Kto má rád zvieratká, chce ich vlastniť a keďže tie zo zoo nemôže, tak tomu svojmu obľúbenému aspoň prispieva na kŕmenie.
Úhradou ročných nákladov na výživu ochrancovia prírody a ohrozených živočíšnych druhov významne pomáhajú pri chove. Vyberať si je z čoho. Čím väčšie zviera a čím vzácnejšie, tým náročnejšie na potravu, množstvo, a prirodzene, financie. Niektoré toho naozaj veľa a dobrého skonzumujú. Kto sa chce stať adoptívnym rodičom, nemusí hneď siahať po najdrahšom papkáčovi. Sú aj zvieratká, ktoré stoja 10 eur, samozrejme menšie druhy, ale ani tie najdrahšie nie sú osamotené a majú svojich nadšencov a priaznivcov.
Najviac náročný na príspevok je lev púšťový, ktorý stojí ročne 1 660 eur. V zoo sú dve sestry. Tiger ussurijský skonzumuje 1 330 eur a tulení bratia po 1 110 eur. Za tisícku sa dá nakŕmiť medveď hnedý. Hyena, rys, vlk sú za vyše 600 eur. Určite rekordérkou v počte adoptívnych rodičov je sova snežná. Bežne má päť až šesť patrónov. Páči sa a dovoliť si ju môžu jej obdivovatelia za 50 eur. Tučniaky sú po tri stovky. Celý zoznam si záujemcovia môžu pozrieť na webovej stránke.
Ako sa stať adoptívnym rodičom? Je to veľmi ľahké. Zo zoznamu si stačí vybrať zvieratko, navštíviť zoo, zatelefonovať alebo napísať list či elektronický odkaz a po zaplatení dohodnutej sumy dostanete osvedčenie o adopcii. Na veku nezáleží a rodičom sa na jeden rok môže stať aj malé dieťa. Všetci, čo sa rozhodnú prispieť dostávajú aj voľnú vstupenku do zoo. Svoje meno si môžu prečítať na tabuľke pri chovnom zariadení. Nielen rodičom, ale aj partnerom pri chove sa možno stať, keď sú pre niekoho čiastky na adopčnej listine privysoké. Partnerstvo trvá primerane dlho ako je výška dobrovoľného príspevku.
Jednoduché a ako pomôže pri záchrane aj takých zvierat, ktoré sa vo voľnej prírode vyskytujú už len veľmi vzácne. "V tomto roku sa o potravu pre našich obyvateľov zatiaľ stará 22 adoptívnych rodičov, ktorí venovali svojim zverencom doteraz 1 270 eur. Vlani ich bolo 58 a od nich zoo získala necelých 7 000 eur. O niečo vyššou sumou podporili zvieratá mestské organizácie. Predvlani sa staralo o plné žalúdky svojich miláčikov 42 zanietencov, ktorí nakúpili potravu za 5 600 eur. Čo zvieratká neprejedia, časť príspevku ide na obnovu chovných zariadení, zvyšovanie ich pohody a zaháňanie nudy rôznymi zaujímavými prvkami," prezradila marketingová pracovníčka Eva Malešová.
Sú menej i viac obľúbené zvieratká, ale žiadne určite nehladuje. Čo dostanú navyše, je láska ľudí k nim, ktorí ich navštevujú a starajú sa o ich prežitie aj pre ďalšie generácie. Adoptívni rodičia sú veľkí i malí, bohatí i chudobnejší, ale všetci majú jedno spoločné - dobré srdce. Dva roky už chodí stará mama so svojimi štyrmi vnúčatami pravidelne do zoo a ich najväčším miláčikom je surikata. Osvojili si ju. Najobľúbenejšiu sovu snežnú majú pod svojimi krídlami už niekoľko rokov deti zo Základnej školy Kežmarská 28. Koho iného si mali vybrať, keď sa ich prírodovedný krúžok volá Sovíčatá. Tiger Lucky môže byť tiež pyšný na záujem. Verný mu zostáva Košičan, ktorý už štyri roky po sebe ani raz nenechal svojho obľúbenca "o hlade" a svojej šelme prispieva po 1 330 eur.
Zaujímavý okrídlený darček venovali kolegovia svojmu šéfovi. Vlani mu kúpili orla kráľovského za 300 eur. Školáci, škôlkari, ale aj starostovia, či poslanci sú pravidelne na zozname adopcií. Nechýbajú firmy, mestské podniky, ktoré často nemajú ani pre seba dosť, ale medvede, rysy a aj ostatné zvieratá sa tešia ich podpore.
V apríli prišla do zoo zaujímavá dvojica. Nevesta so ženíchom sa prišli fotografovať v svadobnom oblečení s kapybarou močiarnou. Prečo práve toto zviera? Je pre nich najobľúbenejším tvorom. Majú niečo spoločné. Bola svedkom zrodu ich lásky. Pri nej vždy randili. Tak majú nielen svadobnú fotografiu so zvieracím svedkom, ale stala sa aj ich prvým "dieťaťom". Do svojho miláčika investovali 70 eur a adoptovali si ho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári