Skúsenosti iných im majú poradiť, ako sa bezbolestne dostať z univerzity do práce.
KOŠICE. Zaujal ich hlavne osobný príbeh Martina Kardoša, riaditeľa CSI Leasing pre strednú a východnú Európu. Mladým radil v prvom rade ujasniť si cieľ a pracovnú oblasť, v ktorej by radi pôsobili. Dôležité je aj vyberať si etické firmy, ktoré za sebou nemajú veľké škandály.
„Určite sa to z dlhodobého hľadiska oplatí viac ako rýchly zárobok niekde inde. Nastavte si už teraz morálnu latku, ktorú neprekročíte, lebo neskôr prídu väčšie pokušenia.“
Úplnou samozrejmosťou, ktorú ale bolo treba pripomenúť, sú profily na sociálnych sieťach. „Vyčistite si ich, pretože na to sa pozerá každý budúci zamestnávateľ. Je to prakticky prvá vec, ktorú urobím, keď si preverujem uchádzača. Ďalej odporúčam nebyť namyslený, ale skromný a zdravo sebavedomý. Na pohovore sa pýtajte aj vy a hlavne buďte dobre pripravený. Ak chcete uspieť, mali by ste mať veľmi dobre naštudované, o akú firmu ide, čo robí a aké má novinky.“
V štátnej správe zakrpatiete
Úspešný riaditeľ radil nečakať na príležitosť, ale vytvoriť si ju.
„Ak chcete byť lepší a úspešní, buďte proaktívni. To je jedno či v škole, kariére alebo v rodine. Sami príďte s nápadom, s vlastnou aktivitou.“
Zaujímavou bola aj rada nezamestnať sa hneď po škole v štátnej správe.
„Ste mladí ľudia. Teraz máte energiu a silu meniť veci, ste kreatívni. Vaše prvé dva roky určia, akí budete zamestnanci aj neskôr. Štátna správa si vás počká, tam môžete ísť neskôr. Teraz by som vám odporučil ísť do súkromného sektora alebo začať podnikať. Aby ste mali kde rásť. Kedy inokedy by ste chceli začať vlastný biznis, ak nie teraz, keď ste mladí, bez záväzkov a otvorení nápadom? Ale samozrejme, treba mať na začiatku nápad, plán. Bez toho to nejde.“
Radšej lepšiu prácu ako vyšší plat
Vyriešiť dilemu, či si vybrať väčší plat alebo lepšiu prácu, bolo pre Martina Kardoša jednoduché.
„Nie je nič horšie, ako keď sa človek neteší do práce. To sa potom prejaví na výsledkoch.“
Dôležité je aj vedieť dobre počúvať a nezištne dávať. Čas, ochotu, podporu alebo financie.
„S čím sa podelíte, to sa vám vráti. A hlavne, keď budete ochotní nezištne pomáhať, ľudia vám dajú aj druhú šancu. Neobrátia sa vám chrbtom ako v prípade egoistov.“
Problémom slovenských študentov je podľa neho to, že sa nevedia dobre odprezentovať a boja sa ozvať. Na prezentácii sa ale pýtať nebáli. Zaujímalo ich, ako získať prax, keď jej na trhu nie je dostatok.
„Určite jej je dosť. Treba sa len vedieť poobzerať a snažiť sa. Nepýtajte sa, či je dosť možností, lebo tie sú. Pýtajte sa, či ste vy pre to urobili všetko, čo sa dalo.“
„Máte viac iskry v očiach“
Keďže riaditeľ pôsobil roky aj v USA, vedel porovnať silné stránky slovenských a amerických študentov.
„V USA sa každý vie odprezentovať. Ale zas vy máte viac dravosti a iskry v očiach.“
Odborníci z personálnej agentúry Trenkwalder neskôr vysvetlili, ako si správne napísať životopis a kde si hľadať prácu. Okrem agentúr vyzdvihli hľadanie prostredníctvom známych a webových stránok vysnívaných firiem.
„Zaujala ma časť o tom, aká dôležitá je príprava na pohovor. Čo všetko musím o firme vedieť. Predtým som si to tak neuvedomoval,“ hovorí strojár Marek.
„Dobre, že povedali, ako si mám upraviť profil na Facebooku a na Googli,“ dopĺňa ho ekologička Miroslava.
Za budúce trendy v oblasti prijímania nových zamestnancov označili odborníci napríklad videoživotopisy alebo pohovory cez skype.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári