ť.
KOŠICE. Je to druhé mláďa tejto samice, ktorá sa o svojho potomka vzorne stará a kŕmi ho mliečkom. Ale nikomu ho ešte neukazuje. Chráni ho pred všetkým, čo by mu mohlo ublížiť. „Ešte ich nepúšťame vonku, zostávajú v maštali. Vo voľnej prírode to funguje tak, že svoje mladé schovávajú pred predátormi. Matka sa pasie, ale malá antilopa je ukrytá v kríkoch alebo v tráve tak, že ju ani nevidno. Keď je čas kŕmenia, tak si ju nájde alebo ju k sebe privolá,“ prezradil tajomstvá zo života tohto druhu zoológ Patrik Pastorek.
Poklad je ukrytý
Mláďa je ešte učupené v ubikácii, ďaleko od ľudí a v bezpečí. Vidieť ju nemá šancu nikto. Až neskôr sa uvidí, či mladý samec, ktorý prišiel vlani zo zoo Dvůr Králové, zostane jediný v stáde alebo sa zvýši počet samíc. V súčasnosti sú tri. Otec vodárky svojho potomka neuvidí. Je už v inej zoo a nahradiť ho má ten, čo ešte samiciam nestihol dvoriť. Na párenie je ešte primladý.
Zaujímavé rohaté zvieratá sa vyskytujú južne od Sahary, od Sudánu a Etiópie až po provinciu Transvaal v Juhoafrickej republike. Vodárky sa zdržujú v blízkosti riek a jazier. Sú to dobré plavkyne a od vody ich neodradia ani krokodíly. Odpudzujú ich pižmové výlučky kožných žliaz.
Najbližšie by mal s potomstvom nasledovať uhorský dobytok. Pekné počasie nabudilo už aj krkavce, hovoriaci Kájo a jeho partnerka Klára, ktoré sa chystajú zahniezdiť. Pripravujú sa aj labute čierne. Pštros emu hnedý, ktorému samica naznášala tyrkysové vajcia, zatiaľ ešte nezasadol. Vlani sa na otcovskú úlohu odhodlal koncom marca. Vyviedol päť pštrosíčat. Možno, že je tak naprogramovaný a nebude meniť osvedčené metódy. Nenadišiel ten správny okamih.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári