Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Na otázku či vraždil, chce hokejista odpovedať napojený na polygraf. Hoci to súd ako dôkaz nepripustil, Ščurko podľa jeho obhajcu na detektor lži aj tak pôjde.
KOŠICE. Na detektore lži chce dokázať svoju nevinu bývalý hráč hokejového klubu HC Košice Ladislav Ščurko (25), ktorému prokuratúra kladie za vinu vraždu Mareka Liptaja.
Vyšetrenie športovca na polygrafe dnes navrhol Okresnému súdu Košice I jeho advokát Alexander Farkašovský.
„Mohol by to byť jeden z podporných dôkazov. Obžalovaný najprv priznanie poprel a týmto spôsobom možno zistiť, čo je pravda,“ povedal.
Podľa neho je použitie polygrafu v trestnom konaní na Slovensku dovolené, keďže zákon hovorí, že za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť k objasneniu veci.
Zároveň sa odvoláva aj na judikáty českých súdov a tunajšiu súdnu prax, podľa ktorej sú ako dôkazy prípustné aj prostriedky, ktoré nie sú v zákone výslovne uvedené.
Pomohol si kauzou Malinová
„Náš trestný poriadok nepozná takýto dôkaz,“ povedal prokurátor. Sudca mal rovnaký názor a návrh obhajcu zamietol.
Farkašovský hovorí, že aj napriek rozhodnutiu súdu Ščurko na polygraf pôjde a výsledky testu priložia do spisu.
Advokát si pomohol aj kauzou Hedvigy Malinovej, ktorú v roku 2008 posielal generálny prokurátor Dobroslav Trnka na detektor s tým, že ak ním prejde, jej stíhanie za krivú výpoveď zastaví.
„Tak sa pýtam, keď môže byť výsledok vyšetrenia na polygrafe použiteľný pre prokuratúru, prečo nemôže byť aj pre súd,“ povedal Farkašovký.
Dodal, že uvažujú aj o tom, že by Ščurko fyziologické vyšetrenie absolvoval v zahraničí. „Nemám problém do toho ísť, chcem akýmkoľvek spôsobom preukázať, že som nevinný,“ tvrdil hokejista.
Oslava titulu
Pojednávanie s ním sa včera po viac ako roku pohlo dopredu. Senát, ktorému sa prípad vrátil po dlhšej práceneschopnosti predsedu, vypočul štyroch svedkov, všetko priateľov športovca, s ktorými v apríli 2009 noc pred svojím zadržaním kukláčmi oslavoval v rodnej Gelnici titul majstra slovenskej extraligy.
Svedkov navrhla obhajoba, aby preukázala, že Ščurko bol pri prvých výsluchoch na polícii, v ktorých sa k dobodaniu bývalého rozhodcu priznal, pod vplyvom alkoholu, čo by tieto vyšetrovacie úkony spochybňovalo.
„Prišiel som k nim do baru o polnoci, bolo vidno, že všetci majú vypité. Ďalších šesť alebo sedem som s nimi vypil potom aj ja. Popíjali sme do tretej rána a potom sa presunuli na ďalšiu žúrku,“ hovoril Patrik Leintner, hráč druholigového Slovana Gelnica a Ščurkov kamarát.
Poriadne opitý bol Ščurko aj podľa troch účastníčok oslavy. Jedna vypovedala, že partia šiestich ľudí mohla vypiť až osem fliaš pálenky, ktorú zapíjali pivom. Podľa ďalšej kamarátky Ščurko pred svojím zatknutím „ťahal celý týždeň“.
Znalec zistí, aký bol opitý
Farkašovský povedal, že na základe týchto údajov dajú znalcovi z toxikológie spracovať posudok o tom, koľko alkoholu v krvi mal pri svojom zadržaní Ščurko. Obhajca tvrdí, že polícia športovca dychovej skúške pred výsluchom nepodrobila.
Proces bude pokračovať koncom apríla. Súd plánuje prehrať záznamy z výpovedí hokejistu pred vyšetrovateľom.
V nich Ščurko opísal, ako v januári 2008 bývalého rozhodcu dobodal na odpočívadle za Košicami a potom ho zakopal v lese pri Kežmarku.
Tvrdil, že to urobil v skrate po tom, ako ho Liptaj dlhšie citovo vydieral vymyslenou chorobou, aj tým, že mu zničí vzťah s priateľkou, ak ho nenechá bývať v jeho byte.
Po zmene advokáta v júli 2010 na hlavnom pojednávaní priznanie odvolal a vyhlásil, že bývalého hokejového rozhodcu usmrtili dvaja neznámi muži, ktorých spojil s „tipovacou mafiou“.
Ščurka dnes na začiatku pojednávania sudca znova vypočúval a „pre čistotu veci“ sa ho spýtal, ktorá výpoveď platí. Hokejista zopakoval, že pravdivá je verzia, podľa ktorej nevraždil.
Čo je detektor lži
Polygraf alebo detektor lži je prístroj, ktorý zaznamenáva reakcie ľudského tela na otázky a pri odpovediach.
Zmeny krvného tlaku, pulzu, rýchlosti dýchania, chvenia v hlase alebo veľkosti zreničky oka pomáhajú rozoznať, kedy sledovaný jedinec klame a kedy hovorí pravdu.
Bežné vyšetrenie trvá približne dve hodiny. Osobu vyšetruje len jeden vyšetrovateľ v pokojnom prostredí.
Vyšetrenie na detektore vyžaduje uzavreté otázky, na ktoré sa odpovedá buď áno alebo nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári