KOŠICE. Ľudia sa často stávajú terčom telefonického obťažovania, dostanú vulgárne, výhražné či výsmešné esemesky. Niektorí páchatelia to robia transparentne, teda tak, aby adresát vedel, od koho správa je, iní zas tajne.
Esemeskami obťažoval aj Vinco Lukáč
Medzi najznámejšie obťažovanie zrejme patria esemesky poslanca NR SR Vincenta Lukáča (SNS), ktoré posielal exmilenke Kamile Mokošovej v decembri 2010. Niektoré z nich sa objavili v médiách: Vincenzo: „No pod moja zlata pozri sa na mna cakam ta laska moja hotel jasmin aj so sefom cakam a zavolaj kamosov policajtov co te nechcu j... Ha ha ha.. tak potom aka si ty ku... Aj teraz som tu v jasmine s prokuratorom, a co?“.... „No pod moja zlata a chcem ta vidiet ako prides s kym a ako sa budes tvarit? Aj so 158 mickou.“
Vydieral soka v láske
Ďalší prípad polície je o mužovi, ktorý chcel vydieraním prinútiť o sedem rokov staršieho muža, aby sa rozišiel s jeho bývalou láskou. Mladík s expriateľkou žil predtým v spoločnej domácnosti, novému mužovi v jej živote v telefóne hrozil, že ak ju nenechá, tak ho zabije, doláme mu ruky a nohy a ublíži jeho rodine. Potom ho aj surovo dobil, teraz čelí obvineniu z vydierania.
Polícia: Každý prípad je individuálny
Na polícii nás informovali, že konanie spočívajúce v telefonickom obťažovaní je obvykle po oznámení dokumentované ako podozrenie z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.
„Ak sa niekto telefonicky vyhráža, jeho činnosť posudzujeme individuálne, v nadväznosti na predchádzajúce konanie volajúceho. Teda vzťahy medzi volajúcim a prijímateľom hovoru. Ale aj druh konfliktu a znenie použitých slov a vyhrážok, ktoré môžu vzbudiť obavu o život a zdravie. Zistené detaily sú neskôr rozhodujúce v posúdení právnej kvalifikácie, či ide o prečin nebezpečného vyhrážania, alebo o priestupok,“ vysvetľuje krajský policajný hovorca Alexander Szabó.
Vyhrážal sa zastrelením
„Jednotlivé obvodné oddelenia PZ riešili obdobné prípady. Nie je ich veľa. Riešili sme však prípad podozrenia z prečinu nebezpečného vyhrážania. Bývalý priateľ sa vyhrážal telefonicky z Prešova svojej bývalej priateľke, že si zadovážil pištoľ a jeden náboj a že ju príde zastreliť. V tomto prípade vyšetrovanie nebolo doposiaľ ukončené.“
Hrozia až tri roky
Podľa Szabóa v prípade konania, ktoré sa rieši ako priestupok, hrozí páchateľovi sankcia podľa rozhodnutia obvodného úradu. V prípade, ktorý bol klasifikovaný ako prečin nebezpečného vyhrážania, hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na tri roky.
„Charakter páchateľov, ich vzťah k poškodenej osobe, teda prijímateľovi hovoru, dôvody ich konania a iné súvislosti sú v každom prípade individuálne. Preto nevieme ani označiť skupinu najčastejších páchateľov.“
Hovorca polície nám povedal, že ak sa niekto cíti byť telefonicky obťažovaný, má vec oznámiť na najbližšom útvare PZ.
Polícia odporúča aktívnu obranu. Ľudia by si mali pripraviť pre volajúceho vhodnú repliku a bez váhania ju použiť. Páchateľ totiž čerpá odvahu a drzosť zo strachu a pasivity obete. Ak však obeť nereaguje tak, ako páchateľ predpokladá, stráca sa jeho odvaha a sám zažíva šok. Očakávaná reakcia obete sa nedostavila. Páchateľ na túto situáciu nie je pripravený, a preto obyčajne sám položí telefónne slúchadlo. Ak obťažovanie cez telefón napriek tomu pokračuje, kontaktujte políciu.
Varianty telefónneho obťažovania
Obscénne telefonáty - Telefonista sa prejavuje ako verbálny „erotik“. Hovorí o sexe, spravidla chce vzbudiť poslušnosť a prinútiť volanú ženu (niekedy aj dieťa) k autoerotickým praktikám. Vo väčšine prípadov je páchateľom muž.Katastrofické telefonáty - Podstatou týchto telefonátov je oznámenie smutnej správy. Volajúci sa vyžíva v tom, že informuje o nešťastí, ktoré sa údajne stalo blízkemu človeku obete. Účelom hororového telefonátu je vydesiť obeť a vyvolať u nej strach.
Výhražné telefonáty - Páchateľ sa pasuje do úlohy „sudcu hriešnikov“. Telefonuje osobám, ktoré sa v jeho predstavách niečím previnili, sú príčinou určitých problémov. Obsahom týchto telefonátov bývajú rôzne urážky, vyhrážky.
Kontrolné telefonáty - Volajúci funguje ako kontrolór, ktorý si preveruje miesta pobytu obete. Kontrolné telefonáty sa často vyskytujú na pozadí konfliktných partnerských vzťahov a rozchodov. Na rozdiel od ostatných typov obťažovaní cez telefón nie je kontrolné telefonovanie výlučne mužskou záležitosťou.
krs
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári