Fyzicky je v poriadku, avšak nutne potrebuje vymeniť perie.
KOŠICE. Podľa prednostu kliniky Ladislava Molnára mohutný elektrický výboj, ktorý dravca zasiahol spôsobil, že mu odpálilo takmer všetky dlhé letky na chvoste i krídlach. Nemôže preto lietať ani loviť.
Z ornitologických značiek-krúžkov, ktoré má orol na nohe, znalci zistili, že sa narodil pred siedmimi rokmi v Čermeľskom údolí. Pri obci Perín-Chym ho našiel a zachránil poľovník Gabriel Koncz z tamojšieho poľovníckeho združenia.
„Preliečime ho, odčervíme, nemá problém znášať zajatie, snažíme sa ale minimalizovať jeho kontakt s ľuďmi. Ideálne by pre neho bolo vymeniť mu v čo najkratšom čase poškodené perie iným,“ informoval nás prednosta Molnár.
Robí sa to technickým nadstavením zaužívaným v sokoliarskej praxi. Do brka sa vloží bambusová tyčinka a poškodený kus vymení za úplne funkčný. Celkové preperenie bežnou cestou by inak trvalo dva a pol až tri roky. Do toho času by musel byť orol v dostatočne veľkej voliére, aby ostal v dobrej kondičke a nenaviazal sa veľmi na ľudí.
„Ak sa podarí výmena peria, môžeme ho čoskoro vypustiť do voľnej prírody. Ak nie, musíme nájsť adekvátne veľkú voliéru, aby rehabilitáciu prežil v zdraví,“ doplnil Molnár.
VSE: Chránime ich
„V súvislosti s prípadmi zranených či usmrtených vtákov odmietame spojenie s vedením vysokého napätia, že ide o stĺpy smrti,“ povedal nám hovorca Východoslovenskej energetiky (VSE) Košice Boris Peško.
„Na stĺpy montujeme ochranné zariadenia, ktoré bránia vtákom sadať na stožiare, nemôžu sa tak dotknúť vedenia oboma krídlami naraz, vyskratovať ho a utrpieť úraz či zahynúť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári