KOŠICE. Rezort zdravotníctva s ministerstvom financií prisľúbil, že uvoľní 50-miliónovú rezervu na platy sestier. Do systému ju chce dostať cez zvýšené zdravotné odvody za poistencov štátu.
Nemocnice i ambulantní lekári od platnosti nového zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek argumentovali, že nemajú z čoho platy zvyšovať. Rezerva má pomôcť riešiť situáciu do konca roka.
Niektoré ambulantné sestry tvrdili, že ich lekári tlačili do polovičných úväzkov. Polovicu pracovného času mali pracovať ako zdravotníčky, ďalšiu ako administratívne pracovníčky.
Korzár má k dispozícii list adresovaný Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek od zdravotnej sestry z Košíc s približne 25-ročnou praxou. Súkromná lekárka, u ktorej pracovala, jej koncom marca najprv ponúkla prácu ošetrovateľky alebo polovičný úväzok.
Potom ju chcela zamestnať ako recepčnú. Keďže sestra odmietla, prepustila ju z organizačných dôvodov. Od prvého apríla, keď začal platiť zákon o nových mzdách zdravotných sestier, je tak Košičanka nezamestnaná.
Situácia v nemocniciach
Vyššie mzdy budú Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura stáť asi 200-tisíc eur, Detskú fakultnú nemocnicu približne 62– tisíc eur.
Mzdy sestier bude Univerzitná aktuálne porovnávať s takzvaným minimálnym mzdovým nárokom, ktorý zohľadňuje vzdelanie a dĺžku praxe sestier.
„Pokiaľ bude dohodnutá mzda nižšia, budeme to riešiť formou doplatku,“ vysvetľuje hovorkyňa Jaroslava Oravcová.
Riaditeľka detskej nemocnice Ingrid Urbančíková hovorí, že musia dodržať zákon.
„Nebudeme robiť žiadne zmeny pracovnej náplne zdravotných sestier ani znižovať úväzky.“
Potvrdzuje, že ani jedna zo zdravotných poisťovní neavizuje v tomto období zvyšovanie platieb pre nemocnice. „Na vyššie platy lekárov a sestier budeme musieť hľadať finančné prostriedky v zdrojoch, ktoré máme.“
Zdroje od poisťovní
Vyššie platy zdravotníckych pracovníkov zaťažia hospodárenie nemocníc.
„Neočakávame zvýšenie zdrojov zo strany zdravotných poisťovní v tomto období, a riešením zníženia ekonomického dopadu nie je ani prepúšťanie zdravotníckych pracovníkov, pretože naším cieľom je optimálny počet zdravotníckeho personálu,“ uvádza Oravcová.
V marci avizoval Juraj Vančík, riaditeľ 1. súkromnej nemocnice Košice- Šaca, že náklady na vyššie mzdy dokáže riešiť, ale doplatia na to investície na rekonštrukcie a technické vybavenie zdravotníckeho zariadenia. S lepším finančným ohodnotením sestier súhlasí, ale nepovažuje za správne merať výšku ich platu podľa počtu odpracovaných rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári