Jedným z najväčších prekvapení v novej vláde premiéra R. Fica je obsadenie postu ministra životného prostredia. Tým sa stal krajský šéf v Košiciach Peter Žiga, ktorý je po Alexandrovi Rezešovi (HZDS) od roku 1994 vôbec prvým ministrom z metropoly východu, ktorý bude pôsobiť vo vláde od začiatku jej funkčného obdobia. S novým ministrom životného prostredia sme sa porozprávali nielen o tom, čo má na najbližšie mesiace vo funkcii v pláne.
Viete, koľko je na Slovensku národných parkov a ktorý sa nachádza najbližšie pri Košiciach?
- Toto si zhodou okolností pamätám a mám ich zoradených do dvojičiek, a to Malá - Veľká Fatra, Vysoké - Nízke Tatry, Pieniny - Poloniny, Slovenský raj a kras a Muránska planina - takže deväť. Najbližšie od nás je asi Slovenský raj.
Takmer ste sa trafili, ale Slovenský kras je ešte o trochu bližšie ako Slovenský raj, keďže sa začína, alebo končí už pri Jasove. Kedy ste boli naposledy na nejakej túre alebo ste si boli zašportovať v prírode?
- Máte pravdu, najbližšie je Slovenský kras. Do prírody chodím odmalička, či už s rodičmi na chatu, ktorú majú dodnes neďaleko Malej Idy, alebo sme chodili s otcom do lesa. V poslednom čase, keďže máme malé deti, nechodíme na klasické túry, lebo to zatiaľ deti „nechytilo“, ale skôr do lesa na huby alebo na rybačku.
Prekvapilo vás, keď vám premiér navrhol, aby ste viedli ministerstvo životného prostredia? Dal vám čas na rozmyslenie alebo povedal, že to musíte zobrať, lebo ináč skončíte len ako radový poslanec v Smere?
- Ten náš dialóg určite neprebiehal tak, ako ste to povedali. Po voľbách sa dlho diskutovalo, ako by mala vyzerať nová vláda, či sa budú zlučovať ministerstvá a kto by mali byť noví ministri. Na každý post sme mali viacero mien, ktoré by ho mohli zastávať. Keďže vláda funguje ako celok a musí plniť svoje programové vyhlásenie, dohodli sme sa s premiérom a vedením strany, že rezort životného prostredia povediem ja.
V Smere ste skôr považovaný za odborníka na ekonomiku a energetiku, k životnému prostrediu ste sa predtým nikdy nevyjadrovali. Ako chcete presvedčiť odbornú verejnosť, ochranárov, ale aj bežných ľudí o tom, že najbližšie štyri roky bude na ministerstve ten najpovolanejší človek?
- Vynasnažím sa, aby to tak bolo. Pri svojich rozhodnutiach sa chcem opierať o názory veľkého množstva odborníkov, ktorí pracujú na ministerstve a ktorí budú určite mojou oporou. Ešte keď som pôsobil na ministerstve hospodárstva, kde sme riešili niektoré medzirezortné problémy pri umiestňovaní zahraničných investícií alebo pri schvaľovaní projektov v oblasti energetiky, kde sme ako rezorty vzájomne spolupracovali, pochopil som, že veci nemôžete posudzovať len z jednej strany - to znamená zo strany záujmu investora alebo podnikateľského prostredia – ale že je potrebné brať do úvahy záujmy všetkých dotknutých strán vrátane ochrany životného prostredia.
V podstate každý krajský šéf Smeru dostal po voľbách nejakú funkciu. Beriete svoje menovanie do funkcie ako výraz vďaky od premiéra za volebný výsledok alebo skôr ako výzvu vo vašej politickej kariére?
- To vôbec nie je o funkciách. Rozhodnutie pána premiéra beriem s primeranou pokorou a ako prejav veľkej dôvery.
Premiér Fico počas svojej prvej vlády odvolal až troch ministrov životného prostredia. Nebojíte sa, že dopadnete rovnako ako oni? V čom sa chcete odlišovať od svojich predchodcov?
- Keby som to chcel odľahčiť, tak asi najmä v tom, aby som tých pánov nenapodobnil. Na ministerstve nás čaká veľa práce, pretože niektoré veci sa v poslednom období neriešili, keďže predchádzajúca vláda stratila na jeseň mandát. Je tu niekoľko zákonov, ktoré musíme predložiť do parlamentu, lebo si musíme plniť povinnosti voči Bruselu. Stále je nedoriešená otázka zonácie Vysokých Tatier a určite sa budeme musieť sústrediť na protipovodňové opatrenia. Nebudem špekulovať o minulosti, chcem sa sústrediť na prácu a výzvy, ktoré pred nami stoja.
Ako teda hodláte postupovať v otázke zonácie? Budete dbať na požiadavky developerov, ktorí chcú čo najmenší stupeň ochrany alebo skôr dáte na požiadavky ochranárov, ktorí požadujú, aby 75 percent celého TANAP-u ležalo v najprísnejšie chránenom území?
- Dosť komplikovaná otázka. Na ministerstve máme komisiu, ktorej členmi sú všetky dotknuté subjekty. Hľadáme také riešenie, aby zvíťazil zdravý rozum a všetci boli spokojní. Našim cieľom však určite bude, aby sa Vysoké Tatry mohli aj ďalej rozvíjať ako jedinečné chránené územie celoeurópskeho významu, kde sa vopred stanovených podmienok bude rozvíjať aj aktívny cestovný ruch. Nikto nechce mať z Vysokých Tatier skanzen, no zároveň budeme prísne dbať o to, aby príroda, pre ktorú chodia do Tatier turisti, zostala zachovaná a bola chránená.
Keďže váš aktuálny post si žiada, aby ste svoj pracovný čas trávili väčšinou na ministerstve, budete popritom stíhať šéfovať aj Smeru v Košickom kraji?
- Nepôsobím na ministerstve prvýkrát, už počas prvej vlády premiéra Fica som pôsobil na ministerstve v Bratislave a Smer v Košickom kraji dosahoval veľmi slušné výsledky. Samozrejme, tie nie sú len výsledkom mojej práce, ale aj veľmi dobrej partie ľudí, ktorá sa o ne zaslúžila. Život najlepšie ukáže, či sa dajú tieto dve funkcie skĺbiť alebo bude potrebné hľadať iné riešenie.
Kto je Peter Žiga
- narodil 27. júla 1972 v Košiciach a v našom meste vyštudoval aj Podnikovohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity
- v rokoch 1995-2006 bol riaditeľom a konateľom košickej spoločnosti Taper, ktorá sa venovala najmä financiám a obchodu s drevom, na manažérskych postoch pracoval aj v Nemecku, agentúre SARIO alebo vo VÚB
- v rokoch 2006-2010 vykonával funkciu štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR, po nasledujúcich voľbách pôsobil až doteraz ako poslanec NR SR za Smer, ktorého je košickým krajským šéfom
- s manželkou Renátou má syna Alexa (8) a dcéru Ninu (4), hovorí plynule po nemecky, anglicky a rusky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári