KOŠICE. „Potrebujeme geneticky obnoviť stádo, ktoré dnes tvorí tak trochu príbuzný pár. Neskôr ho doplníme ďalším samcom z Brna. Počas leta by už mali tvoriť väčšiu skupinu,“ uviedol riaditeľ Erich Kočner.
Z královodvorskej záhrady do Košíc mieri aj veľmi vzácny druh kačice. Kačica Bernierova žije len na ostrove Madagaskar a dlho bola považovaná za vyhynutú.
Znovuobjavená bola koncom sedemdesiatych rokov. Vo voľnej prírode žije iba asi 1 500 jedincov. Vyskytuje sa v mangrových porastoch. Aj tie, čo sú roztrúsené v zoologických záhradách, sú majetkom malgašskej vlády.
Symbol dlhovekosti
O týždeň neskôr spestrí areál ďalší ohrozený obrovský vták, ktorý bol tiež na pokraji vyhynutia. Žeriav mandžuský, v Japonsku symbol dlhovekosti, miznutím mokradí stratil svoj prirodzený biotop.
Začiatkom 20. storočia nebol pozorovaný vôbec. V roku 1924 bolo znovu zaregistrovaných 12 jedincov na ostrove Hokkaidó. Vďaka záchranným programom sa podarilo ich populáciu zvýšiť na 600 kusov.
Pražská zoo sa rozhodla jedného z nich darovať Košiciam a rozšíriť tak plejádu vtáčích krásavcov. Obohatí doterajšiu kolekciu popolavých a žuravov. Japonci ho tiež považujú za vtáka šťastia, Číňania zas za nebeského vtáka. V Egypte býval žeriav symbolom astronómov, zrejme pre svoj vysoký let.
K tohtoročným prírastkom v zoo pribudli po vodárke jeleňovitej dva býčky uhorského dobytka.
Pštros už sedí na vajciach
Pštros emu hnedý si už začal plniť svoje otcovské povinnosti a konečne zasadol na vajcia. Podarilo sa mu jedno nedopatrením aj rozbiť. Podložili mu ďalších desať a už ich starostlivo ohrieva. Bez jedla bude čakať na svojich potomkov asi 60 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári