KOŠICE. Pri soche spisovateľa Sándora Máraiho na Mäsiarskej ulici sa aj tento rok stretli desiatky jeho priaznivcov.
Podľa viceprimátorky Renáty Lenártovej (Most) v jeho dielach Košice symbolicky vstupujú na svetovú literárnu scénu.
„Hoci Košice opustil v mladom veku, rodnému mestu venoval veľa zmienok vo svojich knihách. Márai zosobňuje hodnoty, ktorými sa ako Košičania radi pýšime: toleranciou, otvorenosťou a vnímavosťou. Možno na tomto mieste bude raz Námestie Sándora Máraiho.“
Programová priorita
Jeho knihy má rád šéf mesta kultúry Ján Sudzina. „Tak ako všetci u nás, som sa k nemu dostal až po revolúcii, pretože bol vôbec problém zistiť, kto Sándor Márai je. Na školách o ňom neučili, bol vymazaný z učebníc. Môj prvý silnejší kontakt s Máraim bolo dielo Sviece dohorievajú, následne som si prečítal aj ďalšie. Je mi blízka jeho poetika a jeho vnímanie skutočnosti.“
Márai figuruje v projekte mesta kultúry ako jeden z hlavných programových cieľov. O jeho živote bol natočený film, sprístupnila sa jeho izba a oživila jeho pamätná trasa. Podľa Sudzinu ho treba predstavovať najmä doma.
„Vo svete ho reflektujú ďaleko viac ako u nás. Určite je záslužné, že jeho meno bolo vytiahnuté ako jeden z pilierov projektu, pretože nemáme veľa osobností, ktorými by sme sa mohli medzinárodne chváliť.“
No napriek tomu ostáva pre mnohých domácich neznámym autorom. Môže za to embargo, ktoré uvalil na vydávanie svojich kníh, kým zo strednej Európy neodíde posledný sovietsky vojak. V zahraničí je považovaný za jedného z najzásadovejších spisovateľov 20. storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári