KOŠICE. Zbor väzenskej a justičnej stráže zaviedol v Košiciach pri predvádzaní niektorých väzňov na súdy doteraz málo vídané opatrenie.
Okrem nasadenia pút na ruky príslušníci väzňom spútavajú aj nohy a takto spojené páry končatín prepoja reťazou.
Takzvané spútavacie retiazky dovoľuje zákon o zbore väzenskej a justičnej stráže. Ústav na výkon väzby a trestu v Košiciach ich využíva posledné týždne najmä pri osobách z podsvetia.
Pred časom takto stráž viedla na súd bývalého legionára Jána Tatiča, obžalovaného zo zastrelenia dílera drog, podpaľačstva a ďalších skutkov, ako aj Róberta Ficu, ktorý si odpykáva trest za to, že ako člen kolárikovského gangu mačetou dosekal muža z konkurenčnej skupiny.
Rozhodujú sa individuálne
Zákon dovoľuje spútavanie nôh, ak obvinený alebo odsúdený pri predvádzaní kladie odpor, správa sa násilne, vyhráža sa samovraždou, alebo existuje obava, že sa pokúsi o útek.
Ministerstvo spravodlivosti, v ktorého pôsobnosti je väzenský zbor, nespresnilo, ktorý z dôvodov je daný u Tatiča a Ficu.
„Tento zákonný donucovací prostriedok sa využíva v menšej miere ako putá, z tohto dôvodu sa môže jeho použite javiť ako neobvyklé. Jeho použitie nie je žiadnym plošným opatrením, ale spočíva v individuálnom posúdení dôvodov u každého eskortovaného alebo predvádzaného zvlášť,“ odpovedal hovorca rezortu Peter Bubla.
Podľa neho oprávnený príslušník zboru pri rozhodovaní, či väzňovi dajú na nohy retiazky, prihliada na závažnosť jeho trestnej činnosti, fyzickú zdatnosť, nebezpečnosť a správanie.
Tatič sa nechcel predviesť
Podľa informácií denníka Korzár spútavanie nôh prijali niektorí väzni v košickom ústave s nevôľou. Napríklad na Tatiča sudca v jednej z jeho trestných vecí musel čakať, lebo sa odmietal zúčastniť pojednávania.
Aj keď spútavacie retiazky nie sú novým opatrením, ich použitie v Košiciach je výnimočné. Svedčia o tom štatistiky zboru, podľa ktorých k tomuto prostriedku v osemnástich slovenských väzenských zariadeniach siahli v rokoch 2007 až 2010 len deväťkrát.
Košická väznica je preplnená. Je v nej 756 ľudí
Žiadna iná väznica na Slovensku nie je obsadená tak, ako Ústav na výkon väzby a trestu v Košiciach na Floriánskej ulici. Vyplýva to z koncepcie väzenstva ministerstva spravodlivosti do roku 2020.
Podľa nej tu vo februári 2011 bolo 391 odsúdených (bez špecializovaných oddielov), pričom kapacita je 270. Zariadenie tak bolo preplnené na 145 percent
Začiatkom mája sa v ústave nachádzalo celkovo 478 odsúdených. Okrem toho tu je vo väzbe 278 obvinených
Košickú väznicu mala odľahčiť prestavba dvoch objektov väznice v Šaci a nadstavba ďalších dvoch, čím by pribudlo 405 miest v minimálnom stupni stráženia. Náklady sa odhadovali na vyše 5,2 milióna eur.
Zadanie zákazky na tieto práce ale musí generálne riaditeľstvo zboru zopakovať, lebo úspešný uchádzač nesúhlasil s cenou, ktorá vzišla z elektronickej aukcie.
Premiér Róbert Fico (SMER) nedávno povedal, že štát na nové väznice nemá peniaze. Východisko vidí v ukladaní alternatívnych trestov, teda domácom väzení a povinnej práce.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári