Košice sa pritom dejiskom takého podujatia stali v novodobej histórii Slovenska prvýkrát.
KOŠICE. „V Kysaku fyzici preukázali, ako vedia aplikovať svoje vedomosti v teoretických problémoch. Na Prírodovedeckej fakulte sa zase konala experimentálna časť súťaže, kde v mimoriadne atraktívnom experimente s kvapalným dusíkom preukázali svoje experimentálne zručnosti,“ povedal Jozef Hanč z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
V súťaži zvíťazil Patrik Švančara z Trenčína, na 2. mieste skončili Jakub Šafin z Michaloviec a Andrej Vlček z Liptovského Mikuláša. Cenu organizátorov pre najlepšiu účastníčku súťaže si prevzala Klára Ficková z košického Gymnázia na Poštovej.
Postup do Estónska
Na 6. mieste skončil Patrik Turzák, tiež z Gymnázia na Poštovej. „Aj keď teória a experimenty boli náročné, v prvom rade boli zaujímavé. So 6. miestom som spokojný a určite by som sa fyzike chcel venovať aj po strednej škole.“
Dostal sa do prvej desiatky, ktorá sa chystá na sústredenie. „Tam z nich vyberieme päť najlepších, ktorí pôjdu v júli na medzinárodnú olympiádu do estónskeho Tallinu. Slovensko budú reprezentovať medzi viac ako 85 krajinami. Minulý rok sme obsadili tretiu priečku v rámci krajín EU. Niekoľko rokov porážame napríklad aj Čechov,“ uviedol Hanč.
Olympiáda nebola len o súťažení. Mladé talenty čakali aj potulky mestom, návšteva Slovenského technického múzea či vedecko-populárne prednášky. Ich témami boli X-ray Free Electron Laser (XFEL) a výskum extra solárnych planét.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári