KOŠICE. Samosprávu dlhodobo trápi znečisťovanie verejného priestranstva psím trusom. Ak ho psičkár neodstráni, porušuje tým všeobecne záväzné nariadenie. V praxi však ide o takmer nepostihnuteľný priestupok.
Pri hľadaní riešenia sa najväčšia mestská časť inšpirovala prípadom zo zahraničia. Každý registrovaný pes má vytvorený svoj DNA profil. V prípade neodstráneného exkrementu sa na základe testu a následného porovnania s centrálnym registrom psích DNA mestská polícia dopátra k nedôslednému majiteľovi štvornohého miláčika, ktorý sa pokute nevyhne.
DNA by sa odobrala každému psovi pri registrácii, čo by sa hradilo z dane za psa. Kontrolné testy by sa zasa hradili výlučne z vybraných pokút. „Je potrebné si uvedomiť, že nejde o žiadne šikanovanie zo strany samosprávy, ale o porušovanie zákona a všeobecne-záväzného nariadenia. A to musí byť postihované,“ myslí si starosta Terasy Rudolf Bauer (KDS).
Každý piaty neregistrovaný
Jeho mestská časť eviduje 2 500 psov. Počet psov, ktorí nie sú registrovaní v mestskej časti, alebo sú registrovaní mimo Košíc odhaduje na 20 percent z celkového počtu.
Technicky a finančne by bolo zavedenie nového modelu podľa Bauera reálne. „Určenie genetického profilu jedného psa stojí dnes v laboratóriu asi 40 euro, s počtom vzoriek však cena výrazne klesá. Zavedenie takého modelu v meste sa môže jednorazovo financovať z dane za psa a pri kontrole zase z pokuty, ktorú je možné udeliť za priestupok neodstránenia výkalov, ktorými pes znečistil verejné priestranstvo.“ Tento model by podľa neho vedel odhaliť aj neregistrovaných psov.
Problém by ale vznikol ak je pes, po ktorom majiteľ neodpratal výkaly, registrovaný v inej mestskej časti. „Ideálne by bolo postupné zavádzanie modelu po jednotlivých mestských častiach s prepojením evidencie v celom meste,“ reaguje Bauer.
Problém narastá
DNA testy sa zatiaľ skôr využívajú pri určovaní pôvodu psov či rodičovstva psov. „Podľa prof. Jána Salanciho však podobné modely s určitými obmenami využívajú v Českej republike, Izraeli, Taliansku, Rakúsku, Nemecku, Austrálii, Kanade a v ďalších krajinách.“
Podľa úradu na Západe ide o reálny model, konkrétnym krokom predchádza právna analýza. „Zatiaľ nemáme ukončenú analýzu, či je potrebná legislatívna zmena na celoslovenskej úrovni. Ak áno, tak jedna možnosť je doplniť DNA profil medzi údaje centrálneho registra spoločenských zvierat Slovenska, ktorý sa začal vytvárať od novembra 2011. V každom prípade by bola nutná úprava miestneho VZN o podmienkach držania psa a rozhodnutie o finančnom zabezpečení zavedenia a prevádzkovania takého modelu. Registrujeme narastajúci problém znečisťovania životného prostredia psími exkrementami, ktoré ohrozujú zdravie obyvateľov a najmä detí. Preto si myslím, že diskusia o tomto probléme a možných riešeniach je potrebná a legitímna.“
MP: Najprv úprava legislatívy
Aj mestská polícia hovorí o potrebe riešiť súčasný stav. Fungovanie DNA systému si vie predstaviť aj bez zaťaženia svojej agendy. „Áno, ale nie v blízkej budúcnosti a bez zmeny platnej legislatívy. V zákone musí byť zakotvená povinnosť držiteľov psa evidovať DNA psa v spoločnom registri. Následne je dôležitá otázka prístupu do takéhoto registra a samotný mechanizmus analýzy a riešenia držiteľov psa po získaní zhody z registra. V praxi by to mohlo byť ošetrené aj tak, že jeden subjekt zbiera psie exkrementy (nemusí to byť mestská polícia) a druhý subjekt po vykonaní analýzy výsledok oznámi priamo správnemu orgánu bez medzičlánku mestskej polície. Urýchlilo by to prejednávanie týchto priestupkov,“ vysvetľuje veliteľ stanice Západ Juraj Komjáti.
Podľa neho sa dá prichytiť psičkár pri znečistení verejného priestranstva len veľmi ťažko. Pripomína, že v minulosti boli účinné hliadky v civile, tie však boli na základe protestu krajskej prokuratúry zo septembra 2010 zrušené. „V súčasnosti tieto kontroly sú vykonávané uniformovanými príslušníkmi, čo psičkári vedia a prakticky sú na pozore.“
Mestská polícia zistila v tomto roku doteraz 249 priestupkov, pričom blokovo riešila 64 na sumu 790 eur. Vlani mestskí policajti zistili 653 priestupkov, pokutou riešili 224 v sume vyše 2 500 eur. Pokuta v blokovom konaní na mieste je do 65 eur, no priestupky sa často riešia napomenutím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári