Korzár logo Korzár Košice

Kardinál Vlk utekal do Košíc pred eštebákmi

Neuveriteľne charizmatický, milý, ba až žoviálny. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom katolíckej cirkvi v krajinách bývalého Československa.

Miloslav Vlk navštívil Košice v rámci Týždňa modlitieb.Miloslav Vlk navštívil Košice v rámci Týždňa modlitieb. (Zdroj: Veronika Janušková)

Ako jediný Čech sa zúčastnil na voľbách pápeža, pri ktorých bol zvolený súčasný Svätý Otec Benedikt XVI. V rámci začiatku Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov prišiel začiatkom roka na návštevu do Košíc, ktoré mu nie sú až tak neznáme, prijal pozvanie ako hlavný kazateľ na bohoslužbe. Jeho Eminencia Miloslav kardinál Vlk.

KOŠICE. Budúci kardinál nemal vo svojom živote práve ustlané na ružiach. Narodil sa 17. mája 1932 v juhočeskom mestečku Líšnica okres Písek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po maturite v roku 1952 mu vtedajší mocipáni nedovolili ďalej študovať, zamestnal sa preto na krátky čas ako robotník v továrni Motor Union v Českých Budějoviciach.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1953 až 1955 absolvoval základnú vojenskú službu v Dvoroch u Karlových Varov. Po jej ukončení, keďže vtedy nastalo čiastočné politické uvoľnenie, bol prijatý na štúdium v odbore archívnictvo na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe.

Štúdium ukončil v roku 1960, pracoval potom ako archivár v Okresnom archíve mesta Třeboň, v Jindřichovom Hradci, okresnom a mestskom archíve v Českých Budějoviciach, kde sa neskôr stal i riaditeľom. V tých časoch publikoval v rôznych časopisoch množstvo odborných článkov.

Kardinál: V podstate som nemanželské dieťa

V oficiálnom životopise kardinála Vlka sa nedá dočítať, z akej pochádza rodiny, napríklad či mal nejakých súrodencov. "Mám tri sestry, všetky sú mladšie," načrel kardinál do rodinnej histórie.

SkryťVypnúť reklamu

"V podstate som nemanželské dieťa. Môj otčim, teda moji rodičia, boli veľmi dôkladní, vychovávali ma v duchu katolicizmu. Dosť prísne ma viedli k práci a iným aktivitám, takže som niekedy závidel ostatným spolužiakom, že mohli lietať po vonku, v prírode, alebo v zime po snehu. Ja som musel pracovať. Samozrejme, nie až do úplného vyčerpania."

Bolo to pre neho veľmi cenné. "Rodičia ma totiž naučili zodpovednosti, zodpovednosti brať veci vážne a venovať sa im naplno. Nuž a tam niekde asi boli základy toho, kam som sa neskôr dostal. Musím ešte dodať, že okrem zodpovednosti ma naučili svojou výchovou aj k právu a spravodlivosti. To všetko mi zostalo. Aj preto som tak bojoval za rôzne veci a napríklad kritizoval minulý režim. Myslím si, že so zlom, ak je nejaké, sa nedá v žiadnom prípade koketovať, ani ho nejako tolerovať."

SkryťVypnúť reklamu

Je čatárom v zálohe

V polovici 50. rokov, keďže bol gymnazista, maturant, zdravý a fyzicky zdatný, musel tak ako mnohí iní mladí muži obliecť zelené súkno a narukovať ako vojak základnej vojenskej služby.

"Predstavte si, oni ma dali dokonca k bojovému útvaru a poslali do poddôstojníckej školy. Mám hodnosť čatára v zálohe," pousmial sa sympatický kardinál.

"Nebol som politicky spoľahlivý, tak mi už ďalšie vyššie hodnosti nedali. Prečo politicky nespoľahlivý? Pretože som dokázal veľmi rýchlo získať ľudí pre nejakú vec. V jednej malej farnosti, do akých ma zvykol vtedajší režim posielať za trest, mi neskôr ľudia povedali: Keď my niečo povieme, nič sa nehýbe, ale keď to povie náš farár, všetci ihneď skáču ako treba..."

Nebolo to však ľahké. "Komunistom išlo o to, aby docielili rozdelenie medzi cirkvami. Menším dovoľovali viac, aby im naše väčšie cirkvi závideli, a tak nás všetkých rozdelili v duchu hesla: Rozdeľ a panuj! V závere komunizmu sme už robili ekumenické semináre, diskutovalo sa voľnejšie a slobodnejšie, robili sme spoločné modlitby. Aj vtedy to však ešte stále záležalo na benevolencii vtedajších komunistických straníckych funkcionárov. No a po celkovom páde komunizmu sme sa konečne začali schádzať k spoločným modlitbám, čo je asi najsilnejšia výzva ekumenickej spolupráce."

Preložený na malé farnosti, umývač výkladov

V roku 1964 sa M. Vlkovi podarilo začať štúdium na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Litomericiach, 23. júna 1968 bol v Českých Budějoviciach vysvätený na kňaza.

Vtedajší českobudějovický biskup Josef Hlouch si ho vybral a menoval za svojho sekretára. Vplyv M. Vlka na ľudí a jeho pastoračná činnosť však boli obrovským tŕňom v očiach vtedajších politických autorít.

V roku 1971 sa mu preto postarali a jeho prácu medzi ľuďmi "odmenili" preložením do malých farností. Príslušný komunistický úrad najprv rozhodol, že pôjde spravovať farnosť v Lažišti a Záblatí na Šumave.

Po 16 mesiacoch musel opäť začať baliť kufor a za trest odísť do Rožmitálu pod Třemšínem. Ostal tam sedem rokov, aby mu v roku 1978 oznámili tretiu a veľmi nepríjemnú zvesť.

Odobrali mu tzv. štátny súhlas potrebný k verejnému výkonu kňazskej služby. Neostávalo mu nič iné, len si hľadať civilné zamestnanie.

Tak ako aj iní potrestaní kňazi prijal prácu umývača výkladných skríň v pražskom podniku "Úklid". Neskôr, zo zdravotných dôvodov, si našiel prácu archivára v Štátnej banke československej. Desať rokov žil v Prahe, ako kňaz tajne pracoval s malými skupinkami veriacich.

"Čo sa týka práce umývača výkladov, bolo to voľné zamestnanie," spomína kardinál. "Znamenalo to, že sme neboli zatvorení za bránami fabrík, ale mali sme voľný pohyb a mohli aj niekam cestovať."

Košice ako únik pred ŠtB

To však neznamenalo, že vtedajší "eštebáci", čiže príslušníci komunistickej tajnej polície, nechali M. Vlka len tak bez dozoru. Ich sliedivé oči cítil v chrbte takmer neustále.

"Veľmi rád obnovujem spomienky na komunizmus," s humorom sebe vlastným povedal na stretnutí v Košiciach.

"Bol som totiž vtedy veľmi často práve na Slovensku, kam som sa snažil uniknúť pred očami pražských ŠtB. Všeličo sme vtedy podnikali práve s priateľmi, profesorom Konečným či Paľkom Drábom. Veľakrát sme prešli spolu končiare Roháčov, ale aj rôzne turistické cesty v okolí Košíc, napríklad na Jahodnej."

Keď 1. januára 1989 vrátili M. Vlkovi štátny súhlas na výkon verejnej kňazskej služby, stal sa kňazom v Žihobciach a Bukovníku na Klatovsku. Neskôr v Čachrove, Javornej, Železnej Rudě, Běšinách a Stráži na Šumave.

Českobudějovickým biskupom bol menovaný 14. marca 1990, o rok neskôr, 27. marca, pražským arcibiskupom a primasom českým. Stal sa tak nástupcom kardinála Františka Tomáška.

Od roku 1991 do roku 2000 bol predsedom biskupskej konferencie, najprv ČSFR, neskôr Českej biskupskej konferencie. Blahoslavený pápež Ján Pavol II. ho 26. novembra 1994 menoval kardinálom.

Na konkláve volil pápeža

V rokoch 1993 až 2001 pôsobil M. Vlk ako predseda Rady európskych biskupských konferencií. Od roku 1994 je členom Pápežskej rady pre oznamovacie prostriedky a Kongregácie pre východné cirkvi. V apríli 2005 sa ako jediný Čech zúčastnil na konkláve vo Vatikáne, kde zbor kardinálov zvolil nového pápeža, Benedikta XVI.

"Bolo to jedinečné, celá tá voľba, zastupoval som tam vlastne celé Československo, i keď sme už boli vtedy rozdelení. Bol to naozaj veľmi mimoriadny pocit," skromne podotkol nositeľ množstva vysokých vyznamenaní a čestných doktorátov.

Vynikajúcu prácu muža, ktorý aktívne hovorí nemecky a taliansky, pasívne rusky, francúzsky, latinsky či esperantom, ocenili doma aj v mnohých krajinách sveta. Od USA cez SRN až po Poľsko.

Spomínal na Havla

V Košiciach odpovedal aj na otázku, ako vnímal Vianoce minulého roka, keď v decembri zomrel v spánku posledný československý a prvý český prezident Václav Havel. "Pravdou je, že to úplne zmenilo vianočnú atmosféru," zdôraznil kardinál Vlk.

"Mal som pocit, ako by vrátil a preniesol späť november 1989. Ľudia spievali, diskutovali, opakovali heslá spred vyše 20 rokov, hovorili o jeho duchovnom rozmere. I keď dobre vieme, že Havel bol pokrstený, potom sa vzdialil od cirkvi a pritom aj nakoniec zostal. Známe je i to, že jeho predkovia boli slobodomurári a on pobudol nejaký čas vo väzení."

Na margo toho si Jeho Eminencia opäť zažartovala, že tam mohol V. Havel ostať aj dlhšie. "Žiaľ, to jeho väzenie trvalo len krátko."

Kardinál vzápätí vysvetlil, prečo o tom hovorí takto. V tom čase bol totiž vo väzení Plzeň-Bory aj dominikánsky kňaz Jaroslav Duka, teraz známy ako Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český.

"Keby tam tie vzťahy Havla s biskupom Dukom trvali dlhšie, určite sa mnohé neskoršie skutky a dianie v našich krajinách mohli vyvíjať celkom inak. Lebo aj sám Havel vyjadril to, čo zažil vo väzení a povedal na margo svojich zážitkov: Áno, Boh existuje."

Miloslav kardinál Vlk dosiahol v roku 2007 vek 75 rokov a v súlade s cirkevným právom ponúkol Svätému Otcovi Benediktovi XVI. rezignáciu na arcibiskupský úrad. Pápež ju však neprijal a kardinála požiadal, aby vo svojej funkcii ostal ešte dva roky.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 155
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 454
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 298
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 142
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 833
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 678
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 176
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 387
  1. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  2. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 423
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 50 580
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 587
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 457
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 864
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 225
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 932
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  2. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 423
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 50 580
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 587
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 457
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 864
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 225
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 932
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu