Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Jasečko hrá, kým telo vládze a srdce chce

V čase, keď vrcholia boje o majstrovský titul v slovenskej hokejovej extralige a Košičania sa usilujú o ďalší domáci primát, fanúšikovi nevdojak prebleskne mysľou aj kus histórie.

Vždy sa vyznačoval nekompromisnosťou v súbojoch.Vždy sa vyznačoval nekompromisnosťou v súbojoch. (Zdroj: tasr)

KOŠICE. Spomienky na obdobia, keď východniari boli suverénmi medzi domácou elitou a písali zlatú históriu v 90. rokoch.

Vtedy sa sformovala naozaj silná družina a miesto v nej mali mnohí známi borci. Niektorí sú stále v spojení s košickým hokejom, iní sa vytratili z mesta aj zo Slovenska, ale na to, čo prežili, nikdy nezabudnú. Hoci sú aj dosť vzdialení a roztrúsení kade-tade.

Novodobý nomád Jasečko

To je i prípad Stanislava Jasečka. Robustný bek známy svojím príslovečným humorom a opradený množstvom historiek prebrázdil s hokejkou celý svet.

Skryť Vypnúť reklamu

Je ako novodobý nomád, ktorý akoby neuznával, že treba zapustiť korene na jednom mieste. Momentálne žije v Českých Budějoviciach, kam sa priženil, ale to neznamená, že sa zdržiava blízko svojho rodinného hniezda.

Naopak, stále cestuje krížom-krážom po Európe. Načas sa síce "pristavil" v extralige, keď sa vrátil do popradského celku, ale v tejto sezóne oproboval až dva kluby a navyše v rôznych krajinách.

Najprv si to zamieril do Talianska a spolu s ďalším Exkošičanom Šechným naháňal puk na druholigovom ľade vo farbách EV Bolzen 84. Avšak keď zistil, že sezóna bude prikrátka vzhľadom na nedostatočné ambície, pobral sa inde.

"Taliansky hokej neradno podceňovať, lebo sa na jeho scéne objavujú stále mnohí legionári nielen z Kanady, ale i zo Škandinávie. Takže úroveň súťaží prudko stúpa. Lenže mojou ambíciou bolo vždy hrať v celkoch, ktoré to mierili najvyššie. Aj z toho dôvodu som sa rozhodol na záver sezóny vyskúšať si pôsobenie v Dánsku a hral som za klub Frederikshavn White Hawks. Niektorí síce majú predsudky, že dánsky hokej je niečo menej než slovenský, ale nie je to tak. V tejto krajine robia obrovské výkonnostné skoky a ak sa nespamätáme, tak o pár rokov si Dáni budú hovoriť: ´Čo tí Slováci chcú?´ V kluboch tam panujú solídne podmienky, náročnosť, dôraz je kladený na kvalitu tréningov, prípravy a výberu hráčov. Všetko je to tam profesionálne. Len škoda, že som stačil odohrať iba pár zápasov, keďže v play-off sme vypadli hneď na začiatku. I tak to ale bola cenná skúsenosť," konštatoval obranca, ktorý sa nemieni vzdať svojho kočovného života.

Naznačil, že na budúcu sezónu má dohodnutý kontrakt znovu v Taliansku a znovu v Bolzene.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ešte sa nemienim stať dôchodcom. Pokiaľ ma to baví, telo vládze a srdce chce, tak chcem hrať hokej," konštatoval pri otázke, dokedy sa bude plahočiť po ľadovom zrkadle.

Devízou sú skúsenosti

Má 39 rokov, čo nie je tak málo, ale ani nie tak veľa, aby sa cítil ako prebytočný, starý a nepotrebný.

Skúseností má naozaj toľko, čo málokto a výhodou je, že vo svojej kariére oproboval rôzne súťaže a konfrontoval svoj talent s hernými štýlmi v Európe. Či už v Škandinávii, Rusku alebo aj v zámorí.

Jeho hráčska kartička je naozaj husto popísaná. Ako odchovanec Spišskej Novej Vsi začínal na vrcholnej scéne najprv v Poprade vo federálnej lige, potom ho zlanárili do Košíc, keďže neunikol pozornosti odborníkov, ktorí v dobre stavanom a útočne ladenom bekovi videli príhodný zdroj do zadných radov.

Skryť Vypnúť reklamu

V Košiciach sa počas dvoch rokov umocnených dvoma titulmi majstra Slovenska poriadne herne naštartoval a povedal si, že sa pokúsi preraziť za veľkou mlákou.

Lenže nemal také šťastie ako iní a skončil "iba" v nižšej súťaži IHL v tíme (Grand Rapids Griffins)."Tam to bola tvrdá škola života i hokeja, lebo som si musel zvykať na otĺkanie, hrubosť, silový spôsob, pričom mne vždy viac vyhovovala kombinačná a technicky vycibrená hra."

Vrátil sa domov a znovu sa ocitol v košických farbách. Odkrútil si tu ešte dve sezóny a znovu bol členom majstrovského kolektívu. Potom ale začal znovu poškuľovať po cudzine.

Dostal sa do Č. Budějovíc, neskôr prešiel do Fínska (Ässät Pori), pričom v tej istej sezóne posilnil švédsky HV71 Jönköping, ale už v nasledujúcom ročníku bol hráčom ruského klubu Nižnekamsk.

"Tam to bolo také čudné, ešte vtedy vládli iné zvyklosti, pomery a osvojiť si pravidlá, ktoré tam panovali, nebolo jednouché. Z toho dôvodu som sa po dvanástich zápasoch zbalil, vrátil sa domov a zase som za hral za České Budějovice."

Všetko bolo ale uňho dočasné a tak pred 8 rokmi sa znezrady objavil na súpiske extraligového Zvolena.

Odtiaľ putoval do Vítkovíc a neskôr podpísal kontrakt s Plzňou, odkiaľ putoval do nemeckého Duisburgu.

V extralige bol naposledy ešte vlani zase hráčom Popradu, ale podľa všetkého to bola jeho labutia pieseň v našej najvyššej súťaži.

"Nič neľutujem, hoci niektoré veci by sa mohli vyvíjať lepšie, keby som niečo urobil inak. Ale tak to malo asi byť," riekol večný optimista, ktorý na prvý pohľad pôsobí bezstarostne, neustále v pohode.

I jeho ale škreli daktoré záležitosti s nevydareným angažmánom či nevyplatenými alebo meškajúcimi peniazmi.

"Viac však bolo tých krásnych chvíľ, pekných momentov, ktoré som si v spomienkach uchoval. Je na čo spomínať, keď to raz definitívne zabalím," pousmial sa.

Päť rokov v Košiciach

Od roku 1994 do roku 1999 bol s ročnou americkou prestávkou spojený ako pupočnou šnúrou s košickým hokejom.

"Hneď prvá sezóna v novom prostredí dopadla výborne, vo finále sme si poradili s Trenčínom a získali sme primát. Tomu sa povie štart ako hrom," obzrel sa za svojou debutovou sezónu v košickom drese S. Jasečko.

O rok sa to podarilo zopakovať v súperení znovu s vojakmi. Prišiel do kontaktu s takými hráčmi ako Dragan, Varholík, M. Segľa, Vorobel, Sedlák, Ihnačák, Plavucha, Ilavský, R. Pucher, bratia Zůbekovci, Šechný, Vaic, Veselovský, Bicek, Rybovič, Bartánus.

"Mal som možnosť zahrať si i na medzinárodnom klubovom ľade a to boli ďalšie cenné skúsenosti. Každá takáto konfrontácia so špičkovými európskymi klubmi hráčovi pomáha pri jeho sebavedomí i výkonnostnom raste."

Po návrate z Ameriky zavŕšil svoje košické ťaženie v roku 1999 zlatým hetrikom. Za známych okolností, keď pomoc VSŽ stagnovala, no predsa naši ukázali niečo viac než len hokejový kumšt.

"Myslím si, že pokiaľ funguje tímová chémia a mužstvo chce, tak neexistujú prekážky, ktoré by sa nedali prekonať. Bol to naozaj zvláštny ročník, no zakončený nádherným triumfom. To bola paráda, ktorú málokto čakal. Hrali sme so srdcom, hoci peniaze pokrivkávali. Chceli sme dokázať, že to vieme a okrem toho mienili sme sa ukázať pred lanármi, aby bol o nás záujem," povedal S. Jasečko.

Oproti predošlým dvom prvým miestam teraz mal v šatni i nových spoluhráčov - napríklad Kledrowetza, Petra Puchera, Topoliho, Libu, Kmiťa, Babku, Šimonoviča, Nádašdiho.

"Teraz už niet nikoho v kádri, kto so mnou hral, posledný bol tuším Ďuri Kledrowetz. Aj hala je iná, než v ktorej som ja hral. I dresy a aj ostatné veci, no predsa mám vrúcny vzťah k tomuto klubu. Veľa vecí som sa tu naučil a to, že som dostal možnosť v iných kvalitných tímoch, bola aj zásluha Košičanov."

Jasečko sa domnieva, že i v ostatných rokoch suverenita našich je podmienená hlavne pevným zázemím a starostlivosťou o chod klubu. Kvalitní hráči chcú prísť, lebo stabilita pomerov je zárukou napredovania a okrem toho treba vidieť aj možnosť herného napredovania a neskôr získania zaujímavej zmluvy i inde.

Inak, veľa nechýbalo, aby S. Jasečko tretí raz vstúpil do tej istej rieky, no nevyšlo to. "Čo už, to sa nedá zmeniť. Nestalo sa." V kariére prešiel rukami mnohých trénerov. Ktorí mu najviac dali? "Na prvom mieste by som spomenul Jána Faitha, ktorý ma cepoval ešte pri začiatkoch, ale veľmi mi pomohol i Ján Šterbák, ktorý ma dotiahol zo Spiša do Košíc a aj Ján Selvek." Stano priznal, že v šatni bola stále kopa zábavy, furt niekto niečo vymýšľal, aby pobavil kolektív. Tak sa utužovali vzťahy. "Niektorí, čo sme neboli z Košíc, sme bývali v hoteli a i preto sme vytvorili výbornú partiu."

Pravdaže, prirodzenou ambíciou každého hráča je byť reprezentantom. Z košického celku sa to podarilo viacerým. I jemu.

"Nikdy som netušil, že si raz zahrám vedno so známymi menami a budem súperom skutočných svetových es. Za všetkých treba spomenúť Gretzkého či Lemieuxa," priznal hráč, ktorý v štátnych farbách odohral 128 meraní síl.

Bol i na olympiáde v Nagane, kde to však nedopadlo slávne, ale na druhej strane okúsil aj strieborný ošiaľ na MS v Petrohrade 2000.

"Patril som síce do mužstva, ale nejako extra si nerobím zásluhy ako tí, čo boli ťahúňmi. Viem, že môj zástoj bol obmedzený. No i tak som hrdý na to, čo sme dosiahli a rovnako na postup do elitnej kategórie majstrovstiev sveta, keď sme vyhrali C-kategóriu v Spišskej Novej Vsi a Poprade a potom v Bratislave sme sa ako víťaz B-kategórie prebojovali medzi svetovú elitu. Vo Viedni to bola naša premiéra a som rád, že som mohol byť pri tom," dodal Stanislav Jasečko.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 5. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 6. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 7. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 9. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 003
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 411
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 213
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 561
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 385
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 9 161
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 9 103
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 871
 9. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 684
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 8 399
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košičania chcú zvrátiť koniec legendárnej kaviarne

O intervenciu žiadajú primátora, maďarského veľvyslanca i ministra.

Medzi prominentných návštevníkov kaviarne patril aj Václav Havel s manželkou.

Získali dotáciu, stavať nemôžu. Už takmer dva roky ich kontrolujú

Kraj ukazuje na štát, ten na kraj a obec stále čaká.

Škôlka v Markušovciach je plná. Obec chce stavať novú. Ešte nezačali.
Ceny bytov počas korony na východnom Slovensku nijako výrazne neklesli.

Okres Bardejov štvrtý raz. Ortuťová išla z 5 percent na 0, Malcov z 10 na 1

Starosta Zborova: Kým vláda nedá peniaze, u nás už testovanie nebude.

Testovanie v Zborove.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Richard Sulík
Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.

Tomáš Prokopčák.
Tibora Gašpara poslal súd do väzby.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop