Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Drienovčania: Laci bol dobrý človek, nezaslúžil si to

Nezmyselná, nečakaná a o to hroznejšia smrť Ladislava „Doky“ Tótha zarmútila nielen jeho príbuzných, ale i mnohých známych či priateľov.

„Doky“. Venoval sa mládeži, mal veľa plánov do budúcnosti. Vytúženej zlatej medaily z majstrovstiev sveta sa už nedočkal.„Doky“. Venoval sa mládeži, mal veľa plánov do budúcnosti. Vytúženej zlatej medaily z majstrovstiev sveta sa už nedočkal. (Zdroj: Judita Čermáková)

Nezmyselná, nečakaná a o to hroznejšia smrť jedného z najznámejších slovenských kickboxerov Ladislava „Doky“ Tótha (33) zarmútila nielen jeho príbuzných, ale i mnohých známych či priateľov. Športovca našli mŕtveho a brutálne dobitého na Veľkonočný pondelok v priekope pri ceste. Rodina mu chce postaviť pamätník. Polícia prípad intenzívne vyšetruje, ale neinformuje.KOŠICE. Mužovi, ktorý pochádzal z Drienovca (Košice-okolie), bol viac ako 15 rokov na špici slovenského i svetového kickboxu, venoval sa mládeži a stal sa i reprezentačným trénerom, sa stala osudnou návšteva diskotéky v kultúrnom dome v obci Zádiel.

Ladislav tam bol s bratom Štefanom a kamarátmi. Zabávali sa bez problémov dovtedy, kým sa v nedeľu nadránom nestali terčom surového útoku niekoľkých mužov.

Štefana Tótha údajne bili v jednom kúte predsiene pred diskotékovou sálou, Laca v druhom.

„Bol to veľmi dobrý chlapec. Ako mohli tí bitkári také niečo zrobiť? Viac ako päť rokov učil malých chlapcov v Moldave nad Bodvou v budove strednej školy. Hrozné, čo Lacimu urobili, tu nikto na neho nemôže povedať ani jedno zlé slovo,“ tvrdila nám včera pani Margita z Drienovca.

„Oni boli traja bratia, Janko, Števo a Laci bol najmladší. Počuli sme, že sa pri tej bitke ani nebránil, chcel ísť totiž na ďalšiu súťaž a oni tí boxeri sa nesmú s nikým biť. Viete čo, ja by som každému z tých, čo ho ubili, urobila pif-paf a je to. Všetci sú z Turne nad Bodvou, vraj ich už v pondelok zobrali policajti troch.“

Krstná mama mŕtveho kickboxera Helena Burkušová sa nedokázala ubrániť slzám. Najmä pri spomienke na nehybné telo svojho krstňaťa, ktoré videla hneď po tom, ako ho našli.

„Nerozumiem tomu, ako ho nemohli nájsť už v nedeľu, boli tam predsa i psy, hľadali ho celý deň. V pondelok ráno išli zas, našiel ho brat Ján. Keby ste videli, akú strašnú ranu mal Laci na hlave. Tvár, oči, všetko mal napuchnuté, krv mu tiekla z nosa aj úst, bolo to hrozné. Vraveli mi, že nemám pozerať, ale nedalo sa to. To je také nešťastie, že sa to ani nedá vypovedať. Učil deti, ešte aj dvoch chlapcov mojej krstnej dcéry, teraz nedávno vyhrali zlaté medaily.“

Brat ľutuje, že tam nebol

O niekoľko minút neskôr k nám prišli Laciho brat Ján a bratranec Ernest Bitto. Skormútení, ale aj poriadne nazlostení na bitkárov z diskotéky.

„Len jedno ľutujem, že som nešiel na tú diskotéku spolu s bratmi. Keby som tam bol, dopadlo by to celé inak,“ tvrdil Ján.

„Lacimu pomohol jeden kamarát, Gabi, ale nemali šancu. Kriminalisti nám a rodine oficiálne povedali, že útočníkov bolo sedem, nie traja, všetkých zobrali do väzby. Podľa toho, čo viem od brata, Laci sa nechcel zapojiť do bitky, lebo nebol už „iba“ reprezentant Slovenska, ale aj tréner reprezentácie, nechcel mať nejaký prúser. Chránil si neskôr život, zavreli ho do jednej izby, ešte aj vtedy ho ten prvý útočník chcel biť. Brat vyliezol cez okno a ušiel, asi po 30 metroch sa však všetky stopy po ňom stratili. Nič sme nevedeli nájsť. Sme presvedčení, že ak by policajti ešte v ten večer po bitke dali dokopy pátrací tím, Laciho by asi našli a možno nemusel zomrieť. Teraz je v dedine taká situácia, že každého, koho stretnem, musím upokojovať. Veríme v spravodlivosť a dúfame, že vinníci budú spravodlivo potrestaní.“

Chcú urobiť pamätník

Brat hovorí, že medzi ľuďmi chcú zorganizovať finančnú zbierku.

„Z peňazí dáme urobiť Lacimu pamätník, aby jeho pamiatka stále žila medzi nami. Tí, čo ho zabili, netušia, že neublížili iba jednému človeku, ale celej našej rodine. Náš 58-ročný otec bol pred dvomi rokmi operovaný, má cukrovku, problémy so srdcom. Nenašiel som silu a odvahu mu povedať rovno do očí, že Laci už nie je medzi nami.“

Bratranec k tomu vzápätí dodal, že kriminalisti vraj vylúčili verziu o tom, že keď Laco ušiel, útočníci ho mohli dobehnúť, naložiť do auta a neskôr vyhodiť do priekopy.

„Laco vraj po bitke nevidel na oči, bol celý zakrvavený, preto neveríme tomu, čo tvrdia policajti, že možno utekal, spadol do priekopy sám, udrel si hlavu a podobne. Nevieme, čo a ako bolo, uvidíme, aký bude výsledok súdnej pitvy. Dúfam, že zákon bude v tomto prípade naozaj prísny.“

Niekoľko hodín pred smrťou

Smútok vládne i v miestnom espresse, kam chodil Laci s bratmi Štefanom a Jánom občas na pivo.

Navyše, kickboxer tam vždy priniesol nejaký diplom alebo trofej, ktorú vybojoval. Tú poslednú, ktorú uložil na stenu a bola za 1. miesto na turnaji v Českej republike, priniesol a držal v rukách iba niekoľko hodín pred smrťou.

„Lacko bol vynikajúci človek s veľkým a dobrým srdcom, naozaj si taký osud nezaslúžil,“ povedala nám so slzami v očiach Erika, vedúca espressa.

„Svojou húževnatosťou sa vypracoval zdola až tam, kde bol, všetkým nám bude veľmi chýbať. Mali sme ho radi, bol to ozaj dobrý chlapec, ťažko to znášam.“

Starosta: Psy zastali na jednom mieste

Starosta obce Zádiel Július Nehoda si vraj na také čosi, ako sa u nich udialo v nedeľu nadránom, nepamätá.

„Nič nenasvedčovalo tomu, že sa na diskotéke niečo mimoriadne stalo. Až keď prišiel jeho brat s kamarátmi a psami, evidentne policajnými, až potom začali účastníci diskotéky hovoriť, čo sa dialo. O deviatej večer som ešte chodil po okolitých chatách, viete, v takej chvíli môže človek niekam zaliezť, nič sme ale nenašli. Na druhý deň ráno som postavil manšaft z ľudí znalých našej lokality, po pol hodine hľadania prišli, že je tam. Na hlave mal ranu, ktorá nasvedčovala, že dostal ešte za živa úder. Kde bol tie dlhé hodiny od úteku, nevedno.
Bitka sa začala v predsieni pred sálou, potom ho posadili do klubu dôchodcov. Chceli ho poutierať, ale útočníci stále dobiedzali, tak vyskočil oknom. Niekde ho však dobehli, psy, ktoré totiž išli po stopách, sa všetky zastavili na jednom mieste a nikam ďalej už nešli. Keby on išiel pešo ďalej, psy by určite išli po jeho stopách tiež. Avšak nešli. Potvrdzovalo by to teda domnienku, že ho naozaj mohli naložiť na tom mieste do auta a odviezť. Narodil som sa v Zádieli, nič také sa tu doteraz nestalo a nerobí to ani dobré meno obci. Kedysi tu boli vynikajúce zábavy, ale z tohto, čo sa stalo, nie sú veru nadšení ani naši ľudia.“

Polícia zatiaľ intenzívne mlčí

Na polícii sme sa opýtali, koľko podozrivých zadržali, či je pravda, že ich zakrvavený odev policajti zaistili skôr, ako ho bitkári stihli vyprať, aký je výsledok expretízy, aké utrpel „Doky“ zranenia a ktoré bolo smrteľné.

Ale i na to, či je pravda, že na celý prípad bolo uvalené informačné embargo.

„Polícia sa prípadom intenzívne zaoberá,“ odpovedal košický policajný hovorca Alexander Szabó.

„Vyšetrovateľ PZ začal trestné stíhanie vo veci pre zločin ublíženia na zdraví a prečin výtržníctva. Vzhľadom na to, že v danej veci vykonávame procesné úkony, nateraz nie je možné poskytnúť bližšie informácie. Ihneď, ako to situácia dovolí, budeme o prípade informovať.“

Laci „Doky“ Tóth by 11. júla oslávil svoje 34. narodeniny. Jeho príbuzní, kamaráti a známi sa svorne zhodli v tom, že to bude pre všetkých v Drienovci veľmi smutný deň.miestnost_JUDY_res.JPG
Zádiel. Starosta Nehoda v miestnosti klubu dôchodcov, kde zachraňovali „Dokyho“ pred útočníkmi. Kickboxer vyskočil cez okno, odvtedy nebolo po ňom ani stopy.

rodina_JUDY_res.JPG

Príbuzní. Krstná mama (zľava), teta, bratranec Ernest a brat Ján sú v šoku. Takisto celá obec.

trofeje_JUDY_res.JPG
Trofej. Poslednú uložil do svojej galérie trofejí v miestnom espresse len niekoľko hodín pred smrťou.
Foto k článku: Judita Čermáková

ico

Kickboxer: Musel dostať prekvapivú ranu

Smrť známeho kickboxera ľudí prekvapila. Mnohí si nevedia predstaviť, ako môže partia netrénovaných chlapov zmlátiť vicemajstra sveta tak, že to neprežije.

KOŠICE. Kickboxer Ladislav Peko dlhé roky s „Dokym“ trénoval. Sám je vicemajstrom Európy, štvrtým kickboxerom sveta, päťnásobným majstrom republiky. Je možné zložiť trénovaného kickboxera?

„Dokyho som poznal roky, bol dobre trénovaný, mal vynikajúce športové výsledky. Neviem však, čo sa tam dialo. V takejto situácii zohráva úlohu viacero faktorov. Neviem, či niečo nepil, či nedostal po hlave palicou, či nebol omámený. Ťažko povedať. Podľa mňa tam musel byť nejaký faktor, ktorý zapríčinil to, že sa nevedel brániť,“ vysvetľuje Laco a dodáva, že ak by dostal boxerom nečakane ranu do hlavy, tak to položí aj normálneho človeka.

„Potom už ani trénovaný nemá dostatočnú fyzickú silu účinne sa brániť, najmä, keď ich je viac. Mne to nejde do hlavy, ak by išlo o klasickú situáciu, že by sa stretli zoči–voči, určite by dostal aj on niečo, ale iste by vyhral.“

Vo filmoch je to iné

Teda akčné filmy a scény, pri ktorých hlavný hrdina zvládne množstvo nepriateľov, vyznievajú skôr ako pastva pre oči diváka na vytvorenie ilúzie. V reálnom živote to tak nefunguje.

„To nie. Ak by vo filme dostal niekto ranu niečím do hlavy, určite by nepokračoval v boji tak, ako to vidíme. Tam je to nahrané tak, že prídu, obkľúčia súpera a stále jeden - dvaja útočia. Ostatní stoja a keď tých dvoch zloží, tak útočia ostatní.“

Poznali sa dlho, päť rokov spolu trénovali takmer každý deň. Ladislav Peko si nevie vysvetliť kamarátovu smrť.

„Keď som to videl na sociálnej sieti, zostal som v šoku, doslova zmrazený. Stretávali sme sa často, spoločne sme v Košiciach trénovali. Chodievali sme na súťaže, svetové zápasy, mali sme kopec zážitkov. On by nikdy v živote nevyvolal žiaden konflikt, to je tá posledná vec, ktorá by mu napadla.“

krs

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 935
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 345
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 381
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 594
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 306
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 847
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 661
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 439
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 177
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 946
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop