Zisťovali sme, ako je to s teóriou a praxou stredných škôl (SŠ) v Košiciach. Či majú odbory, z ktorých sa žiaci uplatnia na trhu práce alebo len navýšia štatistiky nezamestnanosti.
V Košiciach je 53 SŠ, keď zarátame aj Košice-okolie, je ich 56. Najobľúbenejšie sú gymnáziá, elektrotechnické odbory či ekonomické zamerania. Mnohé remeselné odbory upadajú u žiakov celkom do zabudnutia. Kým kedysi sa tešili veľkej obľube, dnes o ne málokto javí záujem. Aj preto zanikajú. Ide napríklad o odbory ako hostinský, hostinská, elektromechanik - telekomunikačná technika, elektromechanik - oznamovacia a zabezpečovacia technika, maliar, sklenár, modelár, čalúnnik, knihár, mlynár a cestovinár, dláždič – cestár a ďalšie.
Neplatí však, že odbory, o ktoré je najväčší záujem, majú aj najväčšiu šancu uplatnenia sa na trhu práce. Podľa prieskumu KSK uvádzajú firmy najväčší nedostatok pracovníkov v týchto odboroch: kuchár, čašník, mäsiar, pekár, obrábač kovov, zámočník, zvárač, vodič autobusu či vodiči poľnohospodárskych strojov a stavebných strojov.
Práve kvôli potrebe lepšieho prepojenia teórie s praxou, resp. škôl s následným zamestnaním študentov, prerokovali poslanci na februárovom zastupiteľstve KSK material "Tvorba efektívnej siete škôl, študijných a učebných odborov na stredných odborných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK odpovedajúcej požiadavkám trhu práce". V ňom sú okrem iného aj informácie o momentálne prebiehajúcom projekte Národná sústava povolaní (NSP). Realizuje sa počas rokov 2011 a 2012.
„Zosúladenie požiadaviek medzi trhom práce a prípravou žiakov na SŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK je dlhodobý proces," píše sa v materiáli o projekte. „Keďže SŠ nepoznajú požiadavky trhu práce, sú nútené do veľkej miery správať sa živelne. Školy v snahe prijať žiaka pri klesajúcej demografickej krivke na svoju školu nehľadia na jeho pripravenosť a orientáciu po ukončení SŠ ani na možnosti uplatnenia a jeho pracovnú realizáciu. Krátkozrakosť tejto politiky sa začína prejavovať v praxi nárastom nezamestnaných absolventov v určitých skupinách odborov." Okrem iného by mal teda projekt pomôcť k zlepšeniu informovanosti študentov hlásiacich sa na SŠ a VŠ. Na základe toho si budú môcť vybrať zamestnanie potrebné na trhu práce.
V Košiciach však je aj taká ŠŠ, ktorá predchádza nezamestnanosti svojich absolventov tým, že spolupracuje s podnikmi. Je ňou SŠ železničná. "Naša škola ako jediná svojho druhu na Slovensku úzko spolupracuje v rámci odborného vzdelávania s budúcimi zamestnávateľmi svojich absolventov," hovorí Jana Lenhardtová, zástupkyňa riaditeľa. „Vo všetkých študijných odboroch sa snažíme umiestniť našich žiakov v rámci odborného výcviku priamo na pracoviská výkonných jednotiek výrobných spoločností. Možnosti uplatnenia našich žiakov po ukončení štúdia sú zo spomenutého zrejmé. Naši vybraní absolventi majú už v maturitnom ročníku podpísanú zmluvu o pracovnej zmluve s výrobnými spoločnosťami za určitých splnených podmienok," dodáva J. Lenhardtová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári