V košickom Štátnom divadle si pre svojich fanúšikov pripravila tak, ako sľubovala, ozajstný audiovizuálny zážitok, ktorý by pred Vianocami mal vyjsť zvečnený aj na DVD.
KOŠICE. Spevák Rasťo Kopina, gitarista Róbert Kopina, basgitarista Pavol Jakab a bubeník Peter Gufrovič zahrali vo vypredanom Štátnom divadle, v ktorom sa tiesnilo asi 500 divákov, prierez svojej tvorby za ostatných 15 rokov.
Medzi 19 skladbami nechýbali ani hitovky ako Nestrieľajte do labutí, Slová už nevravia nič, Pod lampou, Steny alebo aj nateraz posledný singel Bdiem či spím z minulého roka.
Ozajstnou chuťovkou bola coververzia elánovskej skladby Zvláštny smútok víťazov, ktorú si s kapelou Nocadeň zahral a zaspieval aj jej autor Vašo Patejdl.
„Je to krásna skladba, ktorá sa často nehráva. Chceli sme urobiť radosť nám, fanúšikom ako aj Vašovi. Vôbec sme ho nemuseli presviedčať, aby sem prišiel. A potom po koncerte spolu s ním ideme ku Smradľavej mačke osláviť aj naše narodeniny,“ skonštatoval Rasťo Kopina.
Po 15 rokoch sa boja len akné
Pätnásť rokov a navyše v nezmenenej zostave je takisto príjemným dôvodom na oslavu. To pripustil aj líder kapely, ktorý za ten čas preskákal mnoho nielen v hudobnom, ale aj osobnom živote.
„Nocadeň je vo veku, keď ľudia dostávajú občiansky preukaz. Dúfam, že nebudeme mať akné, toho sa najviac obávame... Keď si to porovnám, máme viac skúseností a vieme lepšie pracovať s emóciami. Tie nás predtým dokázali príliš strhnúť, čo bolo skôr na škodu, no teraz sme už vo veku, keď človek dozrieva. Možno teraz si vieme všetko ešte lepšie užiť. Dobré veci nebudeme meniť, chceme dvíhať štandardy. A zdravo provokovať napr. aj ďalšie kapely aj tým, aké máme kvalitné koncerty.“
Tridsaťpäťročný Rasťo po búrlivom rozchode s poľskou priateľkou a matkou svojej dcéry našiel svoje šťastie s tmavovláskou Dianou.
„Mám pestrý životný osud. Moja aktuálna priateľka je pre mňa milou inšpiráciou, no nechcel by som o nej veľmi hovoriť. Je východniarka, nazývam ju rôznymi menami, v niektorej z ďalších pesničiek to možno prezradím.“
Bude aj koncert s Katkou Knechtovou?
Nocadeň tento rok na rozdiel od minulého roka neuvidíme cez prázdniny na letných festivaloch. Skôr sa budú špecializovať na vlastné koncerty a chcú aj nahrávať nový album.
Dovtedy si ich tvorbu pri troche šťastia budeme môcť vypočuť len v Slovenskom rozhlase alebo Rádiu Hey. Do tých iných majú väčšinou dvere zatvorené.
„Žiaľ, nehodíme sa do formátu rádií. To sú veci, ktoré neovplyvníme. Na druhej strane v Poľsku objavili a dlhé roky majú radi našu hudbu a občas ju hrajú aj v miestnych rádiách. Poliaci ocenili najmä súzvuk hudby s textom a ani sa nezamýšľali, či im spievame v poľštine, v ktorej sme vydali dva single alebo v slovenčine.“
Rasťo Kopina nevylučuje, že sa môžu objaviť na spoločnom pódiu aj s Katkou Knechtovou, s ktorou už dlhšie spolupracuje a bol aj spoluautorom jej obrovského hitu Za tebou.
„Aj na jej nový album som napísal štyri veci. Hudobne sme si veľmi blízki. Niekde v podvedomí máme úvahu o tom, žeby sme mali spoločný koncert. Tak sa necháme prekvapiť,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári