Má za úlohu byť 24 hodín denne pripravená na výjazd k odchytu nebezpečného, chorého či jednoducho bezradného zatúlaného zvieraťa.
KOŠICE. „Veterinárnu asanačnú službu (VAS) vykonáva mesto Košice na celom území mesta pomocou zmluvného partnera od roku 2005," hovorí Martin Klik z referátu pre styk s verejnosťou a médiami Magistrátu mesta Košice.
„Zmluvný partner ako poskytovateľ VAS je vyberaný výberovým konaním podľa zákona o verejnom obstarávaní. Mesto za vykonávanie VAS platí paušálny poplatok 7 300 eur za mesiac. Táto suma je zahrnutá do rozpočtu mesta."
Zatiaľ posledné výberové konanie bolo v apríli pred rokom a firma Veterina s.r.o. MVDr. Martina Kráľa bola jediným záujemcom. „Pracujeme pre mesto asi štyri roky," hovorí M. Kráľ.
„Máme na starosti odchyt túlavých a zber uhynutých zvierat v meste. Vlani sme odchytili 335 zvierat (pes, mačka, ovca, kôň, korytnačka, jazvec). Spolu 286 psov sme za pomoci dobrovoľníkov umiestnili do náhradného domova. Počet bol podobný aj predminulý rok. Nemá ani stúpajúcu, ani klesajúcu tendenciu. Pohybuje sa zhruba na rovnakej úrovni."
Zatúlané psy, ktoré odchytia, dajú do karantény. Zdochliny pozbierajú a zavolajú kafilériu zo Žiliny, keďže tá je najbližšie.
"V poslednom čase sme však boli privolaní najmä k zberu vnútorností, kostí a kože hospodárskych zvierat, hlavne z hospodárskeho družstva (HD). Posledný prípad bol pri malej stanici. Bolo tam cca 50 kg vnútorností. Nezisťujeme páchateľov takýchto veci, robí to polícia."
Hlásenia o zvieratách dostáva VAS rôznymi spôsobmi. Na základe telefonátov od mestskej polície, mesta, mestských častí a občanov. Najčastejším druhom výjazdov sú práve spomínané odchyty túlavých psov.
Niektoré sa nechajú chytiť do rúk, ale väčšina nie. Závisí to aj od veľkosti psa. Malých, ktoré neutekajú, rýchlo dokážu chytiť do klietky. Ak však ide o väčšieho psa, často ho musia najprv uspať. To robia špeciálnou "fúkačkou", do ktorej nasadia injekciu s anestetikom.
Množstvo tejto látky určia podľa odhadovanej hmotnosti psa. Po tom, čo psa uspia, prenesú ho do karantény, kde ho po prebudení podrobia zdravotnej prehliadke.
O nájdené psy sa VAS stará sedem dní. To znamená, že ich kŕmia a pokiaľ sú choré, aj liečia. Potom sa im snaží M. Kráľ nájsť nových majiteľov. Zároveň sa po odchytení skontroluje, či nemá čip, tetovanie, známku od miestneho úradu alebo známku od veterinára.
Práca VAS však nie je iba o bežných zvieratách - psoch či mačkách. V posledných rokoch je dovolené u nás chovať takmer čokoľvek. A to „čokoľvek" má takisto nohy či krídla, prípadne si nájde iný spôsob, ako majiteľovi ubzikne.
Aj preto je asanačná služba zriedka privolaná napríklad aj k odchytom hadov. Na Hlavnej zasahovali pri takýchto „hadích útekoch" niekoľkokrát. Odchytili napríklad užovku vo fontáne za divadlom. V
o väčšine prípadov ide o nejedovaté hady. Bežného občana, nemilovníka plazov, však vystraší čokoľvek, čo sa plazí. Práve preto sa stretli aj s kurióznym prípadom. Boli privolaní k hadovi, z ktorého sa vykľula gumená hračka.
Občan ho však videl v tme a hračka vyzerala veľmi dôveryhodne. Dramatickejší zážitok mali občania jedného paneláka, kde majiteľovi ušiel takmer dvojmetrový škrtič. Našli ho v pivničných priestoroch vyhrievať sa na potrubí.
V prípade, že na ulici či niekde inde uvidíte mŕtve zviera či zatúlaného psa, prípadne sa zatúlal váš, môžete zavolať na telefónne číslo asanačky 0903 350 372.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári