Po utorkovom stretnutí s košickým primátorom Richardom Rašim a županom Zdenkom Trebuľom (obaja Smer) sme sa s ním porozprávali nielen o aktuálnych politických otázkach.
Pred poldruha týždňom sa uskutočnili predčasné parlamentné voľby. Čo si myslíte, ako ich výsledky ovplyvnia budúcnosť Slovenska?
- Voľby dopadli tak ako si ich predstavoval slovenský volič. Som presvedčený, že Smer si dôstojne splní svoju úlohu vedúcej politickej strany a aj v parlamente dôjde k zmene. Takisto som presvedčený, že tolerancia, solidarita a hľadanie určitého kompromisu pri prijímaní zákonov bude lepšia ako v minulosti. Oprávňuju ma k tomu názoru aj vyjadrenia predstaviteľov Smeru a opozície po voľbách. Pred voľbami to vyzeralo trochu ináč.
Vy ste sa aj v Košiciach vyjadrili, že pred voľbami sa vám zdala najlepšia kombinácia vlády zloženej z ľavicových a pravicových strán....
- Určite, tá alternatíva súčasného stavu bola podľa mňa ľavo-pravá vláda a parlament, ktorý by prijímal zákony po ústupkoch z jednej či druhej strany. Kompromisné zákony sú vždy lepšie, ako by ich mala vytvárať len jedna strana a druhá strana by s nimi nesúhlasila.
Ste teda sklamaný, že to tak dopadlo a nevytvorila sa ľavo-pravá vláda?
- Nie, nie som. Len som hovoril, že ďalšou alternatívou je táto. Ale v súčasnej dobe je postavenie Smeru také dominantné a zodpovedné, že ich rozhodnutia budú veľmi dôkladne konzultované s opozíciou.
V Košiciach sídli aj Ústavný súd, nehovorili ste s pani predsedníčkou ohľadom vymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora?
- S pani predsedníčkou som o tom nehovoril. Je to záležitosť ÚS, nie moja. Ja som svoje vyjadrenie dal. To nesúvisí s menom, no nerád by som menoval za generálneho prokurátora osobu, ktorá vznikla a bola zvolená v korupčnom prostredí NR SR. Ak si pamätáte, aj samotný pán Čentéš odstúpil z pozície kandidáta na generálneho prokurátora, pretože sám povedal, že je tam korupcia a kupujú sa hlasy. Ak má prezident niesť zodpovednosť za vymenovanie do takej pozície, kde došlo minimálne k porušeniu demokratických princípov, tak nech si to NR SR sama zvolí a potom nie je potrebné, aby to parafoval prezident. Alebo potom nech sa zmení spôsob voľby generálneho prokurátora tak, aby do nej politické strany mali čo najmenšiu možnosť zasahovať.
Vy ste medzičasom navrhli riešenie, aby si generálneho prokurátora zvolili samotní prokurátori. Ako si to predstavujete?
- Každý okres si v tajných voľbách zvolí svojho kandidáta, ktorý ani nemusí byť z toho okresu. Potom sa to zopakuje na kraji, každý kraj zvolí jedného prokurátora. Tí potom pôjdu do NR SR a jedného z tých ôsmich si zvolia poslanci. Druhá alternatíva je, že parlament vyberie 2-3 a ja si jedného z nich vyberiem. To je taká najlogickejšia a najspravodlivejšia cesta. Všade je politický vplyv, no pri tomto spôsobe voľby by bol asi najmenší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári