Ich autorom je známy košický fotograf Alexander Jiroušek. Výstava potrvá do 28. marca.
Na výstave nájdete snímky oltárnych obrazov v troch cykloch. V alžbetínskom, ktorý môžeme v dóme vidieť vtedy, keď je oltár otvorený, potom v pašiovom, keď je oltár zatvorený počas pôstu a v adventnom, keď sa počas adventu zavrie aj druhý pár oltárnych krídel. "V súčasnosti sa však oltár podľa cirkevných období nezatvára, pretože už sú pánty natoľko poničené, že sú vážne obavy, že to môže spadnúť," vraví fotograf. "Stáročiami to je totiž skorodované. Takže dnes môže návštevník vidieť oltár počas celého roka len otvorený. A tak, ako je to prezentované na výstave, to môže verejnosť obdivovať výhradne len teraz."
Fotografie A. Jiroušek vytvoril už dávnejšie, konkrétne na začiatku 90. rokov. "Pani reštaurátorka Mária Spoločníková ich reštaurovala v rokoch 1992 až 1994 a keď jednotlivé obrazy dokončila, tak ma zavolala a ešte v ateliérových podmienkach sme každý jeden obraz nafotili a až potom sa vložil do oltára. Čiže aj preto to už dnes nikto nedokáže takto nafotografovať."
Výstavu už videli v Maďarsku, konkrétne v Budapešti a Sárospataku, v Rakúsku vo Viedni a Linzi, v Nemecku v Xantene a Sayne, v Poľsku vo Varšave a v Krakove, ale už aj na Slovensku. "Najväčšiu radosť mám hlavne zo Xantenu, ktorý je pre Košičanov veľmi významný. Nachádza sa tam totiž gotická katedrála, ktorá, hoci je 1 660 kilometrov vzdialená od Košíc, aj tak sa stala vzorom pre výstavu nášho dómu. Bolo preto pre mňa poctou vystavovať v nej. Veľkú radosť mám však aj z aktuálnej výstavy, ktorá je podľa mňa v krásnych priestoroch a fotografie sú veľmi dôstojne predstavené."
Autor fotografií si ešte spomína aj na to, čo ho pri ich tvorbe najviac potrápilo. "Najťažšie bolo nájsť dobré osvetlenie, lebo ide o lesklé obrazy. Musel som teda odstrániť všetky lesky. Dôležitá bola aj pravouhlosť a zachovanie farebnosti," vraví fotograf, ktorého na snímkach fascinujú detaily jednotlivých oltárnych obrazov. "Ide vlastne o zobrazenie stredoveku. Či už si vezmeme spôsob ošatenia postáv, alebo celé prostredie, stredoveké hrady... Nepribližuje to antickú dobu, v ktorej sa celý zobrazený dej odohrával, ale maliari spodobnili svoju vtedajšiu súčasnosť, keďže to vznikalo od konca 15. storočia." Po skončení poputuje výstava do Bardejova a následne pravdepodobne k našim českým susedom.
A. Jiroušek sa venuje fotografickej tvorbe v slobodnom povolaní od roku 1975. Jeho fotografie sú súčasťou vyše 140 reprezentatívnych publikácií, vydal aj viaceré autorské knihy. Získal množstvo ocenení, medzi inými za obrazovú publikáciu Kraj pod Tatrami (1992) dostal v Ríme v roku 1994 Európsku cenu za turistickú literatúru. Venoval sa dokumentárnej, reportážnej, technickej i výtvarnej fotografii, dominantnou sa v jeho tvorbe nakoniec stala fotografia prírody a architektúry. S fotoaparátom precestoval nielen Slovensko, ale aj viaceré krajiny sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári