KOŠICE. A keďže, ako sa vraví, láska ide cez žalúdok, je asi ťažké rozhodnúť, ktorý výkon (na asfalte alebo za sporákom) je pre ňu väčším úspechom.
"Práve ste to vystihli, zavolali ste mi akurát vtedy, keď mám za sebou dva dni veľkého varenia a pečenia," chichotala sa do telefónu.
"Pre svojho priateľa, ktorý odchádzal do Brna do školy, a jeho otca, ktorý sa chystal do kúpeľov. A musím sa popýšiť, že ma veľmi chválili. Dokonca až tak, že mám od nich momentálne zákaz vstupu do kuchyne. Navarila a napiekla som im totiž tak dobre a toľko, že sa to vraj nedá zvládnuť. Do kuchyne ma v najbližšom období nepustia, lebo sa nemôžu toľko prejedať."
Ale či sa dá odmietnuť kurací rezeň so syrovou omáčkou a cestovinami, rezeň na prírodný spôsob, alebo klasický šnicel s opekanými zemiačikmi, a za tým jablková a tvarohová štrúdľa, keď sú pripravované s toľkou láskou?
"Po tej stránke som už teoreticky pripravená, súca na vydaj," smeje sa slovenská olympionička. "Oni sú navyše veľmi vďační stravníci, lebo nie sú v jedle vyberaví. Ale mali čo robiť, aby to všetko skonzumovali, i keď väčšiu časť dostali zabalenú na cestu."
Katku varenie baví. Keď má naň čas. "Veľa som odpozorovala od svojej mamky, už ako dieťa. Aj teraz jej ešte volám domov, do Trebišova, čo a ako, keď si neviem s niečím poradiť. Žiadne recepty, radšej dám na jej skúsenosti, keď sa chcem pustiť do nejakého koláča či bábovky. A keď sa mi niečo na prvý pokus nevydarí, nič sa nedeje, druhýkrát sa mi to podarí. Lievance či palacinky, žiaden problém, ale zatiaľ ich ešte neprehadzujem, až taká zručná v tom zas nie som."
Či sa to, čo navarila alebo upiekla, vydarilo, sama zväčša posúdiť nemôže. "Lebo iba málokedy zjem to, čo navarím. Mojou stravou je zelenina, ovocie, cestoviny, teda v podstate to, čo ani netreba variť, čo je potrebné pre športovcov. Zvykla som si aj na špenát, lebo mi ho nestihol nikto znechutiť, ako dieťa som ho totiž vôbec nepoznala."
Dodržiavať jedálniček športovca môže byť niekedy problém, trebárs keď vám dajú pod nos čerstvé zabíjačkové špeciality.
"V detstve som bola na zabíjačkách veľmi často, a nejaké dobroty som vždy ochutnala. Zjem ich aj teraz, ale sú veci, ktoré vôbec nemusím, ako údeniny či nejaké vnútornosti z tých zvieratiek, na to nemám žalúdok."
Hnetený zákusok
Suroviny: 40 dag hladkej múky, môže byť aj 20 dag polohrubá a 20 dag hladká, 200 g kryštálového cukru, 1 palmarin, 1 vajíčko, 1 prášok do pečiva. Plnka: môže byť podľa chuti a nápadov, napríklad klasické nastrúhané jablká posypané škoricou, prípadne škoricovým cukrom. Druhou alternatívou náplne zákusku je tvaroh so žĺtkom, vanilkovým cukrom a hrozienkami (2 x 400 g tvarohu, 2 žĺtka, 1-2 vanilkové cukry, 100 g hrozienok).
Postup: Múku, cukor, palmarin, vajíčko a prášok do pečiva si dáme do väčšej misky, všetko spolu zmiešame, vytvorí sa nám cesto, ktoré rozdelíme na dve rovnako veľké polovice. Pripravíme si vymastený a múkou posypaný plech, podľa jeho veľkosti vytvarujeme polovicu pripraveného cesta do tvaru obdĺžnika. Cesto rozvaľkáme, položíme na plech a potrieme plnkou (rovnomerne ju rozotrieme). Z druhej polovice cesta vytvoríme rovnako veľký obdĺžnik a opatrne ho položíme na povrch plnky. Pri teplote cca 180 stupňov pečieme 20-25 minút, kým cesto nebude naberať zlatistú farbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári