KOŠICE. Letné prázdniny sú pomerne ďaleko, ale vysokoškoláci a stredoškoláci, ktorí si chcú zarobiť, nezaháľajú.
Vo februári a marci odoslal jeden študent v priemere päť životopisov rozličným firmám a pracovným agentúram. Aj nezamestnaní sú aktívnejší, s letom rastie väčšia šanca na uplatnenie.
Firmy prijímajú viac brigádnikov, niektoré chcú zamestnancom poskytnúť viac voľna.
Brigádu zoženie 40 percent záujemcov
K registrácii v pracovných agentúrach je potrebné priniesť so sebou občiansky preukaz a študenti by nemali zabudnúť na potvrdenie o návšteve školy.
„Záujemcov o brigády je momentálne veľa,“ hovorí Mgr. Jana Zákutná zo Študentského servisu na Jedlíkovej 5 v Košiciach. „Denne k nám prichádzajú desiatky záujemcov.
Väčšinou ide o nezamestnaných ľudí - ktorí si nevedia dlhší čas nájsť prácu - študentov vysokých škôl a počas leta sú to aj stredoškoláci. Najväčší záujem o brigády je počas prázdnin. Brigádu dostane v priemere 40 % záujemcov,“ dodáva pani Zákutná.
Informovanosť, známosti
Kto dnes nie je informovaný o dostupnosti pracovných miest, je stratený. Najväčšou výhodou je sledovať zamestnanecké ponuky a vyberať si tie, ktoré by vás mohli zaujať.
Na internete je viacero portálov zameraných na ponuky práce či brigád. Najosvedčenejšou formou však naďalej ostávajú známosti. Viacerí záujemcovia o brigády sa riadia vetou: Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie.
„Väčšinou sa o ponuke voľných brigád informujú sami telefonicky alebo osobne,“ hovorí Mgr. Zákutná.
„Keď zverejníme nejakú ponuku na našej internetovej stránke, dostávame veľké množstvo mailov, na ktoré nie je možné odpovedať všetkým záujemcom. Spolupracujeme s rôznymi potravinovými reťazcami, stavebnými firmami, ale aj s fyzickými osobami. Počas roka sa na Jedlíkovu 5 príde zaregistrovať okolo 3 000 brigádnikov, ktorí reálne brigádujú. “
Zmluvu si preverte
Nie každý zamestnávateľ má k svojim pracovníkom seriózny a čestný prístup. Zmluvu o brigádnickej činnosti by si mal každý uchádzač dôkladne preveriť. Zlé skúsenosti mal aj 19-ročný Dušan a jeho priatelia, ktorí dosiaľ nevideli odmenu, aká im bola sľúbená.
„Pracovali sme pri výstavbe podniku neďaleko Košíc,“ spomína študent Dušan. „Keďže nás brali ako pomocnú pracovnú silu, nepodpisovali sme žiadnu zmluvu. Predtým sme sa však dohodli na dvoch eurách za hodinu. Peniaze sme doposiaľ nedostali, budeme sa musieť obrátiť na súd.“
Mladí ľudia stále vo väčšej miere odchádzajú hľadať si zamestnanie v zahraničí, kde dokážu zarobiť viac. Pracovné agentúry majú plné ruky žiadostí. Niektoré brigády, ktoré si záujemcovia vyskúšali, boli takmer neuveriteľné. Uplatnili sa ako stáčači medu, posli lásky (živý bilbord) či dokonca ako chodiace spermie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári