Podľa mladého režiséra Petra Kalmára sú mentálne znevýhodnení mladí ľudia viditeľne sebavedomejší a divadlo im pomáha rozvíjať hlavne rečovú techniku.
KOŠICE. V súbore sa stretávajú členovia ArtEstu s hercami nezávislého divadla NeoN. Divákov prekvapujú najmä premiérami „vážnejších“ hier, čím chcú vyvrátiť mýtus o mentálne hendikepovaných ako o veľkých deťoch. Na Slovensku existujú dokopy len dve integrované divadlá.
„Stanovili sme si vyššiu métu. Väčšina súborov, ktoré fungujú pod rôznymi domovmi sociálnych služieb, totiž nacvičuje rozprávky. Vládne predsudok, že títo ľudia sú dospelé deti. Nie je to pravda. Sú to normálni dospelí, ktorí vedia pochopiť aj náročnejšiu tematiku,“ objasňuje vyštudovaný právnik P. Kalmár, ktorý je však momentálne srdcom i dušou divadelníkom.
Ako vraví, momentálne nacvičujú predstavenie O myšiach a ľuďoch. „Má byť z robotníckeho prostredia, takže aj použitý jazyk je tam trošku nižší a objavia sa aj nejaké vulgarizmy. Decká to chápu. Hovorili mi napríklad, že videli robotníka a presne povedal slovo na p.“
Väčšia disciplína, ale i citlivosť
Na rozdiel od „zdravých“ hercov sú podľa neho mentálne znevýhodnení divadelníci oveľa disciplinovanejší.
„Dnes sú mladí ľudia trošku pošalení, takže skutočne, keď pracujeme s 'Artesťákmi', tak sú pokyny jasné. Napríklad zdvihnem ruku a všetci vedia, že musia byť ticho a majú počúvať. Sú aj vnímavejší, citlivejší a veľmi rýchlo sa dostanú do roly.“
Na druhej strane je však samozrejme väčší problém s textom, ktorý sa učia neporovnateľne dlhšie. „Integrované divadlo sme vymysleli preto, aby jedni aj druhí herci rástli.“
Predstavenia divadla Hopi Hope sa konajú striedavo v staromestskej radničnej sále, CVČ Domino či Átrium klube. Najbližšie si môžete pozrieť predstavenie Neprebudený v piatok 30. marca o 16.00 hod. v Átrium klube a už v máji ponúkne divadlo ďalšie dve premiéry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári