Strata polovice mandátov v košickom mestskom zastupiteľstve, ani jeden poslanec v krajskom zastupiteľstve a po nedávnych voľbách už aj nula poslancov v NR SR, čo sa v histórii ešte nikdy nestalo. O tom, čo sú príčiny súčasného nelichotivého stavu v KDH v Košiciach a kraji a sme sa porozprávali s krajským šéfom KDH a čerstvým päťdesiatnikom Jánom Dečom.
Ak by za KDH sedeli v NR SR poslanci len podľa počtu preferenčných hlasov, boli by ste v parlamente medzi vašimi 16 poslancami vy, ktorý ste kandidovali z 37. miesta ako aj exposlankyňa Mária Sabolová zo 77. miesta. No nie je tam nikto z vás, takže voľby ako úspech hodnotiť nebudete...
- Určite nemôžeme hovoriť, že všetko je v poriadku, len volič je zlý. KDH v kraji pri tvorbe kandidátky doplatilo na spory a to, že funkcionári sa pri hlasovaní o lídroch kraja pre parlamentné voľby neriadili želaním voličov, ale svojimi osobnými záujmami. Je to určite na zamyslenie pre naše štruktúry a dôsledok toho, že funkcionári dlhodobo nereflektujú situáciu v kraji a Košiciach. Osobne nie som potešený ani sklamaný, získal som veľmi slušný počet hlasov, hoci som bol až na treťom mieste krajskej kandidátky a preto som musel kandidovať až zo štvrtej desiatky. V kraji sme získali o 2500 hlasov viac, čo je po Bratislave druhý najväčší prírastok. V Košiciach sme aj napriek istým kauzám získali o 1100 hlasov viac. Preto ja osobne ako krajský šéf po týchto voľbách flintu do žita nehádžem a myslím si, že KDH nepotrebujeme zemetrasenie, ale skôr oživenie v témach ľuďoch a spôsobe komunikácie.
Vzhľadom na to, že vaša strana je v meste roztrieštená na viac neustále sa ohovárajúce skupiny a že nevraživosť medzi vašimi košickými funkcionármi spôsobila, že už po druhýkrát za sebou nepochádzal v parlamentných voľbách krajský líder z Košíc, čo je zrejme celoslovenský unikát, sú vaše volebné výsledky dokonca až jemne nadpriemerné...
- Drvivá väčšina členov sú takéto ohováračské praktiky cudzie, skôr sa treba zamyslieť aj nad tým, kto boli naši lídri, či už v komunálnych, župných alebo teraz na kandidátke v parlamentných voľbách. Nemáme sa na koho vyhovárať, sami si dovnútra musíme povedať, že je čas na nejakú zmenu. Priamo v meste žneme ovocie aj za politiku v rámci kraja, ktorá nebola v uplynulých rokoch úspešná a ani najšťastnejšia. V rámci mesta sme tu síce mali 5 rokov primátora, no komunálne voľby sme dosť výrazne prehrali. Neprejde mesiac, aby sme neriešili nejaké kauzy našich členov v meste, či už vymyslené, no aj opodstatnené. Bez ohľadu na to, či tí ľudia pochybili, ide to na vrub strany. Keď si k tomu pridáme na verejnosti dosť pretriasané osobné súboje medzi ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom a exposlankyňou Máriou Sabolovou a ďalšie kritiky vnútrostraníckych pomerov, ktoré nepatria na verejnosť, tak to isto nie sú veci, ktoré nám prinášajú nejaké dobré body.
Je podľa vás normálne, že ste pred voľbami nemali a vlastne ani teraz nemáte v druhom najväčšom meste na Slovensku mestského predsedu?
- ... (ťažký povzdych) V Košiciach je momentálne po odchode pána Knapíka, ktorý má pozastavené členstvo, už tretí mesiac poverený mestský predseda Milan Béreš. Najneskôr do prázdnin by sme mali zvoliť nového predsedu.
Načrtli ste, že aj medializované kauzy vášho exprimátora Knapíka vás mohli stáť v Košiciach lepší volebný výsledok. Ako ste to mysleli?
- Pravica ako taká je v Košiciach pod tlakom a ľudia sa nezamýšľajú do hĺbky, čo je skutočnosť a čo je len politická hra. Som presvedčený, že tak čestný človek ako pán Knapík na poste primátora dlho nebol. Na druhej strane nič to nemení na tom, že aj formálne a procedurálne chyby sú chyby a ak sú podpísané ním, je to zodpovednosť jeho a aj KDH. A to nám určite nepridalo...
Spomínali ste spory medzi ministrom Uhliarikom a exposlankyňou M. Sabolovou, ktorá v Košiciach kritizovala viaceré neodborné nominácie členov KDH do štatutárnych orgánov štátnych zdravotných akcioviek. Napriek tomu to bola jedna z mála vecí, na ktorých ste sa s M. Sabolovou dokázali zhodnúť, pričom svoj omyl napr. pri nominácia M. Čečka do Dozornej rady Východoslovenského onkolologického ústavu uznal aj pán minister, keď ho odvolal a tým potvrdil, že mala pravdu...
- Nebudeme teraz rozoberať konkrétne mená. V niektorých situáciách možno bola pani Sabolová blízko k pravde, ale neraz sa aj mýlila. Spôsob, akým to komunikovala v strane a mimo stranu sa absolútne nehodí do politickej práce. Tým poškodila nielen strane, ale aj sebe. Ak niekto zo 17 000 preferenčných hlasov zíde na 6000, tak by mal byť aj trochu sebakritický.
Ešte pred pár rokmi malo KDH vlastného primátora a väčšinu v zastupiteľstve, župana, poslancov vo VÚC, ešte nedávno aj v NR SR a teraz nemáte z toho nič. Čo chcete urobiť preto, aby ste mali aspoň jednu z tých vymenovaných vecí, o ktoré ste prišli?
- Nemám problém podporiť aj iný ako pravicový politický návrh, pokiaľ bude kvalitný a prospešný pre obyvateľov. Som však súčasťou pravicovej strany a preferujem osobnú zodpovednosť, sociálnu citlivosť a ekonomickú aktivitu jednotlivca. Sú to všetko témy a tézy, ktoré chcem, aby sme vedeli presadiť. Budem k tomu hľadať spolupracovníkov, ktorí budú presvedčiví, odborne dostatočne pripravení a budú vedieť byť nositeľmi aj ťažkých tém. Zároveň si myslím, žeby sme mali viac a kreatívnejšie komunikovať a dlhodobo sa venovať sociálno-ekonomickým témam, ktoré ľudí najviac trápia. Potom budú aj etické témy od nás lepšie vnímané.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári