Vôňu z vyprážania rezňov poznáme a ich chuť tiež.
KOŠICE. Aj keď čo to sme sa už naučili triediť v domácnostiach, ešte stále sme nedospeli do štádia, kedy by sme separovali všetko, čo sa dá.
Olej z vyprážania najčastejšie končí v dreze. Ďalej sa nestaráme. Zákon o odpadoch však myslí aj na to. Zakazuje všetkým subjektom vypúšťať olej do kanalizácie, povrchových aj podzemných vôd.
Jeden deciliter oleja dokáže totiž znečistiť až niekoľko tisíc litrov vody. Preto by sa mal nosiť do zberných dvorov.
Zvyšuje náklady na likvidáciu odpadových vôd
Keďže vylievame do verejnej kanalizácie všetko, mali by sme vedieť, že sa tým zvyšuje aj stočné. Zvyšuje to totiž náklady na likvidáciu odpadových vôd.
Prepálený olej a tuky upchávajú a poškodzujú potrubia. V čistiarňach odpadových vôd sú síce zachytávače ropných látok a tukov, ale dosť veľkým problémom je ich likvidácia.
Nie je to čistý tuk, ale s rôznymi nečistotami. Preto ho vodárne zbierajú mechanicky, čo je pre nich odpad a proces čistenia sa predražuje.
Prevádzkovatelia reštaurácií a stravovacích zariadení musia byť vybavení lapačmi tuku a zbernými nádobami. To hygienici veľmi prísne sledujú a v prípade obchádzania povinnosti vyplývajúcej zo zákona sú mastné aj pokuty.
Problémy sa týkajú viac domácností, kde nikto nesleduje, koľko rezňov kto zjedol a koľko prepáleného oleja skončilo v kanalizácii.
Kontajnery na troch miestach
Na kontajneroviskách sa nádoby na zber oleja nenachádzajú, ale neznamená to, že by sme sa ho mali zbavovať zaužívaným spôsobom - spláchnutím do odpadu.
Spoločnosť KOSIT, a. s., ktorá sa stará o čistotu v meste, nákladanie a likvidáciu odpadu dáva možnosť občanom odovzdať takéto odpady v troch zberných dvoroch - Pri bitúnku 11, Jesenského 4 a Popradskej ulici.
"Následne sa sústreďujú tieto odpady v stredisku triedenia odpadov a odvážajú sa k spracovateľom. Na väčšie objemy od firiem funguje systém zvozu a skladovania. Aj tie končia u spracovateľov. V prípade, že sú nevyhovujúcej kvality a nie je možný ich výkup, sú energeticky zhodnotené v spaľovni odpadov. Takýmto nakladaním s odpadom sa snažíme naplniť kritériá integrovaného systémmu, ktorý aktívne riadi toky odpadov k činnostiam a zariadeniam, ktoré uprednostňujú materiálové a energetické zhodnotenie odpadu pred zneškodňovaním napríklad na skládkach," vyjadril sa hovorca spoločnosti KOSIT Roland Bánhegyi.
Služba zberu sa pre občanov poskytuje zdarma, ale využíva ju iba veľmi nízke percento ľudí. Prečo? Chýba predovšetkým vzťah k životnému prostrediu.
Za pohodlie a vylievanie minerálnych a rastlinných olejov si ale tiež zvyšujeme výdavky za vodu. Všetci môžeme prispieť k odľahčeniu prírody od nestráviteľných komodít.
Stačí, keď z panvice zlejeme olej napríklad do PET fľaše a keď sa naplní, odnesieme ju do zberného dvora. Odtiaľ putuje k spracovateľom a ďalej sa využíva na rôzne ekologické účely.
V zahraničí je recyklácia kuchynského oleja úplne bežná. Napríklad v Rakúsku sa denne z domácností zozbiera niekoľko ton.
Je to cenná priemyselná surovina, ktorá sa využíva v potravinárskom priemysle, doprave, energetike, lesníctve, vyrába sa z nej napríklad aj biozložka do motorovej nafty. Z jedného litra oleja sa jej dá vyrobiť 9 deci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári