Tomáš natiahol ruku, aby obálku vložil do urny, ktosi z prítomných sa ho opýtal, či vie o tom, že Československo sa rozdelilo a Česko i Slovensko sú samostatné štáty. V tej chvíli to s pánom Tomášom "zamávalo", obálka mu vypadla z ruky a on spadol z postele. Žiaľ, hlavu si udrel o roh stolíka a znova upadol do kómy. "Neviem, kedy sa preberie. Možno za ďalších 24 rokov," pripustil primár.
KSS hlas od pána Tomáša nedostala. Keďže obálku nevložil do urny vlastnou rukou, komisia označila takéto hlasovanie za neplatné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári