Ťažké srdce na košických mestských policajtov (MsP) má taxikár Ľubomír Korijkov. Klienti, ktorí sa ponáhľali na letisko ho privolali na Kováčsku ulicu. Keďže nemal kde zaparkovať, na chvíľu zastal na časti miesta vyhradeného pre invalidov. Tvrdí, že tam vzápätí „nabehlo“ až päť áut MsP. Akoby bol nejaký zločinec.
KOŠICE. Všetko sa to odohralo pred právnickou fakultou, taxikár uviedol, že zastavil auto presne pred dopravnou značkou zákaz zastavenia a státia na ľavej strane v smere jazdy.
„Bol som si vedomý, že tam parkovať nemôžem, zastavil som vozidlo len v polovici vyznačeného priestoru tak, aby som neprekážal prechádzajúcim vozidlám na ulici, ale len na nevyhnutný čas naloženia batožín a nástup zákazníkov,“ tvrdí Ľubomír.
„Zdôrazňujem, že motor môjho vozidla ani svetlá vypnuté neboli. V momente, keď som sa už chystal odísť z miesta so zákazníkmi, zastavila ma hliadka mestskej polície a požiadala občiansky preukaz s otázkou, či som si vedomý, že som sa dopustil dopravného priestupku, že na danom mieste nesmiem parkovať a či som ochotný zaplatiť pokutu na mieste. Povedal som, že si nie som vedomý priestupku. Oznámili mi, že mám zaplatiť pokutu, a že kým ma mestský policajt nevyrieši, nikam s vozidlom neodídem. Nakoľko sa zákazníci – dvaja cudzinci a Slovák – ponáhľali na letisko, poprosili mestského policajta, nech mi ten priestupok odpustí. Policajt bol neoblomný, a tak ma zákazníci poprosili o zavolanie iného taxíka. Kým sme čakali, cestujúci ešte párkrát prosili policajta, aby nás pustil. Vtedy rýchlo prišlo ďalších 4-5 áut mestskej polície. Mal som pocit, že som spáchal nejaký veľký zločin. “
Pokuta od 60 do 300 eur
Rozhorčený taxikár sa dožadoval príchodu dopravnej polície, ktorú nakoniec jeden z mestských privolal.
„Dopravní policajti sa zachovali veľmi korektne, vysvetlili mi, že mestská polícia spísala protokol a ja sa v ňom môžem písomne vyjadriť. Odmietol som. Nakoniec mi mestský policajt začal vysvetľovať, že na parkovacom mieste pre invalidov sa nesmie zastaviť ani stáť, vraj tak bol nedávno pozmenený zákon. Ak je to tak, som si vedomý priestupku a zodpoviem sa zaň. Ale myslím si, že zákon neukladá povinnosť ma ihneď pokutovať, dá sa to riešiť aj pohovorom a nemuselo to vyzerať, že chytili v centre mesta najväčšieho zločinca v Košiciach,“ dodal Korijkov.
Náčelník MsP Juraj Bukuš v súvislosti s incidentom uviedol: “Zákon o cestnej premávke definuje tento priestupok ako porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom a v zmysle zákona o priestupkoch možno zaň uložiť pokutu od 60 až 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov. Daný priestupok nie je možné riešiť napomenutím.“
Podľa jeho slov každý, kto nie je spokojný s prácou mestských policajtov, môže podať sťažnosť na základe zákona o sťažnostiach priamo na MsP, alebo na Magistráte mesta Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári